“Tanrılar insanları zayıf, acımasız ve açgözlü bularak reddettiler. Ve bu yüzden Dünya’yı sonsuza dek terk ediyorlar. Göklerdeki mükemmel evlerine gidiyorlar.-Valhalla kalesine. Ama attıkları her adım trajedi yüklü zira tanrıların akıbeti belli. Kaderlerinde yalnızca onları değil, bizzat Valhalla’yı da yutacak dehşet verici bir ateşte ölmek var. Onlar da, reddettikleri kadar yozlar ve güçleri ise yalnızca bir yanılsama.”
Yaratık: Covenant  – sy.15

Alan Dean Foster, bir filmin roman uyarlamasıyla daha karşımızda. Daha önce ilk Alien serisi, Star Wars, Terminator: Salvation, Transformers gibi filmlerin de roman uyarlamalarını yapan Foster, Ridley Scott’un yeni filmi Yaratık: Covenanat’ı da romanlaştırarak serinin öncesine ulaşıyor.

Roman, Prometheus’da olanların on yıl sonrasında, Covenant uzay gemisinin hiper-uykudaki 2.000 kolonist ve bir grup insan embriyosuyla uzun bir yol kat ettiği uzay yolculuğuyla başlıyor. Covenanat’taki mürettebatın görevi, uzak gezegen Oriage-6’ya ulaşmak ve oraya yerleşip bu gezegeni kolonileştirerek, insanlığın galaksideki erişim noktasını genişletmektir. Neredeyse gemideki her gelişmeyi kontrol etmekle görevli sentetik form Walter, atipik bir enerji patlaması gemiye hasar verince, geminin ana bilgisayarı olan Anne’yle sohbetini yarıda kesmek zorunda kalır. Acil durum mürettebat uyandırma protokolü başlatılır. Gemi kaptanı hayatını uyku kapsülünde yitirdikten sonra, Covenant ekibi toplanır ve geminin hasar denetimini yaparlar.     

Kaynağı bilinmeyen bir radyo yayınıyla onlara ulaşan sesleri çözdüklerinde, bu seslerin John Denver’ın Take Me Home Country Roads parçasına ait olduğunu keşfederler. Radyo yayınının onlara ulaştığı gezegense daha önce dünyadan yapılan uzay taramasına yakalanmamış ve Oriage-6’dan çok daha yakındır. Geminin yeni kaptanı Oram, eski kaptanın eşi olan Daniels’ın karşı çıkışına rağmen bu keşfi değerlendirmeye isteklidir. Covenant ekibi yeni gezegene indiklerinde, dünyaya benzer bir yapıyla karşılaşırlar ancak araştırmaya devam ettiklerinde korkunç bir dünyanın kapısını araladıklarını keşfederler ve korku dolu macera başlar.

Alan Dean Foster’ın romanlaştırdığı son film olan Yaratık: Covenant, orijinal Yaratık filminin öncesini anlatıyor. Bu açıdan Prometheus’u Yaratık’a bağlıyor. Roman, Prometheus’taki varoluşsal sorgulamalardan, Yaratık’ın aksiyon dolu sahnelerine doğru yol alıyor. İthaki Yayınları’nın müthiş bilimkurgu serisine eklenen en yeni kitaplardan biri Yaratık: Covenant.