Okuma süresi: 2 dakika

İstanbul’un yeni kahramanlarından Bisikletli Sahaf; oldukça mütevazı bir ekoloji projesi.

Filiz ve Rüzgar, bisikletle çıktıkları parasız ve vejetaryen Avrupa turundan döndüklerinde; yeni hayalleri ‘Türkiye turu’nu gerçekleştirebilmek için hırpalanmış malzemelerini onarmaları gerekiyordu. Bu ihtiyaçlarını karşılayabilmelerini sağlayacak kaynağı oluşturmak için Bisikletli Sahaf projesini başlattılar.

Bisikletli Sahaf Almanya'da.
Bisikletli Sahaf Almanya’da.

Kendilerine ait okumadıkları ve projeyi duyanlardan gelen kitapları, Fosil yakıtsız ulaşımın misliğiyle teslim etmekteler.

İkinci el kitapları tekrar kullanıma sokup, geri dönüşümü yeşerten şehrin kahramanları Bisikletli Sahaf’ın para hırsıyla değil, ekolojik prensiplerle çalıştığını, bu anlamda harika, muhteşem veya süper değil; sadece olması gerektiği gibi olduğunu söylüyorlar.

Bisikletli Sahaf

Tüketimi azaltmayı felsefe haline getirmişler.

Kendi yaşamlarında uyguladıkları ‘az tüketim’ felsefesini kitaplara da getirmişler. Bir başkasının izlerinin kaldığı bir kitabı okumanın, yine bir başkasının kitap üzerine aldığı notlardan hikâyeler çıkartmanın keyfini paylaşıyorlar.

Fotoğraf: İsa Şimşek
Fotoğraf: İsa Şimşek

Koşuşturan her şeye inat, Bisikletli Sahaf tıngır mıngır.

‘’Sistemin bizi hop oraya, hop buraya koşturma isteğine inat, kitaplarınızı size tıngır mıngır getiriyoruz…’’ diyen Filiz ve Rüzgar, kitapları yetiştirmekte güçlük yaşamıyorlar. Kar, yağmur demeden atlayıp bisikletlerine, kas gücüyle fosil yakıta meydan okuyorlar.

Bisikletli Sahaf 1

Sistem nasıl işliyor?

İnternet sitelerinde kitap listeleri ve fiyatlar mevcut. Telefon kullanmadıkları için bir tek internet sitelerinden onlara ulaşabiliyoruz. Sipariş verebiliyor ayrıca eski kitaplarımızı da bağışlayarak destek olabiliyoruz.

Bisikletli Sahaf 4

Mart’ta yolculuk!

Mart ayında Türkiye turuna çıkmayı planlıyorlar. Biri ekilmezse ölür, diğeri anlatılmazsa fikriyle yolculuklarında tohum ve masal toplayacaklar. Döndüklerinde ise Bisikletli Sahaf’a devam edecekler.

Filiz ve Rüzgar

Dilerim ki, Bisikletli Sahaf projesiyle bu güzel insanlar, başka doğa dostu girişimlere ilham verirler.