İmparator’un Yolculuğu” ismiyle Türkçeye çevrilen, “La Marche de l’Empereur belgeseliyle Akademi Ödülleri’nde 2006 yılında en iyi belgesel ödülünü alan filmin yönetmeni Luc Jacquet, yeni filmi Le Glace et Le Cielde buzulbilimci Claude Lorius‘yu ve Antarktika buzullarında geçen araştırma yıllarını anlatıyor, insan aktiviteleri ve iklim değişikliği arasındaki bağlantıyı hepimiz için gözler önüne seriyor.

Fakat bu proje sadece filmle sınırlı değil, filmin yanı sıra televizyon programları, Antarktika’ya keşif turları ve eğitim programıyla desteklenerek Wild-Touch isimli uluslararası bir bilim komitesinin himayesinde toplanmış.

Wild-Touch, bu projeyle öğrencileri ve aileleri bilgilendirmek adına eğitim programını sinema teknikleri üzerine inşa ederek benzersiz bir süreç oluşturmaya çalışmışlar.

Animasyon filmleri, videolar ve çizimler bir platform üzerinden ücretsiz olarak paylaşılıyor.

Projenin tüm elementleri yazılı belgelerle destekleniyor ve iklim ve çevre üzerine çalışan araştırmacılarla iş birliği yapılıyor.

Wild-Touch eğitim platformu için, öğretim topluluklarıyla yakın bir ilişki içerisinde bulunuyor ve eğitimcilerin yönlendirmelerine göre programda değiştirmeler yapılıyor. Yeni bilimsel keşiflere göre de mevcut içeriği düzenli olarak güncelliyor.

Eğitim toplulukların toplantılarına da katılan grup, çocukların iklim değişikliği üzerinde bilgi sahibi olması ve bilgilerini birbirleriyle paylaşmaları için de ortam oluşturmasına çalışıyor.

Kaynak: Ressourceo