Ana SayfaEkolojiYeşilAmerika'nın en yeşil 10 üniversitesi

Amerika’nın en yeşil 10 üniversitesi

-

Sierra Club, Amerika’da bulunan, temel amacı iklim değişikliğine yol açan fosil yakıtlar yerine temiz enerjiye yönlendirme olan, ekoloji alanında en etkili kuruluşlardan biri. Çevresel alanda birçok projesi bulunan kuruluş, okulların yaptığı eko-projelere de destek veriyor. 2015 yılında okulların yaptığı projelerden ve hedeflerinden bahseden Sierra Clup’ın listesine göre bakın Amerika’nın en yeşil 10 üniversitesi hangileri:

10) Washington Üniversitesi

Elektriğinin en az yüzde 90’ını hidrogüçten yani su gücünden sağlıyor, kömürden sağladığı enerji oranı ise yüzde 1’den bile daha az. Servis edilen yemeğin yarısı yerel çiftliklerden geliyor, üniversitenin kendi çiftliği dâhil. Üniversite ayrıca Northwest Product Stewardship Council üyesi; yemek ve içecek şirketlerine ambalajları geri dönüştürülebilir olması için baskı yapan bir kuruluş. Bunun yanı sıra, yerel kâr amacı gütmeyen bir kuruluş ile çalışıp, arta kalan yemekleri Seattle’daki yemeğe ihtiyacı olan insanlara dağıtılıyorlar.

Amerikanin en yesil universiteleri 10
Öğrenci çiftçiler okulun halk destekli tarım programı kapsamında kampüste yetiştirdikleri ürünleri teslim için kutuluyorlar.

9) Lewis ve Clark Üniversitesi

Atıklarını idare etme konusunda boyut atlamış, 2014 yılında atık sahasından yaklaşık 513 ton atık dönüştürmüş bu okulun öğrencileri eğer akademik sene boyunca 650 sayfadan fazla çıktı alırsa ekstra para ödemek zorunda. Bu nedenle herkes kâğıdın iki tarafını da kullanmak zorunda. Okul; yurtlara yerleşme ya da taşınmalarda öğrencilerin istemedikleri eşyaları bağışlayabiliyor ve gönüllüler “take-back” yani geri alma programını ayarlıyor. Yemekhanelerin neleri attıkları denetimleniyor ve yeniden kullanılabilir kap getirene indirim yapılıyor. Kullanılmayan, artan yiyecekler ise yerel okullardaki yetersiz hizmet alan öğrencilere dağıtılıyor.

Amerikanin en yesil universiteleri 9
Öğrenciler ve çalışanlar okulun kamu hizmeti günlerinden birinde büyüyen ağaç sarmaşığını söküyor.

8) Connecticut Üniversitesi

Öğrencilerin yüzde 70’i ekolojik sürdürülebilirlik hakkında ders görmüş olarak mezun oluyor. Öğrenciler asıl branşlarını bahçıvanlık ve deniz biliminde yapabilir, yan dal olarak da vahşi yaşamı koruma ya da sürdürülebilir tarım üretimini seçebilirler. Bunlara ek olarak, Çin’de doğal kaynaklar, Güney Afrika’da ekoloji hakkında ya da Türkiye’de sürdürülebilir gelişme ve enerjinin politikası okunabilir.

Amerikanin en yesil universiteleri 8
UConn’s EcoHouse üyeleri el yapımı kaba konmuş, öğrencilerin yürüttüğü çiftlikteki bitkileri öğreniyor.

7) Kaliforniya Üniversitesi, San Diego

Kaliforniya’nın kuraklığını göz önüne alırsak, UCSD uğraşları için ekstra ilgiyi hak ediyor. 2009’dan beri kampüs su kullanımını neredeyse 30 milyon galon kadar azaltmış, geçen senede 400 bin galon geri dönüştürmüş. Bütün peyzaj düzenlemelerinde de kuraklığa dayanıklı bitkiler kullanılıyormuş. Kampüste pek çok eko-grup bulunuyor. Mesela, Aquaholics Anonymous isimli grup yurtlarda su tasarrufu yarışmalar düzenlerken, EcoNuts eko turları düzenleyip, yeniden kullanılabilir su şişeleri dağıtıyor.

Amerikanin en yesil universiteleri 7

6) Oberlin Üniversitesi

Okul 1940’tan 2014’e kadar yanan kömürle ısıtılmasına rağmen, 2025’e kadarki hedefi sıfır karbon. Kampüse yeni ısıtma planıyla beraber rüzgâr ve su ile çalışan jeotermal ısı pompaları yerleştirilmesi ile kampüs doğal gaza geçiyor. Okul şimdiden elektriğinin yüzde 12’sini kampüste bulunan güneş panellerinden sağlıyor. Doğal kaynakları koruma kültürü o kadar yaygın ki geçen sonbaharda okulun kabul ofisindeki memur okula öğrenci alımı yaparken, Pasifik Kuzeybatıyı bisiklet ve otobüsle geçmeye karar verdi. 

Amerikanin en yesil universiteleri 6
Oberlin’in “Environmental Dashboard” takımı gerçek hayata geçirdikleri monitör programının nasıl su ve enerjiyi koruduğunu anlatıyor.

