Okuma süresi: < 1 dakika

Antalya’da çevreciler, çok sayıda endemik bitki türü ve 800 yıllık sedir ağaçlarının mermer ocağı için kesildiğini belirterek eylem yaptılar.

Antalya’daki Hisarçandar bölgesinde ‘Expo 2016’ Antalya’nın sembol çiçeği şakayık gibi endemik bitki türleri ve sedir ağaçlarının Ekizce Yaylası’ndaki mermer ocağı için kesildiğini belirten çevreciler olayı protesto ettiler.

“Saray sizindir, sedir bizim”, “Her yer sedir, her yer direniş”, “AKP’ye inat yaşasın tabiat” yazılı dövizlerle, eyleme destek vermek amacıyla kesilen sedir ağaçlarını temsil eden doğaseverler, devrilmiş ağaç maketleriyle eyleme katıldı.

Antalya'da çevreciler eylem yaptı

Alanın yasal olarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı bünyesinde olduğunu bu nedenle de bakanlığın acilen ormanları koruma görevini yerine getirmesi gerektiğini söyleyen A Platformu sözcüsü Hediye Gündüz, şöyle dedi: “Bakanlığın korumakla yükümlü olduğu alana, yasal izin verilerek, hem de alandaki asırlık sedirleri mermer ocağına teslim etmeden önce keserek, yasal görevini yapmadığı apaçık ortaya konmuştur. Ekizce’deki değerleri korumakla yükümlü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı, DSİ, sağlık bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı doğa katliamına ‘Olur’ demiştir. Maden kanununda 2004 yılında yapılan değişiklikler, ülkenin geleceğine yönelik tehditler içeren bir kanundur.”

ÇED yönetmeliğinin değiştirilmesi gerektiğini belirten Gündüz, “Maden Kanunu doğaya karşı nasıl öldürücü ve antidemokratik ise ÇED yönetmeliği de aynı derecede antidemokratik hüküm ve yönetmeliklerle doludur. Bu yönetmelik de 2004 yılında yapılan değişikliklerle asıl amacından uzaklaştırılmış, halkın isteği ve düşüncelerini dikkate almak yerine çıkar gruplarının hizmetine sunulmuştur” dedi. Eylem, alkış ve sloganların ardından sona erdi.

Kaynak: Hürriyet
Başlık Görseli: Atlas Dergisi