Okuma süresi: 1 dakika

Geçtiğimiz yıl ekim ayında yaşanan fırtına sebebi ile kuzey İtalya’da 50.000 hektar ormanlık alan yok oldu.

14 milyon ağaçlık bir kayıp söz konusu. Muhtemel sebeplerinden biri ise Alp Dağlarının sadece %5’i doğal ve insan eli ile yerleştirilmemiş türlerden oluşuyor.

Alp Dağlarını Koruma ve Kalkındırma Ajansı ve yerel belediyeler ile yaptığımız görüşmeler sonucu bölgede büyük tohumlama etkinlikleri yapmaya karar verdik. 2-3 sene boyunca bahar ve sonbahar yağmurlarından önce gerçekleşmesi planlanan büyük tohumlama etkinlikleri 10.000 ile 15.000 hektar bir alanı kapsayacak ve koruma altına alınacak.

Fukuoka’nın ailesi de projeyi desteklemek adına sembolik olarak Fukuoka’nın çiftliğinden karışık tohumlar gönderecek. Ayrıca Filistin, Türkiye, İtalya, İspanya, Yunanistan, Portekiz, Arjantin, Brezilya ve daha birçok ülkeden katılımcıların gelmesi bekleniyor.

Fukuoka ile birlikte kuzey Yunanistan’ın dağlarını tohumlayan ve kendi doğal tarım çiftliklerini kuran kişilerden de çiftliklerinin tanıtımını yapmalarını isteyeceğiz. Böylece doğal tarıma yönelik daha somut ve örnek çiftlikleri ön plana çıkarmayı hedefliyoruz, ilgilenen herkes için.

Gönülülük esası ile katılım gerçekleşecek etkinlikler 2019 sonbahar veya 2020 ilkbaharda hayata geçecek.

Tüm dünyadan katılımcılar ile gerçekleşecek etkinliklerde doğal tarım seminerleri de yer alacak.

Projede yer almak ve doğaya tohumları saçmak isteyenler iletişime geçebilir: 
https://www.facebook.com/natural.farming.eu/

Hazırlayan: Kutluhan Özdemir