Afrika zürafalarının popülasyonu, kentleşme ve avlanma sebebiyle hızla azalıyor. Nesli tükenmekte olan türler listesine giren Afrika zürafaları, önlem alınmazsa yok olabilir.

Bundan sadece 16 yıl önce, yani 1999 yılında Afrika’da 140 bin zürafa vardı; fakat 16 yılda bu sayı 80 bine düştü. Son 15 yılda Afrika zürafaları yüzde 40 düşüş göstererek nesli tükenmekte olanlar listesine hızlı bir giriş yaptı.

Zürafa Afrika

Tükenmenin sebebi insan nüfusunun artmasına bağlanıyor. Daha fazla ev ve yol yapıldıkça, zürafaların yaşam alanları daralıyor ve o çok sevdikleri akasya ağaçları da azalıyor. Zürafa yaşam alanlarının çoğu artık tarım arazilerinin içerisinde kalıyor. Bu da yetmezmiş gibi zürafalar avlanılarak, kuyruklarından kolyeler, derilerinden şık çantalar yapılıyor.

Tanzanya‘daki bazı insanlar zürafa beyni ve kemik iliği yiyerek AIDS‘ten kurtulacaklarını düşünüyor. Bu sebeple zürafalar daha da fazla avlanılıyor. Zürafa avcıları parça başına 140 dolar kazanıyor.

Afrika Zürafası 3

Eğer ki hemen bir şeyler yapılmazsa bu uzun boyunlu ilginç hayvanları artık gezegenimizde pek de göremeyeceğiz. Umalım ki koruma çalışmaları bu alanda başarılı olsun.

Kaynak: Headlines and Global News