18 – 28 Nisan 2019 tarihleri arasında, bu yıl 30.su gerçekleştirilecek olan “Ankara Uluslararası Film Festivali”nde Ulusal Uzun, Kısa, Belgesel yarışmaları ile Proje Geliştirme Desteği seçici kurulları belirlendi.

Festivalin seçici kurulları belirlenirken, bu yıl sektörün genç ama deneyimli isimlerinin yer alması dikkat çekti. Gençliğin dinamizmini yakalamak, günümüzün gelişen ve değişen beğenilerine uzak kalmamak için, genç ve kendini kabul ettirmiş isimlere yer verilmesine önem gösterilirken, bir filmin yaratım sürecinde emek veren farklı meslek kollarının da yer alması için ayrıca uğraş verildi. Jüriler oluşturulurken kadın erkek dengesine de özen gösterildi.

Festivalin en dikkat çeken bölümü olan Ulusal Uzun Film Yarışması Seçici Kurulunda, son olarak “Kelebekler” filmiyle festivallerden ödülleri toplayan başarılı yönetmen Tolga Karaçelik, fotoğraf sanatçısı ve senarist Ebru Ceylan, oyuncu Tolga Tekin, oyuncu Tülin Özen ile gazeteci, yayıncı Cem Erciyes bulunacak.

Ulusal Belgesel Film Yarışması Seçici Kurulunda ise, belgesel yapımcısı ve yönetmen Semra Güzel Korver, gazeteci yazar Kanat Atkaya ile fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut görev yapacak.

Festivalin Ulusal Kısa Film Yarışması Seçici Kurulunda yer alan isimler ise yönetmen Seren Yüce, oyuncu Yelda Reynaud ve görüntü yönetmeni Feza Çaldıran yer alacak.

Festival bünyesinde yer alan, yeni film projelerine verilen Proje Geliştirme Desteği Seçici Kurulunda da yapımcı ve yönetmen Sevinç Baloğlu, yapımcı Armağan Lale ve yapımcı Ali Bayraktar görev yapacak.

Yarışma filmlerin son başvuru tarihi 1 Şubat olan festivale, şimdiden ulusal ve uluslararası olmak üzere çok sayıda eser başvuruda bulundu. Henüz başvurusunu tamamlamayan sinemacılar, katılımlarını “ http://basvuru.filmfestankara.org.tr “ adresi üzerinden gerçekleştirebilecekler.