Okuma süresi: 2 dakika

Alternatif Karşılaşmalar, ana akım olmayan kültür, sanat ve düşünce ürünlerinin bir araya geldiği, bunları yaratanların kolektif emeğiyle festivale dönüşen bir bağımsız etkinlikler serisidir. Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Kolektifi’nin öncülüğünde bir araya gelen alternatif sanat ve kültür üreticileri 13-18 mayıs tarihleri arasında Ankara’da Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde ziyaretçilerini tüm etkinlikleri birlikte deneyimlemeye çağırıyor. Kente ve hikayelerimize başka bir yerden bakmak üzere, duymaya alışkın olmadığımız içtenlikte bir açık çağrı bu.

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nden doğan Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Kolektifi (GEN-DER), güncel konu ve sorunların toplumsal cinsiyet bakış açısıyla ele alınacağı “Alternatif Karşılaşmalar Festivali”ni 13 mayıs akşamı açılış kokteyli, basın buluşması ve film gösterimiyle başlatıyor. Alternatif Karşılaşmalar’da altı gün boyunca Ankaralılar tiyatro, akademi, felsefe, politika, medya, sinema, plastik ve görsel sanatlar, performans ve müzik gibi birçok farklı disiplinden kişi ve gruplarla buluşacak. Sahne ve perdenin yanı sıra, fuaye ve salonlar da atölyeleri, forumları ve tartışma gruplarını ağırlayacak. Film gösterimleri, tiyatro oyunları ve konserlerle güçlenecek festival, toplumsal cinsiyet eşitliği ve iktidarların çelişkisine odaklanıyor. Kültür emekçileri kamusal ve bireysel özgürlüklere yönelik tehdit biçimleriyle karşı karşıya kaldığımız bir dönemde yoktan var edilen alternatif mücadele mekanizmalarını bu festivalle görünür kılacak.

Alternatif Karşılaşmalar Festivali”, eşitsizlik, ayrımcılık, dışlama, damgalama, nefret söylemi ve düşmanlığa maruz kalan bütün alanlar ve bireyler arasında, kültür-sanatı bir direnme stratejisi olarak işaretleyecek; diyalog kurmayı ve böylece çözüm için kolektif bilinci harekete geçirmeyi hedefleyecek. Ankara’nın bu yeni festivali, toplumsal cinsiyet bakış açısından kolektif ve alternatif yeni örgütlenme ve üretim kanalları yaratmayı hedefliyor.

Kimler destekliyor?

“Alternatif Karşılaşmalar”; Sivil Düşün desteğiyle, Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği, Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Kolektifi (GEN-DER), tiyatroTAM, Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği ve KHK’ler yoluyla ihraç edilen DTCF’li öğretim üyelerinin dayanışmasıyla hazırlandı.

Açılış Programı

13 Mayıs 2017 Cumartesi
19:00 Kokteyl & M0 Trio Caz Konseri
19.30 Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Kolektifi’nin (GEN-DER) tanıtılacağı basın toplantısı.
20.00 Son Dizesiz Şiirler: Didem Madak Belgeseli
(Dramaturg ve edebiyatçı Eren Aysan & Mimar, feminist-aktivist Özge Göncü’nün katılımıyla.)

Ayrıntılı bilgi için:
Facebook: https://www.facebook.com/alternatifkarsilasmalar
Web: https://alternatifkarsilasmalar.wordpress.com/
Tel: +90 312 427 00 20