Okuma süresi: 2 dakika

Avrupa’da bir otopark 20 türden toplam 97 bin bitki ile donatılarak Avrupa’nın en büyük yaşayan duvarına dönüştürüldü. Otoparka ekilen bitkiler çevresel faydalarına göre özenle seçildiler!

Gizmagin haberine göre bitkilerin ekimleri bile özel işlevlere sahip. Duvarda bulunan naneler yabanarılarını caydırıyor. “Pagei” (Hebe pinguifolia) çiçekleri kelebekleri çekiyor. Cezayir menekşeleri arılar için nektar sağıyor. Duvarda bulunan diğer bitkiler ise meyve üreten cinsten.

Duvarın ayrıca, kuşlar ve böcekler için yuvalama alanları sağlamak gibi bir özelliği de var. Işıklandırmada enerji tasarrufu sağlamak için 558 adet düşük enerji tüketen LED lambası kullanıyor. Gözenekli döşemeleri sayesinde ise yağmur suyunun toprağa ulaşmasına yardımcı oluor.

Otopark, Birleşik Krallık Ulusal Şebekesi’nin merkez binası için One World Design isimli bir şirket tarafından dönüştürüldü. Dönüşüm projesi otoparkın çevreye verdiği zararı düşürmek için gerçekleştirilmiş olmasına karşın, en başta bir otopark inşa etmek çalışanları işe bisikletle veya yürüyerek gelmek yerine arabayla gelmeye teşvik ediyor.

Yaşayan duvar, ekolojik biyoçeşitlilik sağlayarak otoparkın çevresel etkilerini dengeleme amacı taşıyor. Üzerindeki çiçekler mevsimlere göre renk çeşitliliği sağlıyor. Bitkilerin çoğunluğunun dört mevsim yeşil kalabilmesi alanın yıl boyu kaplı kalmasını sağlarken bir yandan da farklı zamanlarda farklı faydaları oluyor. 

Proje geçtiğimiz ay neredeyse bir yıllık çalışmanın ardından bitirildi. Avrupa’nın en büyük yaşayan duvarı 1027 m²’lik bir alanı kaplıyor ve şirketin daha yeşil bir toplumla ilgili görüşlerini yansıtacağına inanılıyor.

Kaynak: The Plaid Zebra, One World Design