Geçen hafta tamamlanan 3. Gıda Toplulukları Çalıştayı “Dönüşüm” fikri ile bu seneyi kapattı. Atölyelerden yeşil kitaplara, gıda topluluklarına kadar yeşil bir yelpaze ile hepimiz bir araya geldik. 

Çalıştaydan bana kalan izlenimler ne derseniz en çok “gülen” insanlar diyebilirim. Öğle yemeğinde paylaşılan gıdalar, ortak bir fikir birliği içerisinde ileriye gitmek için çaba sarf edenlerle bir arada olmanın mutluluğunu yaşadık bu sene de.

Gönüllülük esasıyla ilerleyen ve sonuçlanan çalıştay için verilen emeklerden dolayı tüm paydaşlara teşekkür etmek istiyorum. Türkiye’nin hemen hemen her yerinden gelen katılımcılar ile harika bir iş çıkardılar. Atölyelerde sağlıklı yaşam üzerine hazırlanacak içecekler oldukça rağbet gördü. 

Bunların yanında işin felsefi boyutlarını ve uygulamada neler yapabiliriz’in de konuşulduğu panellerin derinliğinden de kısaca bahsetmek istiyorum. Gıda, üretici ve türetici arasındaki ilişkinin konuşulduğu panelde, her türden düşünceye yer verildi. Politik olunmaması gerektiğini belirten katılımcıdan Marksist/Leninist söylemler ile harekete çağıran katılımcılara kadar geniş bir yelpaze vardı. 

Katılımcıların gıda topluluklarına üye olup, üretimin bir parçası haline gelmesi ve sorumluluğu paylaşması için bir şans olan çalıştay, bu seneyi de geride bıraktı. Kaçırdıysanız size en yakın gıda topluluğunu arayarak açığı kapatabilirsiniz 🙂 

Bir sonraki çalışmada görüşmek üzere.