Okuma süresi: 2 dakika

Rockta olsun popta olsun, müzik dünyamızın birbirine çokça benzeştiği bir ortamda, Flört nev-i şahsına münhasır sıfatını sonuna kadar hak edecek gruplardan biri. Flört’ün albümleri kadar belki daha da çok çılgın canlı performansları da etkileyici. Bu hafta Haftanın Albümü köşemizde Flört’ün yeni albümü “Aşk Böyleymiş Meğer” var.

Flört yeni bir grup değil. Flört’ün geçmişi başka grup isimleriyle beraber neredeyse 20 yıla dayanıyor. İlk olarak 1989’da Ozan Kotra ve Ata Akdağ S.O.S adlı bir grup kuruyorlar. Daha sonra bu grup 1991 yılında Ozan Kotra, Ata Akdağ, Gökhan Barış Bölükbaşı ve Armağan Atar tarafından Bekârlar isminde bir gruba dönüşüyor. 94’de Flört’ün şimdiki davulcusu Hakan Çağlar da gruba dâhil oluyor. Barlarda hem kendi bestelerini hem de rock’n roll klasiklerini çaldıkları yıllardan sonra karşılarına MFÖ’nün Fuat Güner’i çıkıyor. İlk büyük çıkış ise Kim Bunlar grubuyla oluyor.

90 kuşağının çok iyi hatırlayacağı Kim Bunlar ile grup belki de ana akımda en tanındığı dönemi yaşıyor. Grup bugünkü ismi Flört’ü ise 2001 yılında çıkardıkları aynı ismi taşıyan albümle alıyor. Bu albümde ilk defa Hakan Çağlar, Ozan Kotra ve Çağatay Kehribar bir araya geliyor. 2003’de çıkan Cemiyette Pişiyoruz albümünden sonra grup dağılıyor. Ta ki yıllar sonra Demli albümünü çıkarmaya karar verene kadar. Tüm bu dönemde grup kendi kemik takipçi kitlesini yaratıyor diyebiliriz.

Bizim ismimiz de Pink Flört olsun

2010’da çıkan Demli albümünden sonra 2012‘de Anadolu Beat isimli yeni bir albüm daha çıkıyor. Flört ismiyle ise ilgili matrak bir hikâye var.

Flört ismi Çağatay Kehribar ya da Hakan Çağlar’ın “Pink Floyd ne güzel isim lan!” demesi üzerine Ozan Kotra’nın “Bizimki de Pink Flört olsun o zaman.” Demesiyle olmuş. Sonra da Pink’i atıp Flört’ü bırakarak almışlar deniyor.

flortBeatleslar, Orhan Veliler, Barış Mançolar

Flört’ü ilk dinleyen bile esasında hemen Flört’ün kendi müzikal arenada nerede konumlandırdığını, nerelerden feyz aldığını anlayabilir. Grup Beatlesların, Rolling Stonesların, Beach Boysların mirasına büyük saygı besliyor. Aynı şekilde Türkiye’de de Cem Karacalar, Barış Mançolar, Erkin Koraylar, Selda Bağcanlar. Hümanist ama bir yandan da isyankâr ve politik şarkı sözleri. 60’lardan 2010’lara ve daha da ötesine bir köprü adeta müzikleri, duruşları.

Flört’ün yeni albümü “Aşk Böyleymiş Meğer” de aşktan ve aşkın bıraktığı etkilerden söz ediliyor. Albümün prodüktörü Fuat Güner. Bu noktada esasında yeni albüme küçük bir eleştiri paragrafı açmak gerekiyor. Çünkü albüm bazı yerlerde adeta bir Fuat Güner’in solo albümü gibi tınlıyor. Bazı şarkılar Güner’in solo albümünde veya yeni MFÖ albümünde yer alsa hiç Flört şarkısı olduğu aklınıza gelmez halde. Bu grup için hem Güner’in ustalığından yararlanma anlamında bir artı ama kendi özünü kaybetme anlamında ise bir eski.

Flört’ü esasında yazıyla anlatabilmek güç. Onların görselliğini de mutlaka görmek gerekiyor, o yüzden yazımızı sonlandırıp onların videolarına geçelim isterseniz. Farklı bir grup olduklarını anlamak için mutlaka canlı bir performanslarını izlemek de gerekiyor. Flört’ün konserleri Türkiye’de izleyebileceğiniz en etkileyici rock’n roll konserlerinden biri olur.