Ana SayfaYeşilEko MimariAvrupa'nın en büyük yaşayan duvarı

Avrupa’nın en büyük yaşayan duvarı

-

Avrupa’da bir otopark 20 türden toplam 97 bin bitki ile donatılarak Avrupa’nın en büyük yaşayan duvarına dönüştürüldü. Otoparka ekilen bitkiler çevresel faydalarına göre özenle seçildiler!

Gizmagin haberine göre bitkilerin ekimleri bile özel işlevlere sahip. Duvarda bulunan naneler yabanarılarını caydırıyor. “Pagei” (Hebe pinguifolia) çiçekleri kelebekleri çekiyor. Cezayir menekşeleri arılar için nektar sağıyor. Duvarda bulunan diğer bitkiler ise meyve üreten cinsten.

Duvarın ayrıca, kuşlar ve böcekler için yuvalama alanları sağlamak gibi bir özelliği de var. Işıklandırmada enerji tasarrufu sağlamak için 558 adet düşük enerji tüketen LED lambası kullanıyor. Gözenekli döşemeleri sayesinde ise yağmur suyunun toprağa ulaşmasına yardımcı oluor.

Otopark, Birleşik Krallık Ulusal Şebekesi’nin merkez binası için One World Design isimli bir şirket tarafından dönüştürüldü. Dönüşüm projesi otoparkın çevreye verdiği zararı düşürmek için gerçekleştirilmiş olmasına karşın, en başta bir otopark inşa etmek çalışanları işe bisikletle veya yürüyerek gelmek yerine arabayla gelmeye teşvik ediyor.

Yaşayan duvar, ekolojik biyoçeşitlilik sağlayarak otoparkın çevresel etkilerini dengeleme amacı taşıyor. Üzerindeki çiçekler mevsimlere göre renk çeşitliliği sağlıyor. Bitkilerin çoğunluğunun dört mevsim yeşil kalabilmesi alanın yıl boyu kaplı kalmasını sağlarken bir yandan da farklı zamanlarda farklı faydaları oluyor. 

Proje geçtiğimiz ay neredeyse bir yıllık çalışmanın ardından bitirildi. Avrupa’nın en büyük yaşayan duvarı 1027 m²’lik bir alanı kaplıyor ve şirketin daha yeşil bir toplumla ilgili görüşlerini yansıtacağına inanılıyor.

Kaynak: The Plaid Zebra, One World Design

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

İZBAN’daki boş koltuk

Ege’nin medeniyetler beşiğinde büyüttüğü bir kenttir İzmir. Çarpık kentleşme yıllarıyla, eş, dost, tanıdık, ahbap, yandaş, kayırıla kayırıla bir tuhaf kentleşmiştir. Büyümüştür büyümesine ama körfez kenarına dizilmiş...

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Siz de Gaia Dergi'de yazılarınızın çıkmasını istiyorsanız [email protected] üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol