Okuma süresi: 4 dakika

Seramik sanatçısı Serap Yurdaer Erboy’un etkileyici fotoğraf sergisi “Alaçatı Kuşları – Sulak Alan Kuşları” 5 Temmuz’dan itibaren Alaçatı Eski Tütün Dükkanı’nda ziyaretçilerle buluşuyor.

Serap Yurdaer Erboy
Alaçatı Kuşları – Sulak Alan Kuşları
5 Temmuz – 4 Eylül
Eski Tütün Dükkanı
Hacımemiş Mahallesi, 12000 Sokak, No: 24, Alaçatı – Çeşme / İzmir

Alaçatı’da yaşayan seramik sanatçısı Serap Yurdaer Erboy’un bölgedeki sulak alan kuşlarına fotografik yaklaşımı “Alaçatı Kuşları – Sulak Alan Kuşları” 5 Temmuz’dan itibaren Alaçatı’daki Eski Tütün Dükkanı’nda sergilenmeye başlayacak. Kanvas üzerine basılmış 40 eserden oluşan sergi, 4 Eylül tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Yurdaer Erboy, titizlikle ve uzun uğraşlar sonucu fotoğrafladığı sulak alan kuşlarını ziyaretçilerle buluştururken, düzenli olarak yaptığı doğa yürüyüşleri sırasında biyolojik çeşitliliğine hayran kaldığı bölgenin bu göz alıcı güzellikteki canlılarını gözler önüne sermeyi amaçlıyor.

Sanatçının hiç bitmeyen tutkusu, merakı ve hayat sevinci bu nadir görüntüleri yakalayabilmesinde büyük rol oynuyor. “Yaban hayat fotoğrafçılığı; özellikle de kuş fotoğrafçılığı sabır, dikkat, deneyim ve iyi bir ekipman gerektiren bir fotoğrafçılık dalı. Bu görüntüleri yakalayabilmem için aylarca devamlılığını koruyan tutku, merak ve büyük bir miktar da amatör şansım yardımcı oldu. Evlerde derin uykuların devam ettiği sabahın erken saatlerinde beni beklediğini düşünmek istediğim kuşlarıma koşarcasına yola çıkıyordum.”, diyor Yurdaer Erboy ve devam ediyor: “Bu işe fotoğraf sergisi açmak niyetiyle başlamadım; ancak izlenimleri çoğaldıkça, kuş türlerinin çeşidi ve onlarla birlikte heyecanım artıkça, ufkum açıldıkça, bölge hakkında bilgi edindikçe ve yakın çevrem de dahil bu alan hakkında çok az bilinenin olduğunu fark edince Alaçatı sulak alan kuş türlerini tanıyabildiğim kadar tanıtmayı, beni zenginleştiren bilgi ve gözlenimlerini paylaşmayı, bu bölgenin daha iyi korunması için pencereyi aralamayı; hatta açmayı kendime bir nevi görev edindim.”

Yurdaer Erboy aylar içinde edindiği izlenimlerle bu doğa harikasını daha iyi tanıtmayı amaçlıyor ve bölgenin biyolojik çeşitliliğini ve Alaçatı’nın sulak alan kuşlarını daha iyi tanıtabilmek için en etkili araçlardan biri olan görsel sunumdan yararlanıyor.

Sanatçı hepimizi bu eşsiz projeye şahit olmaya ve doğa ile bağlarımızı güçlendirerek ekosistemin bir parçası olduğumuzu fark etmeye, en nihayetinde doğal habitatlarımıza ve içinde barındırdıkları canlara sevgi ve saygıyla yaklaşmaya davet ediyor ve ekliyor: “Unutmamalıyız ki onlar bizden çok önce Alaçatı’nın sakinleriydi. Biz onların yaşam alanlarına misafir gelmiştik.”

Sergi boyunca ziyaretçiler bölgenin biyolojik çeşitliliği ile ilgili bilgi alabilecek ve sergiyi gezmenin yanı sıra Yurdaer Erboy’un fotoğraflarını ve “Alaçatı Kuşları – Sulak Alan Kuşları” kitabını satın alabilecek.

Bilgi için: [email protected]

Instagram: @birdsofalacati

Serap Yurdaer Erboy hakkında

Serap Yurdaer Erboy eğitimini Almanya’da tamamladıktan sonra, 1982 yılında Türkiye, İzmir’e döndü ve turizm sektöründe meslek hayatına başladı. Emekli olduktan sonra, ufak ve samimi alanları tercih etmesi, ve doğaya olan tutkusu, İzmir’de Alaçatı’ya yerleşmesine neden oldu. Hobi olarak başlayıp ikinci mesleğe dönüşen seramik sanatını Alaçatı’da kendi atölyesinde hayata geçirdi ve gönül verdiği eğitim çalışmalarına Alaçatı ilkokul öğrencilerini de katarak sanatla buluşmalarını sağladı.

Profesyonel seyahat danışmanı olarak hizmet verdiği yıllarda, mesleki birikimlerini ulusal ve uluslararası popülaritesi artan Alaçatı’yı ziyaret eden konuklara ve Alaçatı’da yaşayanlara yol gösterici nitelik taşıyan , 2010 yılında ilk baskısıyla gerçekleşen ve ilk kitap deneyimi olan Alaçatı Gezi Rehberi ni yayınladı.

Tutkun olduğu doğa yürüyüşleri sırasında hobi fotoğrafçısı olarak görüntülediği sulak alan kuşları ve onların yaşam alanlarını “Alaçatı Kuşları. Sulak Alanların Perileri” adlı ilk fotoğraf sergi deneyimiyle bu az tanınan bölgenin büyüleyici güzelliği ve önemini sergi ziyaretçilerine ve kitap okurlarına aktarmayı ve bilgilendirmeyi amaçladı.

Serap Yurdaer Erboy 2002 yılından beri Ege’nin bu güzel beldesinde, ev&atölyesinde eşiyle ve sokaktan kurtardığı hayvanlarıyla birlikte yaşamını sürdürmektedir.

Eski Tütün Dükkanı hakkında

Sergiye ev sahipliği yapacak olan Eski Tütün Dükkanı, Osmanlı döneminde Alaçatı’da bir tütün dükkanı olarak kullanılıyordu. 150 yaşındaki bu tarihi yapıyı aslına sadık kalarak restore eden yeni sahipleri, son 3 senedir mekande seçilmiş özgün ve sanatsal çalışmaları Alaçatı’ya gelenlerle sevgiyle paylaşmakta.

ÖDA (Önemli Doğa Alanları) hakkında

Önemli Doğa Alanı (ÖDA) kavramı, hassas ve benzersiz doğal alanları belirlemek üzere kullanılan bir önceliklendirme yaklaşımıdır. Bunun için başta nesli tehlike altında olan ve/veya kısıtlı bir coğrafi yayılışa sahip canlı türleri olmak üzere bir dizi ekolojik gösterge kullanılır.

ÖDA’lar, alan korumaya ihtiyaç duyan tür ve habitatların dağılım ve nüfuslarını esas alan standartlar, küresel ölçekte uygulanabilir eşik değerlerine bağlı somut kriterler vasıtasıyla seçilmektedir. Öte yandan, ÖDA’ların belirlenmesinde bir dizi nicel eşik değeri kullanılmaktadır.

Doğa Derneği uzmanlarının da arasında bulunduğu uluslararası bir ekip 2004 yılında Dünya Kuşları Koruma Kurumu (BirdLife International) tarafından yürütülen “Önemli Kuş Alanı” çalışmalarını temel alarak ÖDA kriterlerinin ilk tasarımını ortaya koydu. Ardından, 2016 yılında Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN), ÖDA yöntemini daha da geliştirerek öncelikli alanların belirlenmesi için uluslararası standart olarak kabul etti.

Sulak alanlar kuşlar için beslenme, barınma, üreme ve konaklama için önemli yaşam ortamlarıdır. Farklı kuş türlerini bünyesinde barındıran sulak alanlarda su kuşları, ötücü kuşlar, yırtıcı kuşlar, kıyı kuşları gibi birçok gruba ait kuşlar bulunmaktadır.

İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı Önemli Doğa Alanı (ÖDA) özellikle su kuşları için hem beslenme hem de konaklama alanıdır. Kışı alanda geçiren türler genel anlamda balık, karides, kertenkele, kurbağa, su böceği, larva ve iribaşla beslenmektedir. Su kuşlarının yanı sıra alanda hem yerli hem de göçmen birçok ötücü kuş türü bulunmaktadır. Bu türler, sulak alanın çevresinde tohum, kırıntı, böcek ve larva ile beslenmektedir.

Daha birçok kuş ve canlı türüne ev sahipliği yapan Alaçatı Önemli Doğa Alanı’nın (ÖDA) korunması ve içinde yaşayan tüm canlılarla beraber var olmaya devam etmesi sağlanmalıdır