Avrupa Konseyi, bu yıl 7-9 Kasım tarihleri arasında 5’incisi düzenlenecek olan Dünya Demokrasi Forumu programı içinde operasyon düzenlenen Cumhuriyet gazetesine “basın özgürlüğü” ödülü verecek.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Genel Sekreteri Christophe Deloire, Avrupa Konseyi yetkilileri, Strasbourg Belediye Başkanı Roland Ries, belediye encümenleri, çok sayıda siyasetçi ve diplomatın katılacağı ödül törenine ilgi şimdiden fazla. Ödül töreni 8 Kasım Salı akşamı 19.00’da başlayacak.

Gazetecilere yapılanlardan endişe duyuyoruz

Strasbourg Belediye Başkanı Sosyalist Partisi’nden Roland Ries, Türkiye’ye yaptığı çağrısında şu mesajları iletti: “Avrupa’nın başkenti sayılan Strasbourg insan hakları ve demokrasiye bağlıdır. Türkiye’nin 1950 yılından buyana üye olduğu AK Türkiye’nin her zaman dile getirdiği AK prensiplerine uymalıdır. Türkiye’de basın, ifade özgürlüğüne, gazetecilere yapılanlar endişe veriyor.”

Gazeteciler serbest bırakılmalı

Türkiye’de medya çalışanlarının zor şartlar altında olduğunu söyleyen Ries, “Geçtiğimiz yıl gazeteci Can Dündar, bu yıl yine Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ve diğer gazetecilerin gözaltına alınması, Türkiyede medya çalışanların zor şartlar altında olduğunu bir kez daha gösterdi. Derhal gazeteci Murat Sabuncu ve diğer gazetecilerin serbest kalmasını, özgürlüklerine kavuşmasını istiyoruz” dedi.

Kaynak: Diken, Hürriyet