Okuma süresi: 2 dakika

5 hektarlık çamlık ve zeytinlik alanı küle dönüştüren, Türkiye’nin en büyük tabiat parkı olan Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nın doğal güzelliğini bozan yangının çıkış nedeni hala belirlenemezken, sabotaj iddiaları da gündemdeki yerini koruyor. Konuya dair Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çevre Komisyonu Sözcüsü Mehmet Tüm, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verirken, sanatçı Haluk Levent’te “Oraya villa yapamayacaksınız! Her tarafına fidan diktirecem arazinin hodri meydan” dedi.

“Yangınlar nedense hep turistik bölgelerde çıkıyor”

CHP Balıkesir Milletvekili ve Çevre Komisyonu Sözcüsü Mehmet Tüm, Ayvalık’ta Hakkıbey Yarımadası’nda Şeytan Sofrası’nın hemen altında çıkan yangının sabotaj ihtimalini Meclis gündemine taşıdı. Son günlerde Balıkesir’de en turistik ormanlarda yangın çıktığına dikkat çeken CHP’li Tüm, Ayvalık’ta da sabotaj olasılığının yüksek olduğunu söyleyerek, “Ayvalık’taki yangın alanı, tabiat parkın en güzel yerlerinden biri ve doğal SİT alanıdır. Bölgenin normalde sıkı denetim altında olması lazım. Orada herkes elini- kolunu sallayarak parka giremez, ateşle piknik yapamaz, bitkiler toplayamaz, hayvan otlatamaz. Ama nedense denetim eksikliğinden midir bilinmez, bir yangın çıkıyor ve 5 hektarlık alan kül oluyor. Yangınlar nedense hep turistik bölgelerde çıkıyor ve ormanları hep ‘parsel parsel’ yakıyor. Ayvalık’ta yanan bölgeye tatil köyü veya otel inşaatı yapılacağına dair kamuoyunda ciddi şüpheler var. Ayvalık’a yönelik eğer birilerinin böyle bir planı varsa orada bunu yapamayacaklarını çok iyi bilsinler. Rant talan ekonomisine asla geçit vermeyeceğiz” dedi.

“Bölge yapılaşmaya açılacak mı?”

CHP’li Tüm, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:

“Giriş ve çıkışları Orman Müdürlükleri tarafından denetim altında olan, ateşle piknik yapmanın yasak olduğu Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nda çıkan yangının sebebi nedir?

Ayvalık Tabiat Parklarını koruması gereken Milli Parklar Müdürlüğü’nün Burhaniye’de olduğu iddiası doğru mudur?

Ayvalık’ta yangından tahrip olan bölgenin yapılaşmaya açılması söz konusu mudur?

Bölge doğal hayatın tekrar oluşturulması adına yeniden ağaçlandırılacak mıdır?

İktidarınız döneminde kundaklama ve sabotaj nedeniyle çıkan yangın sayısı kaçtır? Bu yangınlar sonucu kaç kişi hakkında cezai işlem başlatılmıştır?

İktidarınız döneminde yangın sonrası imara açılan ormanlık alan sayısı kaçtır? Bunlardan kaçı yangın öncesi doğal SİT alanı olarak belirlenmiştir?

İktidarınız döneminde insan kaynaklı çıkan yangınlarda kaç hektarlık ormanlık alan yok olmuştur?”

Haluk Levent’ten fidan dikme çağrısı

Anadolu Halk ve Barış Partisi (AHBAP) isimli sivil toplum örgütünün kurucusu olan Türk Rock Müziği’nin sevilen ismi Haluk Levent, Ayvalık’ta kül olan 5 hektarlık ormanın yeniden yeşertilmesi için fidan dikim kampanyası başlattı. Kişisel twitter hesabından konuya dair paylaşımlarda bulunan ünlü sanatçı Haluk Levent, gelecek hafta vereceği konser için Ayvalık’ta olacağını, o esnada da araziyi inceleyeceğini belirterek “Yetkililerle görüşüp sizlere tarih bildireceğim” dedi. Fidan dikimi için Bakanlıktan da yardım isteyeceklerini belirten Levent, olayın siyasi değil toplumsal boyutu olduğunu vurguladı.

Umut Yılmaz isimli bir sosyal medya kullanıcısı da, Haluk Levent’in çağrısına destek vererek, 20 gün sonra askere gideceğini ve asker eğlencesi yapmak yerine harcayacağı parayı fidan bağışı olarak göndermek istediğini iletti. Bunun üzerine Haluk Levent de askere gidecek olan gence “Bana özel mesajla telefonunu yolla, sana en güzel şarkıyı canlı söyleyip yollayacağım ve bu asker eğlencen olacak. Ayrıca askere ziyaretine geleceğim söz aslanım” yanıtını verdi.