Okuma süresi: < 1 dakika

Alexandre Dang, Paris’teki École Polytechnique okulunda eğitim almış bir mühendis. Sanatçı yönüyse doğa dostu teknolojiler ve sürdürülebilir kalkınmaya yönelik farkındalığı arttırma ihtiyacından doğuyor. Tam da bu nedenle, dans eden çiçekleri kaynağını güneş enerjisinden alıyor.

Güneş, ihtiyacımız olandan 10 bin kat daha fazla enerji sağlasa bile henüz hiçbir elektrik kaynağına ulaşamayan 1,3 milyar insan var. Dang, bilimsel bir yaklaşımla çevre sorunları ve hümanizmi harmanlayarak, sorunlara dikkat çekmeye çalışıyor.

Sürdürülebilir sanatına eğitimsel bir yön kazandıran sanatçı, yenilenebilir enerjiye odaklanarak çocukların eko teknolojiler konusunda bilinçlendirilmesini de sağlıyor. Solar Solidarity International adıyla kâr amacı gütmeyen uluslararası bir dernek kurarak, gelişmekte olan ülkelerdeki okullarda güneş panellerinin kullanımını da desteklemeyi amaçlıyor.

Sanatçının Dancing Solar Flowers adını verdiği projesi, Amerika, Çin, Singapur, Tayvan, Güney Kore, Rusya, Meksika, Brezilya, İspanya, Danimarka ve Hollanda gibi birçok ülkeyi dolaşıyor.

Alexandre Dang’in dans eden çiçekleri 1

Alexandre Dang’in dans eden çiçekleri 3