29. Ankara Uluslararası Film Festivali MEB Şura Salonunda gerçekleştirilen görkemli bir açılış töreni ile başladı.

Ünsal Ünlü ve Özge Uzun’un sunuculuğunu üstlendiği açılış törenine Ankaralı festival takipçilerinin ilgisi yoğundu. Festival kapsamında yapılan ulusal yarışmaların ve dünya festivallerinden filmlerin yer aldığı özel seçkilerin tanıtıldığı gecede bu yılın Onur Ödülleri de sahiplerine takdim edildi.

‘Aziz Nesin Emek Ödülü’nü Türkiye ve Dünya sinemasının önemli filmlerinde, başrollerde ve yan rollerde derin ve samimi karakterler yaratmış oyuncu Menderes Samancılar’a genç oyuncu Alper Saldıran takdim etti. ‘Sanat Çınarı Ödülü’nü çok yönlü ve üretken sanatçı kişiliğiyle genç sanatçılara ilham veren duayen sanatçı Rüştü Asyalı, sevilen oyuncu Bennu Yıldırımlar’ın elinden aldı. ‘Kitle İletişim Ödülü’nü ise Türkiye’de sinema araştırmalarının kurumsallaşmasında önemli yeri olan sinecine Sinema Araştırmaları Dergisi’ne yapımcı Elif Dağdeviren sundu.

Açılış gecesinin özel davetlileri ödül töreninin ardından Emin Fındıkoğlu Quartet konseriyle keyifli anlar yaşadı.

Dünya ve Türkiye sinemasının dikkat çekici filmlerinin bir araya geldiği zengin bir programla sinemaseverlerle buluşacak olan Ankara Uluslararası Film Festivali, 29 Nisan tarihine kadar film gösterimleri, yarışmalar, atölyeler ve özel etkinliklerle devam edecek.

Fotoğraflar: Deniz Ali Tatar