Ana SayfaYaşamLGBTİ+Aşk her zaman kazanır: Londra Onur Yürüyüşü

Aşk her zaman kazanır: Londra Onur Yürüyüşü

-

Dünyada birçok yerde kutlanan “Onur Haftası”, bu sene 27 Haziran Cumartesi günü İngiltere’nin başkenti Londra’da coşku ile kutlandı. 250’den fazla grubun katıldığı “Onur Yürüyüşü” etkinliğine 20 binden fazla insan bulunarak LGBT‘ye destek verdi.

Peki, “Onur Haftası” denilen etkinlik aslında nedir?

Onur Haftası, LGBT yani Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans kişilerine karşı yapılan tüm ayrımlara ve şiddete karşı mücadele vermek ve onların hepimizle olması gerektiği gibi eşit haklarını savunarak, gerçek kimliklerini ön plana çıkararak eşcinsel toplumunu kutlamaktır.

Cinsiyet ayrımının yapılmadığı bir dünyada herkesin eşit haklara sahip olduğunun gösterilmesi için yapılan bir eylemdir.

Londra, Onur Yürüyüşü - Peter Macdiarmid
Fotoğraf: Peter Macdiarmid

İngiltere’de 1972 yılında yapılan ilk “Onur Yürüyüşü” ve bu sene de Pride London tarafından gerçekleştirilen bu muhteşem etkinlik, Baker Street’te başlayarak Londra’nın en turistik yerleri olarak bilinen Oxford Circus ve Piccadilly Circus üzerinden devam ederek Trafalgar Square Meydanı’na vardı.

A participant waves a Union flag
Fotoğraf: Luke Macgregor

İnsanlar gökkuşağı renklerine boyanarak dans ve müzik eşliğinde güzel havanında tadını çıkardılar. Yürüyüşte göçmen toplulukların ve farklı ülkelerden gelen insanların da pankartlarını açmaları, bayraklarını havada gururla savurmaları aslında bu etkinliğin sadece tek bir yere ait olmadığı, bütün ulusların, bütün toplulukların “Aşk”ı kazanması gerektiğini gösteren bir simge olduğu rengarenk bayrakların havada coşku ile dans etmesi ile de gayet açıkça belli oluyordu.

Londra, Onur Yürüyüşü, Matt Badenoch
Fotoğraf: Matt Badenoch

Tüm LGBT kişileri rengarenk kıyafet ve kostümleri ile sokaklara renk saçarken, aslında bizlere çok basit gözüken ama gerçekte çok önemli olan başka detayları da yakalayabilirsiniz. Maalesef ülkemizde gerçekleşen bu yürüyüş, kişi haklarını savunmaktan çok, polis müdahalesi sonucunda insanların kendilerini koruma etkinliğine dönmüştür. Ancak İngilteredeki gerek polisler gerek askerler gerekse itfaiyeler bile yürüyüş içerisine katılarak eşitlik kavramının cinsiyetten ya da seçimlerden ibaret olmadığını gösterdiler.

Onur Yürüyüşü, Londra, Reuters
Fotoğraf: Reuters
The Royal Navy contingent march through London during the London Community Pride parade. Armed Forces March in London Pride 270615 The Armed Forces marched through the streets of London today on Armed Forces Day as part of the London Community Pride parade. Prior to the event participants met with the Minister of the Armed Forces Penny Mordaunt MP and the Minister for Equalities Incumbent Caroline Dinenage MP as well as a number of Senior Military Officers at the Hyatt Regency Hotel in London. Image taken by LA(Phot) Simmo Simpson, FRPU(E), Royal Navy. Consent forms where required held by FRPU(E), HMS Excellent.
Fotoğraf: Modmedia

Her ne kadar dünyanın birçok yerinde hala bu ayrım ve eşitsizlik devam etse de en azından her ne olursa olsun insanların kimliklerini korkmadan, gizlemeden yaşamaları gerektiğinin, bir kez daha bu etkinliklerden anlaşılmış olmasını umuyoruz.

Londra, Onur Yürüyüşü
Fotoğraf: PA
Londra, Onur Yürüyüşü
Fotoğraf: Getty Images
Onur Yürüyüşü, Londra
Fotoğraf: Reuters

Kaynak: The Guardian, Telgraf, Mirror.co.uk

SON YAZILAR

KAOS GL ve 17 Mayıs’tan anayasa açıklaması: Haklarımızı savunacağız

Depremle rafa kaldırılan Anayasa değişikliği, 2 Ekim 2023’te Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı TBMM konuşmasıyla resmi olarak gene gündemimize girdi. Yapılmak istenenin hak ve özgürlükleri...

154 gazeteciden ortak açıklama: Daha fazla LGBTİ+’lara şiddet ve yasak haberi yazmak istemiyoruz

154 gazeteci ortak bir açıklama yayınlayarak, “Daha fazla LGBTİ+’lara şiddet ve yasak haberi yazmak istemiyoruz” dedi. Gazeteciler, LGBTİ+ Onur Ayı gelir gelmez yasaklar ve şiddetin...

17 Mayıs Derneği Esenlik Buluşmaları yoga ve nefes çalışmalarıyla devam ediyor

17 Mayıs Derneği'nin LGBTİ+ aktivistlerini güçlendirmeye yönelik düzenlediği Esenlik buluşmaları yoga ve nefes çalışmalarıyla devam ediyor. 14 Mart ve 16 Mart tarihlerinde gerçekleşecek online çalışmalara...

Esat – Eryaman Davası 22 Şubat’ta: #ZamanaBırakmıyoruz

2007 yılından beri devam etmekte olan, saldırıya uğrayan ve yaşadıkları yerlerden göçe zorlanan trans kadınların adalet arayışı olan Eryaman-Esat davasında, 22 Şubat Çarşamba günü Ankara 30. Ağır...
Ceren Eyüpoğlu
Ceren Eyüpoğlu
24 yaşında olup, Londra'da Dijital Tasarım ve Markalaştırma üzerine yüksek lisans yapmaktayım. Asker çocuğu olduğum için 4 senede bir okul değiştirmiş olmakla beraber, bu deneyimlerin hayatımda büyük önem arz ettiğine inanıyorum. Seyahat etmeyi gerçekten ama gerçekten çok seven bir insanım. Yeni kültürler, yeni insanlar ve deneyimler benim ayrılmaz bir parçam olmuştur diyebilirim. Elimden gelenin daha da fazlasını yaparak kendimi farklı alanlarda geliştirmeyi ve bana verilen olanakları en iyi şekilde kullanmayı her zaman başarıya giden doğru yol olarak görmüşümdür. Aceleci bir insanım. Gerçekten her şey hemen olsun istiyorum her ne kadar hayatta bir takım şeyler için beklenilmesi gerektiğini bilsem bile. Biraz enteresan gelebilir ama gerçekten futbol ve bilgisayar aynı zamanda konsol oyunlarına ilgim biraz fazla sanırım. Sanat ve tasarıma her zaman büyük ilgim olmakla beraber, mümkün olduğunca diğer popüler konulardan da uzak kalmamaya çalışıyorum. Bilime ve teknolojiye meraklı bir insanım. Her şeyden önemlisi gerçekten bu hayata bir kere geldiğimize ve bize verilen fırsatları en iyi şekilde değerlendirmemiz gerektiğine inanıyorum.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol