Okuma süresi: 2 dakika
Sinemasal Kültür Sanat Derneği, DİMES iş birliğiyle 23 Nisan’ın büyülü atmosferinde, İstanbul’un eğlencesi en bol çocuk festivaliyle binlerce çocuğu sanatla buluşturmak için gün sayıyor. Klasikleşen Fener-Balat Çocuk Festivali kapsamındaki tüm etkinlikler geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da ücretsiz olarak bu yıl da tüm çocukları bekliyor.

2013’ten bu yana Türkiye’nin 33 farklı ilinde 48 bin çocuğun geleceğine, sanatın tüm renklerini kullanarak katkıda bulunan Sinemasal, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın büyülü atmosferinde “Sinema, Tiyatro, Müzik, Bi Dünya Güzellik’’ temasıyla İstanbullu çocuklara hayatlarında unutamayacakları masalsı bir festival atmosferi yaşatmaya hazırlanıyor.

DİMES ana sponsorluğunda “HAYATA BAŞKA BAK!” sloganıyla hazırlanan festival kapsamında, 21 ve 22 Nisan 2018 tarihlerinde 2 gün boyunca binlerce çocuğun hayatlarında ilk kez kültürel ve sanatsal etkinliklerle buluşturulması planlanıyor.

Çocuklar, kendileri için düzenlenecek olan festivalde, coşku ve sevinç dolu anlar yaşayacak. “3. Fener-Balat Çocuk Festivali”nde konserden sinemaya boyama atölyesinden tiyatroya kadar birçok etkinlik çocukların hayatına renk katacak.

Hayatında ilk kez sanatla tanışan bir çocuğun gözlerindeki ışıltıyı görmek isterseniz 3. Fener-Balat Çocuk Festivali, 21-22 Nisan 2018 tarihlerinde sizleri de Sinemasal coşkusunu yaşamaya davet ediyor!

İki gün sürecek olan festivalin programı ise şu şekilde;

21 Nisan 2017 Cumartesi

20:00 Açık havanın büyüsünde film gösterimi: Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak

22 Nisan 2017 Pazar

13:00 Yüz Boyama, Resim ve Kukla Atölyeleri

16:00 Barış Manço – Büyümüş de Küçülmüş Masal Atölyesi

16:30 DİMES Hayal Çemberi ‘’HAYATA BAŞKA BAK!’’ Atölyesi

17:00 Şarkı Yarışması & Çocuk Müzik Konseri

18:00 Geri Dönüşüm Atölyesi

18:30 Tiyatro Atölyesi & Açık Hava Tiyatrosu

19:15 Sembolik gişe açılışı: Hatıra sinema bileti, meyve suyu ve sinemanın olmazsa olmazı patlamış mısır ikramını alan katılımcılar yer göstericisinin nostaljik feneri eşliğinde yerlerini alıyor.

19:30 Jonglör, Pandomim, Sihirbaz, Kukla ve Flamenko Dansı Gösterileri

20:00 Açık havanın büyüsünde film gösterimi: TERS YÜZ

Sinema, tiyatro ve müzik deneyimi yaşatmak istediğiniz tüm çocukları festivale yönlendirebilirsiniz. Sinemasal’ın resmi Instagram hesabından festival heyecanını takip edebilirsiniz. (@sinemasalorg)

Adres: Balat Sahil Şeridi, Fatih, İstanbul (Bulgar Kilisesi Yanı)

Sinemasal Hakkında 

Sinemasal, Sosyo-kültürel açıdan dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocukları ve ailelerini, sinema, tiyatro ve müzik başta olmak üzere sanatın tüm renkleriyle tanıştıran ve onlara unutulmaz deneyimler yaşatan bir sosyal girişim.

2013 yılında kuruldu ve bugüne kadar Türkiye’nin 33 farklı ilinde 48 bin çocuk ve ailesinin, hayatlarında ilk kez kültür sanat deneyimi yaşamalarına vesile oldu.

2013’ten bu yana 29 farklı ülkeden gençlerin katılımıyla organize edilen Açık Hava Sinema Festivali konsepti AB tarafından En Geniş Kapsamlı Gençlik Projesi olarak seçildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan, En Yeni ve Başarılı Festival Konsepti unvanını aldı.

Harvard Üniversitesi ve MIT Media Lab tarafından Ortadoğu’nun ilham veren sosyal girişimlerinden biri olarak seçildi ve Boston’da Generational Ambassador ilan edildi.

2013’ten bu yana Türkiye’de devam eden çalışmalar 2017’de Peru (Lima), Güney Afrika (Cape Town) ve Filipinler (Manila) ofislerinin açılmasıyla uluslararası bir boyut kazandı. Kurulduğu ilk günden bugüne UNESCO ve UNICEF benzeri uluslararası bir yapılanmayla tüm dünya çocuklarını sanatla buluşturmayı hedefleyen Sinemasal, bu kapsamda Birleşmiş Milletler’e bağlı bir kurum haline gelmek için Ekim 2017’de Brüksel’de adaylık sürecini başlattı.

Sinemasal’ın yolculuğunu çocukların gözünden yansıtan bu video, yapılan çalışmaları daha iyi anlatıyor: https://vimeo.com/86586173