Tüm yapımlarında insanları doğanın yüce ruhunu korumaya teşvik eden yönetmen Hayao Miyazaki, Japonya’nın gözden uzak Kume Adası’nda çocuklar için doğa koruma parkı inşa ediyor. Çocukların doğayla iç içe olmaları ve daha kuvvetli bağlar kurmalarını sağlamak amacıyla Okinawa Adası’na 90 km uzaklıkta bulunan Kume Adası’nda park için çalışmalara önümüzdeki nisan ayında başlanacağı bildirildi.

Yapılan açıklamada, Kumejima şehrinin hibe edeceği 10 bin m²’lik ormanlık alanın üzerine inşa edilecek iki katlı betonarme yapı hemen hemen 30 kişiye yaşam alanı sağlayacak. Bölgenin yerel kaynakları kullanılarak Kumejima şehri sakinleri tarafından oluşturulacak park, Miyazaki’nin halkına olan düşkünlüğünü de göz ardı etmediğini gösteriyor.

Hayao Miyazaki Doğa Koruma 3
Bu fikirle aynı zamanda Fukuşima’da 2011 yılında yaşanan nükleer felaketten muzdarip insanlara da yaşam alanı sağlamak isteyen Miyazaki, tek bir proje ile birçok insana umut ışığı oluyor.

Çocuk ruhuna ve hayal gücüne büyük önem veren yönetmen, günümüz toplumunda tüketim ve teknolojiyle gelen çürümenin en çok çocukları etkilemesinden rahatsız. “Ütopyalar sadece insanların çocukluğunda yaşar” sözüyle bu konudaki hassasiyetini her daim dile getiriyor. 2013 yılında emekli olduğunu açıklamasının ardından Miyazaki, 2018’de tamamlanacak bu projeyle hayatımıza tekrar yeşili getirecek gibi duruyor.

Kaynak: The Independent, Kyodo News
Başlık Görseli: Shy Cat Girl/Deviantart

Hazırlayan:Esra Aydın