Okuma süresi: < 1 dakika

Hepimizin duyunca nutkunun tutulduğu teoriler vardır. Şaşkınlıktan ne diyeceğimizi bilmez bir halde ama bir yandan da içimizi bir kurtçuk misali yavaş yavaş yiyen merakımızdan ötürü kulak kesiliriz bu anlatılara. Öyle ki kapılıp gittiğimiz bu merakla sarıldığımız kitaplar olur. Tekrar tekrar okumanın yetmediği; anne-babalarımızın, kardeşlerimizin, çocuklarımızın, eşimiz dostumuz olan herkesin bu susuzluğa ortak olmasını isteriz. Böylece efsaneleşen kitabımız, avuçlarımıza yerleştiğinde günler, geceler yetmez olur. Size tam da böyle bir kitaptan bahsederken bile heyecanım, kelimelerime akacak tereddüttü yaşıyorum!

“Tanrı’nın Arabaları” isimli bu kitap bana güvenilir bir sıcaklıktan erişmeyi çok kısa bir süre önce başardı. Büyük soru işaretleri oluşturan ve hatta okuyucularının hayatlarını değiştirdiği iddialarına binaen elime aldığım güçlü bir teori anlatısı olan kitap, ilkin “Tanrı bir astronot muydu?” sorusuyla birçok kabul görmüş gerçekliğe sert bir çekiç darbesi vuruyor. İnsanlık tarihindeki gizemlere bambaşka bir açıdan bakan yazar Erich von Daniken, sizi hepimizi yakından ilgilendiren geleceğimizden dem vurarak çağlar öncesindeki kalıntılara götürüp bırakıveriyor.

Her bölümünde yeni bir soru-cevapla karşımıza çıkan 12 bölümlük bu eserde insanlık tarihi serüveni boyunca -şu anda bizlerin de kendi gezegenimizin dışında araştırmalar yapma istenciyle paralel olarak- uzayda yaşayan gelişmiş canlılar tarafından aralıklarla ziyaret edildiyse ve aslında bizlerin tarihi birikimimize bakarak bunları görebileceğimiz didaktik bir biçimde anlatılıyor. İlerledikçe daha da karmaşıklaşan sorular belirli bir mantık çerçevesinde açıklanırken elbette yepyeni sorular doğuruyor. Biz okuyuculara sıkça geçmiş ve gelecek arasında bağ kuran bir insanlık ütopyasıyla seslenişte bulunan yazar, teorisini birtakım gerçekliklerle destekleme çalışsa da okuyucuya kitapta bırakılan pay sanırım tam da bu kısımlar oluyor. Çağlar öncesi Tanrı algısını incelerken toplumsal oluşumu da detaylı biçimde yansıtan bu kitap belki de sizlere de bambaşka bir yaşayış oluşturacak!