Ana SayfaEkolojiDoğaAlternatif doğa dostu tabut: Capsula Mundi

Alternatif doğa dostu tabut: Capsula Mundi

-

Tamamen toprakta çözünebilen maddeden yapılmış ve öldükten sonra sizi “temsili şekilde” ağaca dönüştüren geri dönüşüm tasarım projesi Bios Urn‘u okumuştuk. Peki, Capsula Mundi‘yi biliyor musunuz? 

Capsula Mundi, ölmüş insan vücudunun yaşama süreklilik sağlaması için tasarlanmış bir fikir. Doğa dostu mezarlıkların gerçekleştirilmesinin teşviki için oluşturulan bu ilk İtalyan projenin sahipleri, Anna Citeli vRaoul Bretzel isimli bir çift.

capsula mundi, ölüm, geri dönüşüm

capsula mundi, ölüm, geri dönüşüm

Vücut, cenin pozisyonunda yumurta şeklindeki konteynıra yerleştiriliyor ve daha sonra toprağa tohum gibi gömülüyor. Ardından, bir ağaç da bu gömülü tohum üstüne dikiliyor. Ağacın kökleri de gömülü tohumdan besleniyor.

capsula mundi, ölüm, geri dönüşüm
Bugün bir tabut yapmak için ağacı kestiğimizi düşünürsek; aslında hiç de fena bir fikir değil. Capsula Mundi, yüzde yüz biyolojik olarak parçalanabilen nişasta plastiği (starch plastic) gibi materyallerden yapılıyor. Nişasta, patates ve mısır gibi sezonluk bitkilerin de çıkmasını sağlıyor.

İnternet sitelerinde, amaçlarının hatıra parklar yapmak olduğunu yazsalar da şu an İtalya kanunları da böyle bir gömüye izin vermiyor. Napoleon Buonaparte tarafından başlatılan kanunlara göre; mezarlıklar kapalı bir alanda kontrol altında kalmalı ve tabutlar sadece odundan yapılmalı. Aynı zamanda, bu kanunların değişmesi için de Capsula Mundi Derneği kuruldu.

İnternet siteleri: www.capsulamundi.it

SON YAZILAR

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...

Vegan dövmeci ile vegan dövme hakkında

Günümüzde özellikle veganlar vücutlarına kazıdıkları dövmelerin de hayvansal içermesinden çekiniyorlar. Bu noktada bir takım kafa karışıklıkları söz konusu. Biz de bu kafa karışıklıklarını gidermek adına...
Yeşim Özbirinci
Yeşim Özbirincihttp://www.wearethehippies.com
İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Muhabir ve editör olarak çalıştı. Son yıllarda çevre bilimine merak sardı. Gezmeyi ve kamp yapmayı seviyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol