Okuma süresi: 2 dakika

En uzun, en yaşlı ya da binalarımızın etrafında olan çoğu zaman fark etmediğimiz harika canlılar olan ağaçlara yeterli değer verilmiyor. Bunun farkında olan, New York’ta yaşayan Şilili tasarımcı, herhangi bir forma dönüştürülemeyen ağaç dallarının en doğal hallerini kullanarak ev eşyasına dönüştürmeye karar vermiş.

Tasarımcı Errazuriz, hiç dokunulmamış öylesine yerde duran ağaç dallarını öncelikle zımparalayıp cilaladıktan sonra siyah mat boyayla boyayarak oldukça zarif bir görünüme kavuşmalarını sağlıyor. Sonrasında tasarımcı, dalların arasına uygun şekilde yerleştirdiği cam raflar ile bu tasarımı, kitaplık ya da ıvır zıvırların konulabildiği raflık şekline dönüştürüyor. Bu tasarımıyla oldukça etkili olduğunu söylememek yanlış olurdu.

agac dali 3Errazuriz açıklamasında insanların bu tasarımları sıradışı bulduğunu söylüyor: “Benim için projenin beklenmedik şekilde farklı olması önemlidir. Sonuçta insanların her gün gördüklerine farklı şekilde bakmalarını isterim.”

agac dali 2Errazuriz, yine kullanılmayan ağaç dallarını değerlendirerek sehpaya dönüştürerek başka bir tasarıma da imza atıyor. Boyanmış dalların üzerine konulan cam yüzeyle aslında oldukça basit. Hiçbir doğallığı bozulmadan kalabilen bu ağaç dallarını siyah mat boya ile boyayarak oturma odalarında orman atmosferi esmesine neden olmuştur.

Ağaçlar doğal bir güzelliğe, tuhaflığa ve zarafete sahip. Errazuriz’un basit fakat zarif olan bu tasarımlarıyla ağaçların bu muhteşem asaletini bize hatırlatmakla kalmıyor, özellikle minimalist evler için de ne kadar uyumlu olabileceğiniz bizlere gösteriyor.

agac dali 4 agac dali 5 agac dali 7

Kaynak: Tree Hugger