 5) Middlebury Üniversitesi

Tam yemek aktivistlerine göre bir okul.  Okulun yenilikçi Foodworks programı dahilinde, öğrenci stajyerler gıda üretimi, politikası ve sürdürülebilir tarım hakkında eğitim görüyorlar. Kampüs aynı zamanda senede 300 tondan fazla gıda atığını kompost (bitki artıklarının çürümesiyle oluşan gübre) haline getiriyor. Okul enerji ihtiyacının yüzde 80’ini geri dönüştürebilir kaynaklardan sağlıyor, ısı ihtiyacının yüzde 65’ini ise bitkisel ve hayvansal atıklardan elde edilen yakıttan sağlıyor.(Buna biomass deniliyor.) Çevre bilimi Profesörü Marc Lapin ise geçenlerde okulun 3 binden fazla arazisini kaplayan, 400’den fazla bitki çeşidinin dahil olduğu iddialı bir ekolojik değerlendirmeyi tamamladı.

Amerikanin en yesil universiteleri 5

4) Colarado State Üniversitesi

Colarado State Üniversitesinden kimse ekoloji hakkında hiçbir şey bilmeyerek mezun olmuyor. Toplam 58 departmandan 54’ünün yeşil temanın işlendiği dersler var ayrıca okul 19 tane bölümde sürdürülebilirlik konularıyla alakalı seçenek sunuyor. Buna ek olarak, üniversite genelinde geri dönüştürebilir kâğıt kullanma, eski yazıcıları Energy Star ile değiştirme ve ekolojik temizlik ürünlerinin kullanılması gibi kurallar var. Fotoğrafta, öğrenciler CSUnity gönüllü servisinin parçası olarak yolları açıyor.

Amerikanin en yesil universiteleri 4

3) Wisconsin – Oshkosh Üniversitesi

Kampüs, elektrik ihtiyacının yaklaşık yarısını rüzgar gücünden sağlıyor. Okulun biodigesterı (atıkları komposto yapan bir tank) ısı ihtiyacını karşılamak için gereken enerjinin yüzde 20’sini sağlıyor. Öğrenciler, her dönem 3 dolar vergi ödeyip, sürdürülebilirlik ile ilgili projeleri desteklemek istediler. Ayrıca öğrenci liderliğinde yapılan Environmental Justice Conference ve okulun Amerika’nın Yeşil Kampüs ünvanı alması ile okulun ekolojik alanda ne kadar ileride olduğunu görmek mümkün. 

Amerikanin en yesil universiteleri 3
Öğrenciler Growing Oshkosh isimli kentsel tarım grubuna gönüllü yardım ediyor.

2) Kaliforniya Üniversitesi -Davis

Kaliforniya Üniversitesinin Davis yerleşkesinde, genellikle programlar hep çevresel odaklı. Okul, Fish Conservation and Culture Laboratory gibi özel enstitülerle yaklaşık 300’den fazla sürdürülebilirlik dersi sunuyor. Yurt yemeklerinin çoğu sürdürülebilir kaynaklardan geliyor, ürünlerin yaklaşık yüzde 70’i ise organik ve yakınlardan geliyor.

Amerikanin en yesil universiteleri 2
İkinci sınıf öğrencisi, enerji verimli lamba tasarımını okulun California Lightning Technology merkezini yöneten Michael Siminovitch ile tartışıyor.

1) Kaliforniya Üniversitesi – Irvine

Kaliforniya Üniversitesinin Irvine yerleşkesi Amerika’nın en yeşil okulu seçilmiş. Okul, atıklarını idare etmede, enerjisini temiz kaynaklardan sağlama ve öğrencilerini, çalışanlarını araba kullanımını azaltma konusunda destekleyip onun yerine otobüs fiyatlarında indirim ya da bedava shuttle sunuyor. Üniversite 2025’e kadar “sıfır karbon” olmayı planlıyor. Ayrıca üniversite geçen seneler içerisinde güneş enerjisi kullanımını dört katına çıkarmış, haziran ayında ise karbon emisyonunu azaltmak için 11 bin 700 panel eklemiş. Mart ayında ise okul, su altı yaşamı kurtarmak için birden çok akademik alanın uğraştığı girişim olan UCI OCEANS’a konuk oldu. Fotoğrafta, öğrenciler okulun küresel sürdürebilirlik programı dahilinde Kosta Rika’daki bir çiftlikteki kajuları topluyor.

Amerikanin en yesil universiteleri 1

Kaynak: Sierra

SON YAZILAR

Houston, bir çözümümüz var!: Hayvan çiftlikleri ve mezbahaların olmağı şefkatli bir dünya mümkün

Kocaayak bize iklim kaosuyla mücadeleye yardımcı olmak için neler yaptığını ve neden Veganuary'ye katılmayı seçtiğini anlatıyor. Veganuary, 200'den fazla ülke ve bölgeden katılımcılarla 2021 kampanyasında yarım...

What is Vegan tattoo? Vegan tattoo artist explains

Nowadays especially vegans hesitate about having tattoos that may contain animal derived products. In that case, there are some confusion about it. Due to explain...

Vegan dövmeci ile vegan dövme hakkında

Günümüzde özellikle veganlar vücutlarına kazıdıkları dövmelerin de hayvansal içermesinden çekiniyorlar. Bu noktada bir takım kafa karışıklıkları söz konusu. Biz de bu kafa karışıklıklarını gidermek adına...

Avrupa’daki her beş kuştan biri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Kuşların tehlike kategorilerini belirleyen ve neden yok olduklarını ortaya koyan, Avrupa Kuşları Kırmızı Listesi Güncellendi. Dünya Kuşları Koruma Kurumu, Avrupa genelinde 54 ülke ve bölgeden...
İlayda Ülkü Çakır
İlayda Ülkü Çakır
1997 doğumlu. University of York'ta siyaset ve uluslararası ilişkiler okuyor.Kadın ve hayvan hakları savunucusu, kültür-sanat konularına ilgili.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol