Okuma süresi: 3 dakika

Dimetil Triptamin. Epifiz beziyle aktiveli çalışan ve “Ruh” molekülü olarak da bilinen adıyla DMT. Amazon yerleri tarafından hazırlanan ve şamanlar eşliğinde kullanılan bu güçlü ayrıştırıcıya bir bakalım neler varmış içinde.

Bu sefer konu “yukarısı” değil diyeceğim ama bakalım akış nerelere götürecek. Birçok madde içinde olduğunu söylenir1. Bazılarının içinde daha fazladır ( Mesela Acacia Confusa). Tamam, konu Breaking Bad kafasına doğru gidiyor herhalde. O zaman şöyle bir öpücük vereyim gençlere, dudaktan. Ne o? Homofobik mi sandınız beni yoksa :). Bu olay bir “drug” değil. Çok daha derin, yerliler “Ormanın Ruhu2 der buna.

Tüm psikedelik maddeler, güçlü birer ayrıştırıcı maddedir. Nedir bu ayrıştırıcı dedikleri şey? Ayrışmak, Şamanik bir terimdir. Bedenden ayrışmak, kabirden çıkmak anlamına gelir. Mevlana, “Kabir hayatında yaşıyoruz” demiştir. Bu beden, bizi bazı anlamlarda sınırlar, bir yerden bir yere gitmek “zaman” alır, mesafeler vardır, hareket vardır. Fakat başka başka alemlerde bu mesafeler oldukça değişebilir.

Ne kadar da albenili. İşte ayrım burada başlıyor dostlar. Bu tarz güçlü ayrışma halleri sıkıntılı olabiliyor. Şaman’ın varlığını da en çok burada ihtiyaç vardır sanırım. Ayrışıp geri gelme, gelememe, sıkışıp kalma halinde ne olacak? Kim getirecek sizin şuurunu oradan? Beden burada durur, hayvansal işlerini yapar.

Peki, biraz daha kimyasal olaylara bakalım o zaman. Epifiz bezi, üçüncü göz de denilebilecek bir bez. Bunu temiz tutmamız gerekiyor her şeyden önce. Çünkü arkadaşımız bize küsmüs ve kireçlenmiş. Çünkü, Türkiye’deki sular hâlâ kireçli. Birçok liste var “bu kireci nasıl çözeriz” ile ilgili, hepsini buradan vermek istemiyorum.

S.C.A.T beşlisi var (Şeker, Kafein, Alkol, Tütün), bunlardan uzak durarak başlıyor önce sistem. Belli bir gün veriyorsun kendine, RAW yiyorsun, mümkünse full detoks halde kal, çok az ye, bol bol iç.

Bu tarz tüm psikedelik maddelerden uzak durmak gerektiğini bir daha hatırlatırım dostlar. Neden denemek istiyorsunuz? Zevk için mi, merak mı, orada ne oluyor mu, hayatın anlamı mı, hayatının amacı mı? Bu tarz büyük sorulara böyle ulaşamazsın; bir farkındalık yaşarsın, “gerçeklik” biraz yer değiştirir ki zaten kuantumu biraz bilen kişi, gerçeğin nasıl bir şey olduğunu bilir. Birçok kadim uygarlık bu tarz ayrışmaları doğal olarak yapıyor zaten. Kıymetli olan da bu.

Kendimize ait merak ettiğimiz şeyleri içimizde aramamız lazım; dışarıdan hiçbir şey bulamazsın, sadece teknik alırsın. Yine onu uygularken kendi planından, varlığından, kendinden kendine, kendi dudağından kendi dudağını öpersin. Sonuç bazlı motivelenmeyin kardeşlerim. Boşver sonucu, ince ince. Yukarı alemler zaten senin evin, şimdi bu madde içindesin diye kendini bu madde sanma. Buradan ayrışmanın daha doğal, kendi kendine yolları var. Kadim tarih bunlarla dolu. Aradığın şey başka bir şey olsun. Ayahuasca’yı yapmak da, içmek de kolay. Zor olan şey kendine ait parçaları toplamak.

Bu şamanik bir olaydır. Tabii söylemeden geçemeyeceğim; bu tarz şamanik olaylarda hayvan ruhları oldukça yaygındır. Konuya dönelim; Şaman hazırlar, kime ne vereceğini bilir.

Ne zaman geri getireceğini, ne zaman çıkaracağını bilir. Bunu da çok doğal yapar, ahenk ve uyum içinde ne yaptığını göremezsin bile, sanki her zaman yaptığı işleri yapıyormuş gibidir. Bizim de kültürümüzde şamanik birçok öge vardır. Yukarısının izinde olmak, onu aramak kıymetlidir. Peru’ya gitmedim, önceden randevu alıp şamanla tarih belirlemedim. Kapitalist sistem, ruhani düzeni de metalaştırıyor sağ olsun. Bir bakıma hem gizleniyorlar hem de açılıyorlar herkes işini yapıyor. Sadece Peru’da mı var şaman? Tek orası mı ayrıştırıyor? Hayır.

Hemen hemen birçok kültür bu ve buna benzer birçok şey kullanıyor. Meksika’da Lophophora williamsii, Anadolu’da Peganum harmala, Hawaii’de Argyreia nervosa daha birçok şey sıralayabiliriz. Bizim hiçbir şekilde bu tarz ayrıştırıcılara ihtiyacımız yoktur. Kendi başınıza alan güvenli olmadan kullanıldığında birçok sıkıntı yaratabilir. Daha fazlasını isteyen ve arayan, bunu ihtiyacınızmış gibi hissettiren egonuzu tokatlayın gençler. Odunu verin şuna.

Arayanları bir daha davet ediyorum, Göklerin Akademilerine. Gelin, kendinizi orada arayın, “bulacaksınız”.

Kollarınızın arasından dolana dolana yukarı çıkan kundaliniyi sevin. O pürüzsüzlüğü de hissedin. Anne’nin ateşini çağırın. Başka bir şeyi değil.

YouTube’da Nebuch güzel anlatmıştır tüm bunları. Güzel belgeseller de vardır, batı sever böyle şeyleri. Eğer ben Epifiz bezimi temizlerim diyorsanız buyurun.

Dipnotlar

1 Carbonaro, Theresa M.; Gatch, Michael B. (September 2016). “Neuropharmacology of N,N-dimethyltryptamine”. Brain Research Bulletin.

2 http://www.utne.com/mind-and-body/in-the-spirit-of-nature-zb0z1609zsau

Görsellerin bir kısmı artistherbalist‘den ve sierruh‘tan alınmıştır.