Okuma süresi: < 1 dakika

Muğla’nın Akyaka mahallesinde geçtiğimiz Perşembe günü ilk belirlemelere göre 32 adet köpek zehirlenerek öldürüldü. Mahalle sakinlerinin verdiği bilgiye göre, bölgede her turizm sezonu başlangıcında bu tarz olaylar görülüyor.

Akyaka’nın Sesi adlı blog sitesinde Pınar Dinlemez’in yazdığı kötü haber bir okurumuzun mesajıyla bize ulaştı. Seri cinayet, Muğla’nın Akyaka Mahallesi’nde 24 Mart Perşembe gününü cumaya bağlayan gece meydana geldi. Zehirlenen köpeklerden beşi ailesi olan köpeklerdi. Gökova Medika-Vet Hayvan Hastanesi’nde tedavi altına alınan köpeklerden biri kurtarılamazken diğer 4 aileli köpeğin tedavisi sürüyor.

Veteriner Göksel Bayramlı’nın Dinlemez’e verdiği bilgiye göre hayvanlar tavuk etine karıştırılmış “Lanet 90” adlı tarım ilacıyla zehirlendi. Akyaka sakinlerinin ifadelerine göre zehirlenme vakalarının çarşamba gecesinden itibaren görülmeye başlandı.

Akyakalılar, mahallede ikamet etmeyen şüpheli kişilerin ellerinde tavuk ve kemik dolu poşetlerle civarda gezerek hayvanları beslemeye çalıştıklarını, kendilerinin de bu şahısları uzaklaştırdıklarını anlattı. Her turizm sezonu başında bu tür hayvan katliamlarının yaşandığını belirten Akyakalılar; “Bu vahşeti her kim yapıyorsa ortaya çıkarmak için elimizden ne gelirse yapacağız. Bunların hepsi Belediye kontrolündeki hayvanlar. Kimseye zararları yok. Yazlıkçıların alıp sokağa attıkları hayvanları Akyakalılar bakıp besliyor. Bu vahşete sessiz kalmayacağız. İmza kampanyası, yürüyüşlerle tepkimizi göstereceğiz. Faillerin bulunması ve gereken cezayı almaları için mücadele edeceğiz” dediler.

Katliam, Gökova Ekolojik Yaşam Derneği (GEYDER), Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) ve Akyaka Sokak Hayvanları Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarını da harekete geçirdi. Dernekler faillerin bulunması için suç duyurusunda bulundu. Akyaka Belediyesi ilk başta vakanın “faili meçhul” olduğunu ve konu hakkında yapılacak bir şey olmadığını belirtse de, tepkiler üzerine olay yerine belediye veterinerini gönderdi. Veteriner ve jandarmanın çalışmaları sürüyor.

*Başlık görseli temsilidir; tüm köpekleri canlı, mutlu ve sağlıkı görmek istiyoruz! Kanlı, ölü ve perişan değil!