Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıAKP'nin 2015 seçim reklamında "türcü" söylem

AKP’nin 2015 seçim reklamında “türcü” söylem

-

AKP; 7 Haziran’a yaklaştığımız bu günlerde, icraat ve siyasetinden çok reklam çalışmaları ile gündemde. Bu reklamların çoğunu ayrı ayrı değerlendireceğim. Fakat öncelikle “Denizin altında tünel mi olur?” adlı reklam filmine değinmek istiyorum. 

Cemil amca, diğer birkaç reklam filminde de karşılaştığı espri kabiliyeti oldukça yüksek olan gençlere sorar: “Avrasya Tüneli buraya yapılıyormuş, doğru mu?” Olumlu yönde cevap veren gençlere Cemal amca tekrar sorar: “Daha bir tanesi yeni yapıldı, ötekine ne gerek vardı?” Gençler cevaplar: “Ha sen Marmaray’ı diyorsun, o metro için. Bu Avrasya Tüneli, otomobiller için. Böyle atlıyorsun arabana, denizin altından hoop karşıdasın. Göztepe’den Kazlıçeşme’ye 15 dakikada geçiyorsun.”

Cemal amca soruyor, Bu tüneller balık geçişini engelliyormuş, Avrupalılar izin vermiyormuş”, bunun üzerine hepimiz susuyoruz, gençlerin zekası konuşuyor: “Avrupa’da bu tünelin aynısından yapacaklarmış, yunuslar Güney’e kaçar diye vazgeçmişler.

Buna ek olarak, bu konuşmanın balık tutulurken yapılması ise gözlerden kaçmayan ikinci bir fiyasko.

Reklam bildiğimiz formatta devam ediyor: “Herkes konuşur, Ak Parti yapar…”

Şimdi gerçek dünyaya dönelim. 

Bir denizin içine hafriyat dökülüp, o denizin doğal tüm dengeleriyle oynuyoruz; fakat balık geçişlerinde herhangi bir değişim olmuyor öyle mi? Tabii ki değil. Reklam filminde hayvan hakları ile dalga geçilmesi ise apayrı bir üzüntü verici durum.

Avrasya Tüneli’ni savunanlar, bu tünelin trafiği normalleştireceğini iddia ediyorlar. Oysa ki, çok daha önemli meselelerimiz var; mesele etmeyi bırakıp mesele olmaktan çıktığını düşündüğümüz ama aslında düzelmeyen.

ULASTIRMA, DENIZCILIK VE HABERLESME BAKANI LUTFI ELVAN, SABAH SAATLERINDE AVRASYA TUP GECIDI PROJESI’NIN HAYDARPASA SANTIYESINE GELEREK INCELEMELERDE BULUNDU. FOTOGRAF: UZAY KESMEN/ ISTANBUL, (DHA)
Fotoğraf: DHA

Mesela başlıkta da belirttiğim üzere, balık geçişleri. İstanbul’un bozulmakta olan ve her hamleyle biraz daha bozulan tarihi dokusu, hava kirliliği, karbon salımı… Bu liste böyle uzuyor. En üzücüsü de bizlerin, halkın her duyduğuna inanması ve gerçekleri kayıtsız şartsız reddetmesi.

Avrasya Tüneli Marmara Denizi’nde balık geçişlerine engel olacak, trafiği düzeltmeyecek, hava kirliliğini artıracak, olası bir kötü ihtimalde felakete dönüşecek, İstanbul’un tarihi dokusunu iyice bozacak bir projedir.

Adalet ve Kalkınma Partisi‘ni reklam filmi aracılığı ile takındığı “türcü tavırdan” dolayı şiddetle kınıyorum.

* Türcülük, canlı bireylere sadece ve sadece ait oldukları türden ötürü farklı değer addedilmesidir. Oxford Sözlüğü türcülüğü “insan türünün üstünlüğü varsayımına dayanarak belli hayvan türlerinin sömürülmesi ya da ayrımcılığa uğratılması” şeklinde tanımlamaktadır. Genelde insan şovenizmi olarak kendini gösteren bu yaklaşım içinde yaşadığımız “uygar” insan toplumunun ruhuna nüfuz etmiş bir olgudur.

** Hayvan hakları, hayvanların insancıl muamele görmelerini sağlayan haklar.

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Yeşil Düşünce Derneği’nin İklim Okulu 29-30 Nisan’da!

“Kimseyi Arkada Bırakmadan: Batı Karadeniz’de İklim Hareketinin Güçlendirilmesi” projesi kapsamında gerçekleştirilecek İklim Okulu ve forum etkinlikleri ile yerel yönetim, sivil toplum, devlet kurumları ve halk,...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol