Ana SayfaKültür & SanatMüzik70’lerin sonuna dönebilmeyi düşündürecek 10 post-punk film müziği

70’lerin sonuna dönebilmeyi düşündürecek 10 post-punk film müziği

-

1970’lerin sonlarına doğru, İngiltere ve Amerika çıkışlı punk müziği ve kültürü sonrası post-punk diye adlandırılan yeni bir müzik türü ortaya çıktı.

Punk temelli fakat çoğu zaman daha ciddi, deneysel ve karanlık bir müzik türü olan post-punk; Manchester’daki Factory Records (Tabii ki tam da burada Tony Wilson’ın adını anmadan olmaz) plak şirketinin de etkisiyle palazlanarak dikkate değer bir yayılım gösterdi.

The Velvet Underground’ın sıradanlaşmış Rock ‘n’ Roll kalıplarını yerinden oynatmasıyla başlayan sürecin önemli aşamalarından birisi olarak karşımıza çıkan post-punk; günümüz indie-alternatif müzik türlerinin oluşumu açısından da önemli bir yere sahip.

Sözü fazla uzatmadan; işte karşınızda, 10 post-punk film müziği:

Control (2007): Joy Division – Digital

Post-punk denilince aklımıza şüphesiz ki Joy Division ve grubun vokalisti Ian Curtis gelir. Epilepsi hastası olan Ian Curtis, 1980 senesinde, ezelden beridir yaşadığı varoluşsal problemlerini sonlandırarak kendisini sonsuzluğa bırakmıştı. Deborah Curtis’in (Ian Curtis’in eşi) aktardıkları ile çekilmiş olan bu film izlenmediyse, izlenmeli.

24 Hour Party People (2002): A Certain Ratio – Flight

Factory Records demişken bunlardan bahsetmeyeceğiz de, nelerden bahsedeceğiz? Sex Pistols konseriyle başlayan film; dönemi Tony Wilson gözüyle görebilmek için, izlenmeli.

The Hunger (1983): Bauhaus – Bela Lugosi’s Dead

David Bowie’nin de rol aldığı kült bir vampir filmi ve muazzam şarkı.

Marie Antoinette (2006): New Order – Ceremony

New Order; Ian Curtis’in ölümü üzerine Joy Division’ın diğer grup elemanları tarafından oluşturulan new wave grubu. Elektronik müziğin şekillenmesini sağlayan gruplardan birisi olarak önemli bir yeri vardır New Order’ın. Şarkıya gelince; Joy Division albümü için yapılmış olan bu şarkının, bir Joy Division albümünde yer alabilmesi daha mutlu ederdi.

Shaun Of The Dead (2004): The Smiths – Panic

Morrissey.

Donnie Darko (2001): Echo & The Bunnyman – The Killing Moon

Boğazı düğüm düğüm eden film ve şarkı.

Batman Returns (1992): Siouxsie & the Banshees – Face To Face

Filmi izleyenler; Batman ile Catwoman’ın, Bruce Wayne ve sekreter kimlikleriyle yüz yüze dans ettikleri sahneyi hatırlarlar. Şarkı, Post-punk ile goth-punk arasında yaşanan geçişgenliğin bir “mozaik”i.

Kaboom (2010): Interpol – Song Seven

https://www.youtube.com/watch?v=QBrQ_jzwmRo

Absürtlüğün dibini gören bir film ve Joy Division’ın açtığı yolda ilerleyen bir grup.

Silence Of The Lambs (1991): The Fall – Hip Priest

“Filmin neresinde çalıyor yahu bu şarkı?” diyenleri duyar gibiyim. Final sahnesinde Jodie Foster, katilin evine girerken arka fonda bu şarkı çalıyor. Mark E. Smith’in sıra dışı vokali ile baş başa kalmak gibisi yok.

The Crow (1994): The Cure – Burn

Goth-punk ve post-punk bahsi geçiyorken, tabii ki The Cure’ün da adı anılmadan olmazdı. Ve gotik konseptli, kült filmler serisi The Crow.

Ve bonuslar!

The Twilight Saga New Moon gibi güzide bir filmde yer aldığı için ilk 10’a alamasam da; Editors’ü ve bu şahane şarkıyı es geçemem.

İlk 10 içerisinde iki aynı grup olmasın diye liste dışı bıraktığım Joy Division’un kült şarkısı Love Will Tear Us Apart; cici bir film olan Wristcutters: A Love Story’de arz-ı endam ediyordu:

Ve, Kings Of Convenience’ın The Eternal coverı ile sert bir kapanış:

SON YAZILAR

Kuru Otlar Üstüne: Antagonist olarak dişil enerji

Nuri Bilge Ceylan’ın 2023 Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapan son filmi Kuru Otlar Üstüne, yönetmenin sinematografisinde takip ettiğimiz “aydının taşra sıkıntısı” olarak da tanımlanabilecek halini...

Türkiye’nin rock efsanesi Erkin Koray aramızdan ayrıldı

Türkiye'de rock müziğinin öncülerinden ve efsane ismi Erkin Koray, 82 yaşında hayatını kaybetti. 10 Temmuz 1941 doğumlu olan Erkin Koray, Türkiye müziğine getirdiği yenilikler ve...

Zeytin ağaçları Sounds of Paşaköy’ün eşsiz melodileriyle dans ederken çocukların eğitimi için bağış toplanacak

Zeytin ağaçlarının gölgesinden yükselen eşsiz melodileriyle 2021 yılından bu yana klasik müzik sevenlere unutulmaz bir deneyim yaşatan Sounds of Paşaköy bu sene 12 Ağustos’ta gerçekleşecek....

18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başlıyor!

Bu yıl 18'incisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 2 Mayıs 2023 günü İstanbul’da yapılacak açılış etkinliği ile seyircisiyle buluşacak. Bir hafta sürecek festivalde emek temalı filmlerin yanı...
Bahadır Cebeci
Bahadır Cebecihttp://[email protected]
Bu sıralar Ankara'da ikamet etmektedir. İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Prehistorya Anabilim Dalı mezunudur. Uzun süre kazılarda çalışmıştır. Varoluşumuzu ve insanlık tarihimizi, doğanın büyüleyici inanılmazlığını sürekli sorgulayıp araştıran bir çeşit dünyalıdır.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol