Özellikle soğuk kış günlerinde durakta otobüs beklerken boş geçen arabalara az laf etmedim. Soğukta donduğuma mı yanayım yoksa kaç kere yarım saat beklediğime mi! Hayatının bilmem kaçını bekleyerek geçirince insanın uzun uzun düşünmeye vakti kalıyor. Bu sorgulamalarımın birine benzer bir hareketi gerçekleştirmişler: Yoldaş Araba…

“Bugünlerde caddelerde, ön camında Yoldaş Araba çıkartması olan araçlar görmeye başlayacaksınız. Durakta beklerken göreceğiniz bu araçlara hiçbir ücret ödemeden binebilecek ve sürücünün güzergahı boyunca şehirde istediğiniz yere kadar yolculuk yapabileceksiniz. Tamamen gönüllü bir paylaşım hizmeti verecek olan bu araçlara Yoldaş Araba adını uygun bulduk. İşi gereği kendi aracını kullanmak zorunda olan, ama bu mülkiyeti hemşehrileri ile paylaşmak isteyen gönüllü sürücülerin talepleri Yoldaş Araba fikrini doğurdu. Kapitalizmin bizleri yalnızlaştıran ve bireyselleştiren çabalarına karşın, inatla kent ve dayanışma kültürünü canlandırmak ve yükseltmek. Bu yolla kent içinde kördüğüm haline gelen toplu ulaşımda vatandaşlarımızın mağduriyetlerini bir nebze olsun gidermek.”

Şimdilik dört aracın “Yoldaş Araba” çıkartmasına sahip olduğu bu harekette, araçların plakalarını bu linkten görebilirsiniz. Eğer başvuru yapmak istiyorsanız bu linkten gerekli adresleri öğrenebilirsiniz. Başvuru sırasında, ruhsat ve kimlik bilgileri iletilerek bir form doldurulacak.

Diğer kentlere ve araçlara örnek olmasını diliyorum. Bu şekilde insanlara kolaylık sağlamış ve doğayı daha az kirletmiş olacağız.

Kurallar:

1. Yoldaş Araba yol güzergahı üzerinde bulunan duraklardaki yolcuları arabasına alarak gideceği yere bırakır.
2. Yoldaş Araba yolcuların kendini güvensiz hissetmelerine neden olacak hareketlerden kaçınır.
3. Kent Kültürü ve hemşehri dayanışması içerisinde hareket eder. Yolcuların güvenini hiçbir şekilde kötüye kullanmaya çalışmaz.
4. Yoldaş Araba bu hizmet karşılığında yolculardan hiçbir suretle ücret talep etmez.

Şirin mi şirin internet sitelerine bakmayı ihmal etmeyin: www.yoldasaraba.net