Okuma süresi: 2 dakika

Günümüz dünyasında neredeyse herkes teknoloji tarafından kontrol edilirken betondan uzak yaşam bir çılgınlık gibi adlandırılıyor. Lüks arabalar, kaliteli evler, inanılmaz hızlı telefonlar bir statü göstergesi olarak kabul edilse de durum tam olarak böyle değil. Yaklaşık 30 yıldır tek başına medeniyetten uzak, doğanın kucağında yaşayan Jill Redwood’un hikâyesi içinde yaşadığımız sistemi sorgulatırken insanca yaşamdan ne kadar uzak kaldığımızı kanıtlıyor.

Avustralya’nın East Gippsland bölgesinde 30 yılı aşkın süredir tek başına yaşayan Redwood, evini daha önce kullanılmış ve geri dönüştürülmüş materyallerden inşa etmiş, duvarlar için de inek dışkısı kullanmış.

Yaklaşık 30 yıldır elektrik hattı, şebeke suyu ve televizyon kullanmayan Redwood, bölgenin son kadim ormanını korumaya kendini adamış Environment East Gippsland topluluğuna araştırma yazıları hazırlamak için internet kullanıyor.

Natural Homes’ın haberine göre Redwood yaklaşık 60 hayvanla birlikte yaşıyor ve organik süpermarket olarak kullandığı bir bahçeye sahip. Kendi gıdasını da karşıladığı bahçenin meyve ve sebzelerini ise evindeki gıda depolarında saklıyor.

Jill Redwood 2

Son 30 yıldır süpermarket ya da mağaza gibi yerlerden alışveriş yapmayan doğa aşığı, yaşadığı yerden 1,5 saat uzaklıktaki kasabadan her 6 ayda bir ihtiyaçlarını karışıyor. Redwood’un Avustralya gibi bir ülkede tüm harcaması ise haftalık 80 dolar.

Jill Redwood 3

Kendi ihtiyaçlarını bahçesinden karşılayan Redwood evinin etrafına kurduğu büyük güneş panelleri ile elektrik ihtiyacını karşılıyor. Su ihtiyacını ise bölgede bulunan dereden ya da topladığı yağmur suyundan gideriyor.

Jill Redwood 4

Pek çok insan tarafından toplumda “deli” diye adlandırılması muhtemel olan Redwood’un hayatında çöp diye bir kavram yok. Bir şey tükettikten sonra geride kalanları ya kompost yapıyor ya da başka bir üretimde kullanmak üzere saklıyor.

Şehirli insanların doğa hayalini 30 yıldır sürdüren Redwood, kendisi gibi düşünenler için kesinlikle bir ilham kaynağı. Doğada komünler halinde yaşama fikri giderek artarken kendisinden öğreneceğimiz çok şey var.

Kaynak: Naturel Homes, True Activist 

Hazırlayan: Burak Avşar