Ana SayfaGüncelAvrupa’da 10 bin göçmen çocuk kayıp

Avrupa’da 10 bin göçmen çocuk kayıp

-

21. yüzyılda yaşanan göç hareketlerinin artışıyla birlikte yayınlanan veriler ciddi bir mülteci dramıyla karşılaştığımızın önemli göstergeleri.

Böylesi bir göç çağında, özellikle “çocuk göçü” ile ilgili veriler ve tahminler sadece çocuk göçü sorununa değil, aynı zamanda çocuk hakları meselesine dikkat çekilmesi gerektiğini gözler önüne seriyor. Çünkü çocuklar için göç her zaman zorunlu bir göçtür. Dünyanın bir kısmını ölüme ya da yoksulluğa iten bu süreçte çocukların söz hakları yoktur.

goc cocuk

Avrupa’daki kayıp göçmenlerle ilgili ilk kez veri açıklayan istihbarat birim Europol, son 2 yılda 10 binin üzerinde göçmen çocuğun Avrupa Birliği ülkelerine geldikten sonra kaybolduğunu açıkladı. Göç ile gelen çocukların kayıtlarını yaptırdıktan sonra izlerini kaybettirdikleri ve bu çocukların çeteler tarafından seks işçiliğine ve köleliğe zorlanabileceği uyarısını yapıyor.

İnsan ticareti yapan çetelerin göçmenleri hedef aldıklarını belirten Europol’un başkanı Brian Donald, sadece İtalya’da 5 binin üzerinde çocuğun kaybolduğunu belirtti. “Bazıları aile üyelerine kavuşmuş olabilir. Nerede, kimle, ne yaptıklarını bilmiyoruz” dedi. Örgüt, Avrupa’da kayıp çocukların izlenmesi ve çocukları sömürenlerin cezalandırılması talebinde bulunuyor.

migrant boat

Çocukların göç içindeki görünürlüklerinin artmasına dikkat çeken uluslararası sivil toplum kuruluşu Çocukları Kurtarın Vakfı (Save the Children) yaptığı bir araştırmada ise sadece 2015 yılında 26 bin civarında çocuğun Avrupa ülkelerine yanlarında anne ya da babaları olmadan geldiğini belirtti.

“Umarız AB bu verileri dikkate alır”

BBC’ye konuşan Uluslararası Göç Örgütü sözcüsü Leonard Doyle, 10 bin kayıp çocuk açıklamasını “Şok edici ama maalesef sürpriz de değil” sözleriyle yorumladı. Doyle, “Umarız AB elindeki kaynakları bu çocukları bulmak için harcar. Umarız onlara yardım edip aileleriyle buluşturmaya çalışırlar” dedi.

Kaynak: BBC, Migration

Alıntı21.yüzyıl, göç hareketlerinde görülen büyük artıştan dolayı ‘‘göçler çağı’’ olarak tanımlanmaktadır. (Castles ve Miller, 2008)

SON YAZILAR

Yeni nesil ne diyor?

Her şey bir konuşmayla başladı. Bir arkadaşım yeni nesil sözcüklerden bahsediyordu. Konu hakkında konuştukça konuştuk. Dedim, bir yazı yazayım ben de, dergide de bulunsun. Çünkü...

“Gerçeği görüyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!

Feminist ve LGBTİ+ örgütlerin biraraya gelmesiyle kurulan Hepimiz için Anayasa Koordinasyonu "Birbirimizin elini bırakmıyoruz! Hiçbirimizi geride bırakmıyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!" başlıklı açıklamasıyla tüm toplumu...

Hataylılar 6 Ekim’de Meclis’te: #HatayıGör

6 Şubat depremlerinde en büyük yıkımı yaşayan Hatay'da depremin üzerinden geçen 8 aya rağmen hiçbir şey değişmedi. Barınma, beslenme, eğitim, sağlık ve ulaşım gibi en...

Akbelen Ormanı TBMM Olağanüstü Genel Kurulu İçin Bilgi Notu

Geleceğini düşünenler Akbelen için mücadele ediyor. Yaşam Savunucuları TBMM'nin Akbelen gündemi ile olağanüstü toplanması için çağrı yapmış ve eklemişti: Koltukları boş görmek istemiyoruz! Direnen yaşam...
Deniz Beyazbulut
Deniz Beyazbulut
Manisa/Akhisar doğumlu. Kocaeli Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler öğrencisi. Meteliksiz seyahati, yastığının kenarında dünya haritasıyla uyumayı ve hayallerinin içinde mutlaka mavi ve yeşili dahil etmeyi seviyor. Bankacı eğitim modelinin ürünleri haline getirilmemizi kendi içinde sorunlaştıran. Diğer taraftan Sait Faik’in satırlarını kafasına kazımış, umudunu korumaya çalışan arafta biri.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol