Ana SayfaEkolojiDoğa6 maddede Bisikletli Sahaf

6 maddede Bisikletli Sahaf

-

İstanbul’un yeni kahramanlarından Bisikletli Sahaf; oldukça mütevazı bir ekoloji projesi.

Filiz ve Rüzgar, bisikletle çıktıkları parasız ve vejetaryen Avrupa turundan döndüklerinde; yeni hayalleri ‘Türkiye turu’nu gerçekleştirebilmek için hırpalanmış malzemelerini onarmaları gerekiyordu. Bu ihtiyaçlarını karşılayabilmelerini sağlayacak kaynağı oluşturmak için Bisikletli Sahaf projesini başlattılar.

Bisikletli Sahaf Almanya'da.
Bisikletli Sahaf Almanya’da.

Kendilerine ait okumadıkları ve projeyi duyanlardan gelen kitapları, Fosil yakıtsız ulaşımın misliğiyle teslim etmekteler.

İkinci el kitapları tekrar kullanıma sokup, geri dönüşümü yeşerten şehrin kahramanları Bisikletli Sahaf’ın para hırsıyla değil, ekolojik prensiplerle çalıştığını, bu anlamda harika, muhteşem veya süper değil; sadece olması gerektiği gibi olduğunu söylüyorlar.

Bisikletli Sahaf

Tüketimi azaltmayı felsefe haline getirmişler.

Kendi yaşamlarında uyguladıkları ‘az tüketim’ felsefesini kitaplara da getirmişler. Bir başkasının izlerinin kaldığı bir kitabı okumanın, yine bir başkasının kitap üzerine aldığı notlardan hikâyeler çıkartmanın keyfini paylaşıyorlar.

Fotoğraf: İsa Şimşek
Fotoğraf: İsa Şimşek

Koşuşturan her şeye inat, Bisikletli Sahaf tıngır mıngır.

‘’Sistemin bizi hop oraya, hop buraya koşturma isteğine inat, kitaplarınızı size tıngır mıngır getiriyoruz…’’ diyen Filiz ve Rüzgar, kitapları yetiştirmekte güçlük yaşamıyorlar. Kar, yağmur demeden atlayıp bisikletlerine, kas gücüyle fosil yakıta meydan okuyorlar.

Bisikletli Sahaf 1

Sistem nasıl işliyor?

İnternet sitelerinde kitap listeleri ve fiyatlar mevcut. Telefon kullanmadıkları için bir tek internet sitelerinden onlara ulaşabiliyoruz. Sipariş verebiliyor ayrıca eski kitaplarımızı da bağışlayarak destek olabiliyoruz.

Bisikletli Sahaf 4

Mart’ta yolculuk!

Mart ayında Türkiye turuna çıkmayı planlıyorlar. Biri ekilmezse ölür, diğeri anlatılmazsa fikriyle yolculuklarında tohum ve masal toplayacaklar. Döndüklerinde ise Bisikletli Sahaf’a devam edecekler.

Filiz ve Rüzgar

Dilerim ki, Bisikletli Sahaf projesiyle bu güzel insanlar, başka doğa dostu girişimlere ilham verirler.

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol