Okuma süresi: 3 dakika

22-30 Eylül 2018 tarihlerinde 25. kez gerçekleşecek olan ve kısa bir süre kalan Uluslararası Adana Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması ile Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nın finalistleri ve seçici kurulları belli oldu. Festivalin İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Türk Sineması’nı ve sanatı desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Festivalin Danışma Kurulu Üyesi olan usta oyuncu Gülsen Tuncer Uluslararası Adana Film Festivali’nin ulusal yarışma bölümlerine vurgu yaparak, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın, Türk Sineması’nın gelişimi adına çok önemli olduğunu belirtti. Adana Film Festivali Direktörü İsmail Dikilitaş ise Adana Film Festivali’nin içeriği ve ayrıntılarıyla ilgili bilgi aktardı.
Uluslararası Adana Film Festivali’nde bu yıl; Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması ve Adana Kısa Film Yarışması bölümleri yer alacak. Adana Film Festivali’nin bu yıl 25’incisinin yapılıyor olması nedeniyle, 25’inci yıla özel ödüller verilecek, etkinlikler düzenlenecek.

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda bu yıl yarışacak film sayısı 15’e çıkarıldı. Yarışmanın ana jüsrisi ise usta ve deneyimli isimlerden oluşuyor. Jüri başkanı proje tasarımcısı ve yönetmen Tomris Giritlioğlu olurken; oyuncu Ahmet Mümtaz Taylan, oyuncu Cihan Ünal, sinema yazarı Mehmet Açar, kurgucu Mustafa Presheva, belgeselci Nebil Özgentürk ve oyuncu Tuba Büyüküstün de diğer jüri üyelerini oluşturdu. Siyad jürisinde Barış Saydam, Hasan Nadir Derin ve Murat Tırpan bulunurken; Film-Yön jürisini ise Cemil Ağacıklıoğlu, Canan Gerede ve Feyzi Tuna oluşturdu.

Ulusal yarışma filmleri ise şöyle:
1-Anons – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Mahmut Fazıl Coşkun
2-Arada – DÜNYA PRÖMİYERİ – Ali Kemal Çınar
3-Aydede – AKDENİZ PRÖMİYERİ – Abdurrahman Öner
4-Babamın Kemikleri – DÜNYA PRÖMİYERİ – Özkan Çelik
5-Dört Köşeli Üçgen – Mehmet Güreli
6-Güvercin – Banu Sıvacı
7-Güvercin Hırsızları – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Osman Nail Doğan
8-Halef – Murat Düzgünoğlu
9-İçeridekiler – DÜNYA PRÖMİYERİ – Hüseyin Karabey
10-Kardeşler – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Ömür Atay
11-Kaos – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Semir Aslanyürek
12-Kelebekler – Tolga Karaçelik
13-Sibel – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Çağla Zencirci, Guillaume Giovanetti
14-Tuzdan Kaide – Burak Çevik
15-Yuva – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Emre Yeksan

ULUSLARARASI UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

Uluslararası film festivalinde yarışıp hak ettiği ödülü alan veya alamayan filmlerin Türkiye prömiyerlerinden oluşturulan yarışmada; Lee Chang-Dong, Jia Zhangke, Olivier Assayas, Radu Jude, Philip Gröning gibi modern sinemanın son 20 yılına damga vurmuş isimler rekabete girecek. Yarışmanın Türk üyesi ise Mahmut Fazıl Coşkun’un Anons’u oldu.

1-Kül En Saf Beyazdır (Ash is Purest White) / (Jian Hu Er Nv) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Jia Zhangke – Çin
2-Blaze – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Ethan Hawke – ABD
3-Şüphe (Burning / Boening) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Lee Chang-Dong – Güney Kore
4-Domestik (Domestique / Domestik) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Adam Sedlak – Çekya
5-Tarihe Barbar Olarak Geçmek Umurumda Değil (I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians / Îmi Este Indiferent Daca în Istorie Vom Intra Ca Barbari) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Radu Jue – Romanya
6-Budala Kardeşim Robert (My Brother’s Name is Robert and He is An Idiot / Mein Bruder heißt Robert und ist Ein Idiot) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Philip Gröning – Almanya
7-Çifte Hayatlar (Non-Fiction / Double Vies) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Olivier Assayas – Fransa
8-Pity – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Babis Makridis – Yunanistan
9-Anons / The Announcement – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Mahmut Fazıl Coşkun – Türkiye

Uluslararası Uzun Metraj Ana Jürisi şu isimlerden oluşuyor: Jürisi: Urszula Antoniak (Jüri Başkanı), Jüri Üyeleri: Justine Barda, Joseph Fahim, Andreas Sinanos, Ece Dizdar

HUZUREVİ VE SEVGİ EVLERİNDE ÖZEL GÖSTERİMLER
Ayrıca festival etkinliklerinde bu yıl Türk ve dünya sinemasının en seçkin örnekleri ile Türk Dünyası Özel Gösterimleri, Adanalı sinemaseverlerle buluşacak; söyleşiler, sergiler, ödül törenleri ve konserler sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Engelli sinema gösterimleri, huzurevi ve sevgi evlerinde özel gösterimler ve mahallelerde gezici sinema gösterimleri de 25. Uluslararası Adana Film Festivali’nin iddialı etkinlikleri arasında yer alacak.