Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül tutuklandılar.

Can Dündar yardım taşıdığı iddia edilen tırlarda aslında MİT’in silah taşındığını ortaya çıkarmıştı. Haberin hemen ardından Erdoğan’ın ve havuz medyasının tehditlerine maruz kalan Dündar’a suç duyurusunda bulunan avukat şu an milletvekili.

Saatlerdir İstanbul Adliyesi’nde bekleyen Can Dündar ve Erdem Gül, “Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme”, “Siyasi ve askeri casusluk”, “Gizli kalması gereken bilgileri açıklama”, “Terör örgütünün propagandasını yapmak” ile suçlanıyorlar. 

Tutuklandıktan sonra konuşan Can Dündar, “Üzülmeye gerek yok. Bunlar bizim için şeref madalyası. İçeride ve dışarıda mücadelemiz devam edecek” dedi.

Can Dündar ve Erdem Gül

Gazeteciliği, halkın haber alma hakkını, kamuoyunun hükümet yalan söylüyorsa bunu bilme hakkını savunmaya geldiklerini vurgulayan Dündar karar çıkmadan önce verilen ara sırasında kendilerine destek olmaya giden gazetecilere konuşarak, “Hükümetlerin hiçbir şekilde illegal yollara sapmaması gerektiğini göstermeye, kanıtlamaya, bunun savunmasını yapmaya geldik” dedi.

Gazetecilik halka doğru bilgiyi ulaştırmak görevidir. Gazetecilik doğru bilgiyi arayıp bulmak, bu uğurda gerekirse canını feda etmek, cezaevine de girebilmek demektir. Can Dündar ve Erdem Gül hocalarımızın meslek onurunu taşıyacaklarını biliyor, onları sonuna kadar destekliyoruz.

Türkiye’de hukukun bittiğini biliyorduk, bu son hamle ile şimdi de basın özgürlüğünün tamamen sona erdiğini anladık. Hepimize geçmiş olsun. Bu bir umutsuzluk sebebi veya son değil aksine mücadeleyi sağlam temellere dayandırarak sürdürme gerekliliğinin anlaşıldığı gündür. Özgür medya susturulamayacak, özgür gazeteciler havuz medyasına ve baskıcı iktidarlara rağmen halkın özgürlüğü için direnmeye, çalışmaya ve en çok da yazmaya devam edecekler!

cumhuriyet