Avusturya Anayasa Mahkemesi mevcut yasaların adil olmadığına karar vererek eşcinsel evliliğin 2019’dan itibaren yasalaşmasını onayladı.

Bu hamleyle Avusturya; Almanya, Fransa, Britanya ve İspanya gibi Avrupa ülkeleriyle aynı çizgiyi yakalamış oldu.

Avusturya’da eşcinsel çiftlere 2010’dan beri yasal birliktelik tanınmaktaydı fakat evlenmeleri mümkün değildi.

Anayasa Mahkemesi 2009’da bir kadın çiftin evlilik talebinin Viyana’da yetkililerce reddedilmesinin ardından çıkan yasayı inceledi.

Salı günü yayımlanan bir kararla eşcinsel evliliğe getirilen kısıtlamaların, eğer hükümet erkene almazsa, 2018 sonunda kaldırılacağı duyuruldu.

Anayasa Mahkemesi, yasal birlikteliğin yasa değişse bile geçerli olacağını ve heteroseksüel çiftleri de kapsayacağını duyurdu.

Mahkeme açıklamada “bugün evlilik ve yasal birliktelik arasındaki ayrım eşcinsel çiftlere ayrımcılık olmaksızın sürdürülemez. Bu iki tanımı ayrı tutmak eşcinsel bireylerin heteroseksüel bireylerle eşit olmadığı izlenimini uyandırır.” ifadelerine yer verdi.

Şu anda koalisyon görüşmelerinde olan ve evlilik eşitliği karşıtı olan muhafazakar People’s Party (Cumhuriyet Partisi) ve aşırı sağ Freedom Party (Özgürlük Partisi) konu hakkında bir açıklama yapmadı.

Politik alanda eşcinsel görünürlüğü artırmayı amaçlayan HOSI hareketi kararı memnuniyetle karşıladı. HOSI başkanı Christian Hoegl, “Mutluyuz ve bu fırsatı köklü bir evlilik yasası değişikliği adına bir çağrı olarak kullanmak istiyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: Independent