Okuma süresi: 2 dakika

Mersin’in Gülnar ilçesinde temeli geçtiğimiz aylarda atılan Akkuyu Nükleer Santrali’nin çok yakınındaki kızılçam ormanında bugün sabah saatlerinde yangın çıktı. Orman yangınlarını engellemeye yönelik tedbirler konusunda adeta gözlerin kör, kulakların sağır, dillerin lâl olduğu ülkemizde nükleer santral faal iken çıkacak bir yangının felaketimize dönüşmesi ise büyük bir olasılık.

Yangının tarla açma çalışmaları sırasında ateşin ormana çıkmasıyla başladığını tahmin ettiklerini belirten Mersin Orman Bölge Müdürü Abit Baca, rüzgarın işi zorlaştırdığını ancak çalışmaların sürdüğünü belirtti. Evrensel Gazetesi’nin haberine göre; büyüyen yangın sebebiyle Koçaşlı Mahallesi boşaltıldı. Cudi Dağı yangınında olduğu gibi Gülnar’daki yangına da yeterince müdahale etmeyen devlet yetkililerini protesto amacıyla halk yolu kapattı. Yetkililer yangının kontrol altına alındığını belirtti.

Akkuyu Yangın 2
(Görsel: Diken)

Milletvekili Aytuğ Atucu yangına geç müdahale edilmesini eleştirerek şunları kaydetti: “Bir yangını söndüremeyenler, kontrol altına alamayanlar nükleer santral işletmeye çalışıyorlar. Bu korkunç bir durum.” Santralin internet sitesinde ise çalışanlara yangın eğitimi verildiği yazıyor. Buradaki korkunç durum aslında çalışanların eğitimli veya eğitimsiz olması değil, bilinç. Çünkü itfaiyeler de bu konuda eğitimli, orman bakanlığının da bu konuda eğitimli çalışanları ve uygulamaları gerekli yollar var. Ancak bir şeyin var gözükmesi onun tam doğru şekilde uygulandığı anlamına gelmiyor. 

Akkuyu Yangın 3
(Görsel: Tekno Kule)

Türkiye Cumhuriyeti’nin kendine ait yangın söndürme helikopterin olmaması, gerektiği zaman bu helikopterlerin Ukrayna’dan kiralanıyor olması ve yangınlara tedbir için gayret ve bilinç eksikliği nedeniyle ormanlarımızı, içindeki canlıları kaybediyoruz, santralin aktiflik olasılığında ise geleceğimizi kaybedeceğiz.

250 hektar alanın yanmasına sebep olan yangının bu ağır hasarı ise yetkililerin yavaş çalışmalarından kaynaklandığını belirten vatandaşlar yangını söndürmek için birlik oldular. Boşaltılan mahallenin muhtarı Cengiz Erhan Evrensel’e yaptığı açıklamada “Bu işte bir iş var kundaklama olabilir. Kundaklamadan daha önemlisi yangına yanlış ve geç müdahale ediliyor. Helikopterler yakıtları bittiği gerekçesiyle yangın alanından ayrıldı ve tam 3 saat sonra geri döndüler. Onlarca araç şu an burada fakat müdahalede yetersiz kalıyor, söylediğimiz yerlere müdahale etmiyorlar su biter diyorlar. Mahvolduk her taraf yandı bir tane ağaç kalmadı burada. Köyümüz ciddi tehlike altında. Yangın söndürülmüyor Silifke’ye doğru gittikçe büyüyor” dedi. 

Yangında Koçaşlı Mahallesi’nin mezarlığı da büyük zarar gördü. 

Kaynak: Evrensel Gazetesi, Yeşil Gazete, Diken
Başlık Fotoğrafı: DHA