Okuma süresi: 2 dakika


Maceracı Allan Dixon bu zorlu işe girişenlerden biri. 75 metre yükseklikteki ağaca herhangi bir halat ya da ekipman kullanmadan yalnızca ağacın gövdesindeki metal kazıklar yardımıyla tırmanmayı başardı. Warren Doğal Parkı
, (Pemberton/Batı Avustralya), çok uzun Karri ağaçları ile ünlü.

Metal kazıklarla oluşturulan patikalar aracılığıyla tırmanılan ağaçlar, uzun bir süre gözlem kulesi görevi görmüş. Şimdi yalnızca üç tanesi ayakta. Yaşlı Karri ormanını 360 derecelik bir açıyla gören 200 yaşındaki Dave Evans ağacı, Warren Doğal Parkı’nda tırmanılabilir kalan üç gözlem noktasından en uzun olanı, tabii tırmanmayı göze alabilirseniz.*

Ayrıca tırmanışın tamamını 360 derece videoya çekerek izleyenlerin bu deneyimi yaşıyormuşçasına o inanılmaz hissi tatmalarını sağladı.

Tırmanışa hazırlık aşamasında bir tek ayak ve farklı yönlere bakan altı farklı kameranın bir arada durduğu bir destek birimi kullanıldı. Ardından, Dixon bu mekanizmanın tamamını kafasına bağladı. Planladığı şey ise 360 derece bir video çekmekten çok izleyicileri kendisiyle beraber bu çılgın deneyime sürüklemekti. Allan’ın YouTube kanalını şu adresten takip edebilirsiniz.

Ağaç tırmanışı, 360 derece video 1

Ağaç tırmanışı, 360 derece video 3Dixon verdiği bir röportajda ağaca tırmanırken çok gergin olduğunu söylüyor. “Ağaç ile ilgili bilgilerin bulunduğu internet sitelerin tümünde, bu ağaca tırmanılabileceği yazıyordu ama hiçbiri de nasıl yapılacağından bahsetmiyordu” diyor. “Metal kazıklar arasındaki mesafe sizi düşmekten kurtarmak üzere tasarlanmamıştı. Ya ölecektiniz ya da muhteşem zaman geçirecektiniz.”

Ağaç tırmanışı, 360 derece video 4 Ağaç tırmanışı, 360 derece video 5Neyse ki bu iki seçenek arasında Dixon’a denk düşen ikincisiydi. Ağacın tepesine çıktığındaki manzara ise gerçekten nefes kesiciydi.

*Şimdiye kadar ağaçlara tırmanırken ölen kimse olmamış. Ancak iki kişi tırmanıştan sonra kalp krizi geçirmiş.

Kaynak: The Plaid Zebra, Pemberton Visitor