Ana SayfaYaşamDayanışmaAnkara LGBTİ+ Deprem Dayanışması'nın dayanışma rehberi yayında

Ankara LGBTİ+ Deprem Dayanışması’nın dayanışma rehberi yayında

-

Ankara LGBTİ+ Deprem Dayanışması’nın hazırladığı Afet Sonrası Hak Temelli Dayanışma Rehberi yayında!

Afet Sonrası Hak Temelli Dayanışma

Deprem bölgesinden gelen kişilerle dayanışırken yardım temelli bir yaklaşım yerine hak temelli bir yaklaşım kişilerin ‘muhtaç ve güçsüz’ hissettirilmemesi noktasında önemlidir. Peki hak temelli dayanışmak nasıl mümkün kılınabilir?

1) Öncelikle kişilerin ihtiyaç duydukları temel ihtiyaçları sağlanırken acıma duygusu ile hareket edilmemeli ve kişilere bu yansıtılmamalıdır.

2) Kişiler hastane, muhtarlık, kaymakamlık gibi kurumlara giderken yalnızca eşlik ettiğimizi hissettirmeli, ‘yardıma muhtaç’ hissettirilmemelidir.

3) Dayanışmanın bir örneği olarak deprem bölgesinden gelen kişilerle ev paylaşılırken kişilerin özel ihtiyaçları ile özel alan ihtiyaçları gözetilmelidir.

4) Kıyafet gıda, maddi destek ya da bir kuruma giderken eşlik etmek ve/veya ev paylaşmak gibi dayanışma alanlarında kişileri güçsüzleştirmeyen aksine güçlendiren eşitlikçi bir dil kullanılmalıdır.

Güvende hissetmeleri için;

  1. Temel ve acil ihtiyaçlarını elinizden geldiğince karşılayabilir, güvenilir bilgileri basit ve anlaşılır bir dille aktarmaya çalışabilirsiniz.

Rahatlamaları için;

1) Afetzedeler kendi öykülerini paylaşmak istediklerinde onlara alan açabilir, paylaşmak istedikleri kadarını paylaşmalarına müsaade edebilirsiniz. Kişiler için duyduğunuz endişe, yakınlık vb. sebeplerle öykülerine dair sorular sormak isteyebilirsiniz, ancak kişileri konuşmaya zorlamamak, diyalogları onların hızına ve kontrolüne bırakmak daha iyileştirici olabilir.

2) Kişilerin yanında var olan hizmet ve çalışmaları eleştirmekten kaçınmak daha huzurlu bir ortam yaratabilir.

Bağ kurmaları için;

1)Sevdikleriyle ve yakınlarıyla bir araya gelmelerine ya da iletişim kurmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Kendilerine güvenmelerini desteklemek için;

1)Afetzedelerin kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir ortam hazırlayabilir, kendi ihtiyaçlarını karşılayabileceklerine dair cesaretlendirebilirsiniz.

2)Kişilere basit ve genel geçer telkinlerde bulunmaktan (örneğin; “en azından sen hayattasın” gibi) ya da onlara ne yapacaklarını, neye ihtiyacı olduğunu söylemekten ya da onların deneyimlerini onlara açıklamaya çalışmaktan imtina etmek kişilerin kendilerine güvenmelerini kolaylaştırabilir.

Umut hissini desteklemek için;

1) İhtiyaçlarını karşılayacak kurum, kuruluş, grup, kişi ve servislerin olduğunu hatırlatabilir, buralara başvurma konusunda cesaretlendirebilir ve destek olabilirsiniz.

2) Tutamayacağınız sözler vermemeye özen göstermek umut hissini sürdürmeye yardımcı olacaktır.

*Bunların haricinde unutmayın ki afetzedelere destek olmak kendi başına zorlu bir süreç olabilir ve çok olağan bir şekilde hatalar yapabilirsiniz. Hata yaptığınızı düşündüğünüzde özür dileyip ilişkiyi onarmaktan çekinmeyin ve kendinize karşı da şefkatli olmayı ihmal etmeyin.

* Türkiye Psikiyatri Derneği Ruhsal Travma ve Afet Çalışmaları Birimi’nin bilgi notlarından derlenerek hazırlanmıştır.

Ankara LGBTİ+ Deprem Dayanışması twitter hesabı
Ankara LGBTİ+ Deprem dayanışması instagram hesabı


Ayrıca:
*Ankara’ya gelen ya da deprem bölgesinde kalan lubunyalarla dayanışmak için ulaşabilirsiniz: [email protected]
*Ankara’ya gelen LGBTİ+’lara ve mülteci LGBTİ+’lara evinizi açabilirsiniz.
*Ev kurma aşamasında ev eşyası desteği sunabilirsiniz. (ev eşyası kapsamında verebileceğiniz eşyaların listesini de maille paylaşabilirsiniz.)
*Kıyafet desteği verebilirseniz Pembe Hayat Dilek İnce Giysi bankası ile iletişime geçebilirsiniz.
*Deprem bölgesinden gelen LGBTİ+’ların akıllı telefon, şarj aleti, kullanılabilir durumda laptop gibi ihtiyaçları olabiliyor.
*Deprem bölgesinden geldiniz veyahut deprem bölgesinde ihtiyaçlarınızı karşılamak konusunda zorlanıyorsanız bize mail atabilirsiniz: [email protected]

SON YAZILAR

“Gerçeği görüyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!

Feminist ve LGBTİ+ örgütlerin biraraya gelmesiyle kurulan Hepimiz için Anayasa Koordinasyonu "Birbirimizin elini bırakmıyoruz! Hiçbirimizi geride bırakmıyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!" başlıklı açıklamasıyla tüm toplumu...

Hataylılar 6 Ekim’de Meclis’te: #HatayıGör

6 Şubat depremlerinde en büyük yıkımı yaşayan Hatay'da depremin üzerinden geçen 8 aya rağmen hiçbir şey değişmedi. Barınma, beslenme, eğitim, sağlık ve ulaşım gibi en...

Akbelen Ormanı TBMM Olağanüstü Genel Kurulu İçin Bilgi Notu

Geleceğini düşünenler Akbelen için mücadele ediyor. Yaşam Savunucuları TBMM'nin Akbelen gündemi ile olağanüstü toplanması için çağrı yapmış ve eklemişti: Koltukları boş görmek istemiyoruz! Direnen yaşam...

Twitter içerikten para kazanma özelliğini aktifleştirdi

Hafta başında adını X olarak değiştiren sosyal medya platformu Twitter, şimdi de kullanıcılar için içerikten para kazanma imkânı tanıyan bir özelliğini aktif etti. X daha...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol