ABD’nin Kaliforniya Eyaleti’nde yer alan Sonoma bölgesinde evsizler için küçük evler inşa edilmesi planlanıyor. Santa Rosa şehrindeki 6 potansiyel bölgenin proje için incelenmesine bölgedeki idareciler tarafından yakın zamanda 75 bin dolarlık kaynak ayrıldı. Seçilecek bölgede mikro konutlardan oluşan yeni köylerin kurulması hedefleniyor.

Plana göre Aralık’a kadar belirlenecek olan bölgede köyün kurulması için kar amacı gütmeyen şirketler ve özel girişimcilerle iletişime geçilecek. Model başarılı olduğu takdirde ise benzer köylerin bölge genelinde kurulması planlanıyor.

Sonoma Evsiz Bireyler

Inhabitat’ın haberine göre, bölge idarecisi Shirlee Zane, son evsizlik araştırmalarına değinerek durumu şöyle açıklıyor: “Düşük maliyetli evler konusunda bir kriz yaşıyoruz.” Ocak ayında yapılan araştırmalara göre Sonoma bölgesinde 2 binden fazlası açık havada konaklayan toplam 3 bin 100 evsiz yaşıyor. Yapılacak yeni çalışmayla bu sayının azaltılması hedeflenmekte.

Devlet tarafından verilen konut desteğine bir alternatif olarak geliştirilen mikro konutlar, daha düşük maliyetli olmanın yanı sıra finansal olarak desteklendiği ve doğru işletildiği takdirde ev sakinlerinin kendine yeterlilik konusunda eğitilmesini de sağlayacak bir ortam sunabilir. Bu açıdan mikro konut köylerinin başka bir amacı da kronik evsizliğe yol açan alışkanlıklarının önlenmesine yardımcı olmak.

Quixote Köyü

Press Democrat’ın haberine göre, Sonoma bölgesindeki projenin hayata geçirilmiş örnekleri de bulunmakta. Washington Eyaleti’ndeki Olympia şehrinde bulunan Quixote Köyü, 30 mikro konuttan oluşan özerk bir yerleşim alanı. Sonoma yönetiminin projesi Quixote gibi başarılı olursa başka mikro konut köylerinin de kurulması gündemde. “Bir sağduyu problemini çözüyor” diyerek projenin gerekliliğine değinen Sonoma yöneticisi James Gore ekliyor: “Her yerde evsizlik ve boş arazi görüyoruz.”