Başlık fotoğrafındaki olağanüstü görüntü Avustralya’nın Doğu Victoria Eyaleti’nde yakalandı. Gökkuşağı ile kaplı bulut adeta başka bir boyuta açılan kapı gibi ancak “fallstreak hole” olarak bilinen bu büyüleyici bulutun bilimsel bir açıklaması var. Bu süreç aşırı soğuma ile başlıyor. 

Aşırı soğuma, sıvının sıcaklığı donma seviyesinin altına düştüğü hâlde katı olmama durumudur. Bu süreçte partiküller “aşı kristali” denilen kristallere dönüşüyor ve Bergeron Prosesi aktif hâle geliyor.

Bergeron Prosesi, çevredeki sular hızla buharlaşırken, aşırı soğumuş su ve buz karışımı içeren karışık fazdaki bir bulutun merkezde kristalleşerek büyümesine denir. İşte gökyüzünün ortasında görünen bu muazzam görüntünün sebebi budur.

Tek bir partikülün donmasıyla bu süreç domino etkisiyle yayılıyor. Yani, bu koşullar ile bulut üzerinden uçan bir uçak bu ilginç oluşumu başlatabilir.

Aynı zamanda “skypunch” ya da “hole punch clouds” olarak da bilinen bu doğa olayı nadir görülen ve her seferinde UFO zannedilen bulutlardandır.

Fallstreak hole 2Fallstreak hole 1Fallstreak hole 3Fallstreak hole 5Fallstreak hole 6Fallstreak hole 4
Başlık Fotoğrafı: Reddit
Kaynak: My Modern Met