Ana SayfaEkolojiKentleşmeAraç paylaşım hareketi: Yoldaş Araba

Araç paylaşım hareketi: Yoldaş Araba

-

Özellikle soğuk kış günlerinde durakta otobüs beklerken boş geçen arabalara az laf etmedim. Soğukta donduğuma mı yanayım yoksa kaç kere yarım saat beklediğime mi! Hayatının bilmem kaçını bekleyerek geçirince insanın uzun uzun düşünmeye vakti kalıyor. Bu sorgulamalarımın birine benzer bir hareketi gerçekleştirmişler: Yoldaş Araba…

“Bugünlerde caddelerde, ön camında Yoldaş Araba çıkartması olan araçlar görmeye başlayacaksınız. Durakta beklerken göreceğiniz bu araçlara hiçbir ücret ödemeden binebilecek ve sürücünün güzergahı boyunca şehirde istediğiniz yere kadar yolculuk yapabileceksiniz. Tamamen gönüllü bir paylaşım hizmeti verecek olan bu araçlara Yoldaş Araba adını uygun bulduk. İşi gereği kendi aracını kullanmak zorunda olan, ama bu mülkiyeti hemşehrileri ile paylaşmak isteyen gönüllü sürücülerin talepleri Yoldaş Araba fikrini doğurdu. Kapitalizmin bizleri yalnızlaştıran ve bireyselleştiren çabalarına karşın, inatla kent ve dayanışma kültürünü canlandırmak ve yükseltmek. Bu yolla kent içinde kördüğüm haline gelen toplu ulaşımda vatandaşlarımızın mağduriyetlerini bir nebze olsun gidermek.”

Şimdilik dört aracın “Yoldaş Araba” çıkartmasına sahip olduğu bu harekette, araçların plakalarını bu linkten görebilirsiniz. Eğer başvuru yapmak istiyorsanız bu linkten gerekli adresleri öğrenebilirsiniz. Başvuru sırasında, ruhsat ve kimlik bilgileri iletilerek bir form doldurulacak.

Diğer kentlere ve araçlara örnek olmasını diliyorum. Bu şekilde insanlara kolaylık sağlamış ve doğayı daha az kirletmiş olacağız.

Kurallar:

1. Yoldaş Araba yol güzergahı üzerinde bulunan duraklardaki yolcuları arabasına alarak gideceği yere bırakır.
2. Yoldaş Araba yolcuların kendini güvensiz hissetmelerine neden olacak hareketlerden kaçınır.
3. Kent Kültürü ve hemşehri dayanışması içerisinde hareket eder. Yolcuların güvenini hiçbir şekilde kötüye kullanmaya çalışmaz.
4. Yoldaş Araba bu hizmet karşılığında yolculardan hiçbir suretle ücret talep etmez.

Şirin mi şirin internet sitelerine bakmayı ihmal etmeyin: www.yoldasaraba.net

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

İZBAN’daki boş koltuk

Ege’nin medeniyetler beşiğinde büyüttüğü bir kenttir İzmir. Çarpık kentleşme yıllarıyla, eş, dost, tanıdık, ahbap, yandaş, kayırıla kayırıla bir tuhaf kentleşmiştir. Büyümüştür büyümesine ama körfez kenarına dizilmiş...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Bir depremin anatomisi: 1755 Lizbon Depremi

1 Kasım 1755 günü saat 9.40'ta, Avrupa’nın en büyük dördüncü kenti Lizbon’un neredeysetüm yerleşim alanlarını kullanılmaz hale getiren, Richter ölçeğine göre 8.5-9 şiddetinde bir deprem...
Yeşim Özbirinci
Yeşim Özbirincihttp://www.wearethehippies.com
İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Muhabir ve editör olarak çalıştı. Son yıllarda çevre bilimine merak sardı. Gezmeyi ve kamp yapmayı seviyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol