Ana SayfaYaşamABD'de evsiz bireyler için mikro konutlar inşa edilmesi planlanıyor

ABD’de evsiz bireyler için mikro konutlar inşa edilmesi planlanıyor

-

ABD’nin Kaliforniya Eyaleti’nde yer alan Sonoma bölgesinde evsizler için küçük evler inşa edilmesi planlanıyor. Santa Rosa şehrindeki 6 potansiyel bölgenin proje için incelenmesine bölgedeki idareciler tarafından yakın zamanda 75 bin dolarlık kaynak ayrıldı. Seçilecek bölgede mikro konutlardan oluşan yeni köylerin kurulması hedefleniyor.

Plana göre Aralık’a kadar belirlenecek olan bölgede köyün kurulması için kar amacı gütmeyen şirketler ve özel girişimcilerle iletişime geçilecek. Model başarılı olduğu takdirde ise benzer köylerin bölge genelinde kurulması planlanıyor.

Sonoma Evsiz Bireyler

Inhabitat’ın haberine göre, bölge idarecisi Shirlee Zane, son evsizlik araştırmalarına değinerek durumu şöyle açıklıyor: “Düşük maliyetli evler konusunda bir kriz yaşıyoruz.” Ocak ayında yapılan araştırmalara göre Sonoma bölgesinde 2 binden fazlası açık havada konaklayan toplam 3 bin 100 evsiz yaşıyor. Yapılacak yeni çalışmayla bu sayının azaltılması hedeflenmekte.

Devlet tarafından verilen konut desteğine bir alternatif olarak geliştirilen mikro konutlar, daha düşük maliyetli olmanın yanı sıra finansal olarak desteklendiği ve doğru işletildiği takdirde ev sakinlerinin kendine yeterlilik konusunda eğitilmesini de sağlayacak bir ortam sunabilir. Bu açıdan mikro konut köylerinin başka bir amacı da kronik evsizliğe yol açan alışkanlıklarının önlenmesine yardımcı olmak.

Quixote Köyü

Press Democrat’ın haberine göre, Sonoma bölgesindeki projenin hayata geçirilmiş örnekleri de bulunmakta. Washington Eyaleti’ndeki Olympia şehrinde bulunan Quixote Köyü, 30 mikro konuttan oluşan özerk bir yerleşim alanı. Sonoma yönetiminin projesi Quixote gibi başarılı olursa başka mikro konut köylerinin de kurulması gündemde. “Bir sağduyu problemini çözüyor” diyerek projenin gerekliliğine değinen Sonoma yöneticisi James Gore ekliyor: “Her yerde evsizlik ve boş arazi görüyoruz.”

SON YAZILAR

Enkaz bizi ezdi, üzdü, liyakatsızları yok edecek: Peki yeni düzende her canlı yaşam hakkına sahip olacak mı?

Yaşıyor olmak yüreğimizde koca bir kayaya dönüştürülmüş olsa da hayat, istemesek de bizi akışında sürükleyip götürüyor. Hem de daha yaralar sarılmadan, acılar dinmeden. Uzaktan izleyenler...

Dar Banyolar İçin Kullanışlı Lavabo Alternatifleri

Bazı lavabolar dar banyolar için daha uygundur. Bu alternatifler, daha küçük banyoların işlevselliğini artırmak ve daha fazla depolama alanı sağlamak için öne çıkar. Geleneksel lavabolar...

8 Mart Ama Hangi 8 Mart

"Ah, kimselerin vakti yok / Durup ince şeyleri anlamaya..." demiş Gülten Akın bir şiirinde oysa çok şey de yok elimizde; gözlerdeki gülümseme, birlikte söylenen şarkılar,...

Mezbahalar ve gaz odaları: Türcülüğün ve sağlamcılığın kesişimi

Egemenin öldürmekte hiçbir sakınca görmediği, bedeni rahatlıkla parçalara ayrılabilen, yaşam hakkı elinden alınanların tarihi kapkara ve hala bu şekilde kanla, sömürülmeyle, dışlanmayla, yok sayılıp aşağılanmayla...
Deniz Açıkgöz
Deniz Açıkgöz
1997 doğumlu ve Hollanda'da iktisat ve ekonometri eğitimi alıyor. Etnik müzik dinliyor. Metal müziği benimsemiş durumda. Bas gitar ve bağlama çalıyor, edinebildiği tüm etnik çalgılara ilgisi var. Ekoloji meselesinin özgür bir toplum fikrinin ayrılmaz bir parçası olduğuna inanıyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol