Okuma süresi: < 1 dakika

Petrol şirketleri, Amazon yağmur ormanlarında bölgede yaşayan canlıların hayatlarını dikkate almadan var gücüyle doğayı tahrip ediyor. Ekvator’da gerçekleşen bu kıyım ekosistemi, bölgede yaşayan canlı türlerini ve yöre halkını ciddi şekilde tehdit ediyor.

Petrol şirketlerinin kayıtsız tutumlarına karşı yerel halk ise yağmur ormanlarını korumak için mücadele ediyor; fakat yerel hükümetler petrol çıkarımının onları yoksulluktan kurtaracağını öne sürüp şirketleri destekliyor. Petrol çıkartılan bölgelerdeki halk düşük sağlık koşullarından, yoksulluktan ve eğitim alamamaktan şikâyetçi.

İklim döngüsünün değişmesi de aynı şekilde tepki çekiyor. Eğer bu duruma bir çözüm getirilmezse ekosistem, ekolojik ve iklimsel olarak ciddi bir kayıp yaşayacak. Bu kayıpların sonucu ise tüm dünyada yıkıcı sonuçlara sebebiyet verebilir.

Siz de dünyanın en fazla canlı çeşitliliğinin yaşadığı ve dünyanın oksijen ve tatlı su kaynaklarından biri olan Amazon’daki bu yıkıma karşı durmak istiyorsanız amazonwatch.org adresi üzerinden imza kampanyasına katılabilirsiniz.