Ana SayfaDuyurular & Etkinlikler3. Mersin Onur Haftası programı belli oldu

3. Mersin Onur Haftası programı belli oldu

-

24. Onur Haftası kapsamında bu yıl 3. Mersin’de düzenlenecek olan onur haftasının programı açıklandı. “Normal”in tek düzeliğine karşı, tüm farklı kimlikler, yönelimler, cinsiyetler, aşklar için yan yana gelebilmeye çağıran “Mozaik” temasıyla 5-11 Haziran’da onur haftası düzenlenecek. Onur Haftası Komisyonu siyasal ve sosyal tüm haklarının güvence altına alınması mücadele ettiklerini söylerken haftanın çağrısını , “Direnişin Mozaiği Haziran’da Bir Başka” sloganı ile yaptı.

Geçtiğimiz yıllarda Çukurova bölgesinin en kitlesel, coşkulu onur haftası etkinliği bu yıl da 5-11 Haziran’da Mersin’de düzenlenecek.

Mersin’de, Mersin 7 Renk LGBTİ Derneği tarafından yapılan çağrı sonrası biraraya gelen gönüllülerin oluşturduğu onur haftası komisyonu 3. Mersin Onur Haftası programını duyurdu. Mayıs başında bir araya gelen onur haftası komisyonu bu yıl düzenlenecek olan onur haftası programının temasını “Mozaik” olarak belirlemişti.

Bu tema etrafında bir hafta boyunca yapılacak panel, atölye ve etkinlikler için Mersinlilere çağrı yapan komisyon; “Mersin’de üçüncüsünü düzenleyeceğimiz Onur Haftası ile bir kez daha bu dünyanın onurlu insanlarının varoluşunu, taleplerini, barışa, adalete ve eşitliğe dair özlemlerini duyurmaya çalışacağız” dedi.

Onur Haftası tarihinin hatırlatıldığı açıklamada, “24 yıldır sürdürdüğümüz bu isyanın taleplerinin duyulması için; siyasal ve sosyal haklarımızın güvence altına alınması; anayasada cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğinin yer alması ve tüm temel haklarımızın tanınması için mücadelemizi her an her yerde örüyoruz” denildi.

Çağrı metninin tamamı ise şöyle;

“Bize dayatılan hayatı reddettiğimizden beri; iktidarın hayatlarımızı içine sıkıştırmaya çalıştığı “normal”i kabul etmediğimizden bu yana hayatlarımıza sahip çıkıp bu ülkenin, kentin sokaklarında renklerimizle var olmaya çabaladık. Tıpkı 24 yıl önce 1969’daki Stonewall İsyanı’nda olduğu gibi.

Bu isyanın yıl dönümüne denk gelen Haziran ayı içerisinde gerçekleştirdiğimiz ve bu yıl Mersin’de üçüncüsünü düzenleyeceğimiz Onur Haftası ile bir kez daha bu dünyanın onurlu insanlarının varoluşunu, taleplerini, barışa, adalete ve eşitliğe dair özlemlerini duyurmaya çalışacağız.

Bugün payımıza düşen bu karanlık zamana aşkımız ve arzumuzla kafa tutarken, el konulan emeğimizin hesabını sormaya, kaderimizi başkalarının elinden almaya, geleceğimizi kendimiz tahayyül etmeye cesaret ettik. Bu cesaretimizi de; tıpkı sıkıştırıldığımız, sınırlandırıldığımız alanlarda; evde, sokakta, işyerinde, okulda yeniden filizlenen ve mozaik gibi yan yana gelerek birbirimizden aldık. Savaşa karşı barışın, korkuya karşı cesaretin, zulme karşı tüm ezilenlerin yanında dururken; başka bir dünyanın, cinselliğin, bedenin, hayatın mümkün olduğunu gördük. Şimdi bu onur haftasında yeniden sahip olduğumuz alanları dayanışmayla büyütüyoruz.

Bizler varolduğumuz, yürüdüğümüz her sokakta, emek verdiğimiz her mesai gününde, her evde, yaşadığımız her aşkta bu mozaiğin birer parçaları olduğumuzu unutmadan mücadelemizi büyütmek için yan yana geliyoruz. 24 yıldır sürdürdüğümüz bu isyanın taleplerinin duyulması için; siyasal ve sosyal haklarımızın güvence altına alınması; anayasada cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğinin yer alması ve tüm temel haklarımızın tanınması için mücadelemizi her an her yerde örüyoruz.

Direnişin Mozaiği Haziran’da başkadır!”

3. Mersin Onur Haftası ve Yürüyüşü Programı ise şöyle:

‘Mozaik’
5 Haziran Pazartesi
Eğitim- Sen Mersin Şubesi
13.00

Erkeklik Atölyesi
Yar. Doç. Mehmet Bozok
15.00

Cinsellik Atölyesi
Ece Gün, Hazal Ezgi Kılıç
Not: Atölye Natrans erkeklere kapalıdır.
19.00

Açılış Kokteyli
Onur Ödülleri
7 Renk Koro Konser
6 Haziran Salı

Mersin The Monard Hotel
13.00

KHK Sonrası Hayatlar
Barış Akademisyenleri-Eğitim Emekçileri-Sağlık Emekçileri- Büro Emekçileri-Belediye Emekçileri- Jeoloji Mühendisler Odası- Tabipler Odası- Makine Mühendisleri Odası
15.30

Yasın ve Melankolinin Politik Olanakları
Barış Akademisyeni -Hakan Altun
18.00

Mozaik Yapısı Olan Mersin Kentinin Ötekileri Neleri Reddediyor
TSD Mersin, Mersin Ortopedik Engelliler Derneği, Romanlar Federasyonu, Kadın Emeği Kollektifi Derneği, Günebakan Kadın Derneği, Ömer Halil ( Mersin’de yaşayan bir mülteci) , Mersin 7 Renk LGBT, Pir Sultan Abdal Derneği Mersin Şubesi, İlhan Kılıç (İHD)
7 Haziran Çarşamba
Tabipler Odası Mersin
15.00

Mülteci LGBTİ lerin Hukuka Erişimi
Av. Hayriye Kara
17.00

Açılma Destek Grubu
Mersin Üni, Çağ Üni, Toros Üni. Çukurova Üni. Psikoloji Öğrencileri Travma Ekibi
8 Haziran Perşembe
Mersin 7 Renk LGBT Derneği
15.00

Kostüm Atölyesi
Yürüyüş için kostüm tasarımı.
17.00
Maket Kent Yapma Atölyesi
Ötekilerin Kent Tahayyülü
Elif Seda Demir-Gizem Derin
20.00

Sokak Performansı- 7 Renk Gençlik Komisyonu
Kılık kıyafet dayatmalarına karşı süper kahramanlar gibi kabinde dönüşüp hayata karışıyoruz.
Mersin Forum AVM
9 Haziran Cuma
Mersin The Monard Hotel
Türkiye’de Trans Kadın Seks İşçilerine Karşı Şiddetin Önlenmesi
Serkan İlaslaner, Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği
13:30

Türkiye’de Trans Hakları – Veriler ve Deneyimler
Yağmur Arıcan, Mersin 7 Renk LGBTİ Derneği
Belgin Çelik, Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği
Bihter Altay, Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği
15:30

Türkiye’de Trans Seks İşçilerinin Adalete Erişimi
Konuşmacılar:
Av. Ezgi Özkan, Mersin 7 Renk LGBTİ Derneği
Av. Eda Balçık, Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği
20.00

Homofobi Bifobi Trasnfobi Karşıtı Futbol Maçı
10 Haziran Cumartesi
Mersin The Monard Hotel
15.00

Yerel LGBTİ Örgütler Buluşması
Mersin 7 Renk, Bursa Özgür Renkler, Çanakkale LGBTİ, Kocaeli LGBTİ-Denizli LGBTİ , Queer Adana, Hatay LGBTİ, Eskişehir Morel LGBTİ
18.00

Akdeniz Trans Aktivistler Buluşması
Mersin, Antalya, Adana, Hatay, G.Antep
11 Haziran Pazar
18.00

3. Mersin Onur Yürüyüşü
21.00
Tekne Partisi

SON YAZILAR

Fidan Gözaçan ile yeni kitabı “Her Kaçık Yalan Söyler” üzerine söyleşi ve imza gününe davetlisiniz!

Yazar, gazeteci ve çevirmen Fidan Gözaçan yeni kitabı Her Kaçık Yalan Söyler için Ankaralı okurlarıyla buluşacak. 22 Ekim Pazar günü Ankara'da saat 14.00'te Kızılırmak Caddesi...

KAOS GL ve 17 Mayıs’tan anayasa açıklaması: Haklarımızı savunacağız

Depremle rafa kaldırılan Anayasa değişikliği, 2 Ekim 2023’te Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı TBMM konuşmasıyla resmi olarak gene gündemimize girdi. Yapılmak istenenin hak ve özgürlükleri...

Halkevleri 17. Yaz Çocuk Buluşmaları Çocuk Şenliği ile sona eriyor

Halkevleri'nin 17. Yaz Çocuk Buluşmaları, 30 Temmuz Pazar, 14.00- 17.00 arasında düzenlenecek çocuk şenliği ile sona erecek. Halkevleri'nin 17 yıldır kesintisiz şekilde sürdürdüğü çocuk çalışmaları ve...

Evvel Temmuz KSF gönüllüleri: Bu festival halkın festivalidir!

Evvel Temmuz Kültür Sanat Festivali 23 Temmuz'da Serinyol ayağınının da tamamlanmasıyla sona erdi. Halkın festivali Evvel Temmuz için gönüllülerinin hazırladığı basın bültenini ilginize sunuyoruz. 7 Temmuz’da...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol