Okuma süresi: 2 dakika

Dünya müzik tarihinin en büyük gruplarından biri olan Rolling Stones 2016’yı pas geçmedi. Önce geçtiğimiz aylarda Küba’da verdiği tarihi konserin albümünü çıkaran grup, 2016’nın son ayında ise blues coverlarından ulaşan yeni albümü “Blue&Lonesome”ı yayınladı.  

Rolling Stones dünya müzik tarihine baktığımızda bu devasa geçmişin belki de en önemli kilometre taşlarından birisi. 60’lı yıllardan bu yana varlığını sürdüren grup, yaşlarının ortalaması 70’i bulsa da halen konserlerine devam ediyor. Grup, bu yılın başında 10 Latin Amerika şehrini kapsayan bir turneye çıkmıştı. Ve özellikle ABD ve İngiliz rock gruplarının konser vermeyi başaramadığı Küba’ya, Havana’ya da uğramış, unutulmaz bir konser vermişti.

Rolling Stones, 2016’da ilk olarak yaşanılan bu eşsiz deneyimi albümleştirmiş ve albümü piyasaya sürmüştü. 25 Mart gecesi verdikleri konser “Havana Moon” adıyla bir konser albümü haline getirildi. Turneyi konu alan Paul Dugdale imzalı film “Ole Ole Ole: A Trip Across Latin America” da yine Kasım’da grubun hayranlarına sunuldu.

Blues klasiklerine Rolling Stones yorumu

Rolling Stones, “Havana Moon”un ardından bu kez yeni albümleriyle 2016’nın son ayında müzik dünyasının gündemine oturdu. Yeni albüm “Blue&Lonesome” grubun 11 yıl aradan sonra yayınladığı yeni albümleri. Grup, en son 2005’te “A Bigger Bang” adını verdikleri bir stüdyo albümünü çıkarmışlardı.

indir

Yeni albüm “Blue & Lonesome”, Willie Dixon’dan Buddy Johnson’a, Memphis Slim’den Otis Hicks’e kadar tam 12 blues klasiği diyebileceğimiz parçanın Rolling Stones yorumunu içeriyor. 1985 yılında hayata veda eden blues gitaristi Eddie Taylor’ın elinden çıkan “Ride ‘Em On Down” da albümde yer alan klasiklerden ve albümün ilk klibi de bu şarkıya çekildi. Cardigans’ın “ My Favourite Game” klibini hatırlatan çalışmada başrolde tanıdık bir isim, Kristen Stewart var.

Rolling Stones, İngiltere’nin başkenti Londra’da 1962’de kurulmuştu. Grubun şu anki kadrosu; Mick Jagger, Keith Richards, Charlie Watts ve Ronnie Wood’dan oluşuyor. Grup, şimdiye kadar 29 stüdyo albümü ve 18 canlı konser kaydı yayınladı, albümleri dünya genelinde 250 milyondan fazla sattı.