Okuma süresi: 2 dakika

Vegan Özgürlük Hareketi’nin İstanbul Tünel Meydanı’nda gerçekleştirmeyi planladığı yürüyüş ve basın açıklaması çevreden gelen “dinsiz, din düşmanı” gibi saldırılar nedeniyle iptal edildi. Aktivistler, basın açıklamasının ardından eylemi sonlandırdı. 

Bu sene 2’incisi düzenlenen “Bayrama evet, Kurbana hayır!” yürüyüşünde Vegan Özgürlük Hareketi aktivistleri Tünel Meydanı’nda bir yürüyüş ve ardından da basın açıklaması yapacaktı. Ancak çevredeki insanlardan gelen hakaretler ve öfkeli ifadeler nedeniyle yürüyüş iptal edildi ve yalnızca basın açıklaması yapıldı.

Kurbana hayır bayrama evet

“Ölüm şenlikleri yerine hayatı paylaşalım!”

Ellerinde, “Kafesler varsa özgürlük yoktur”, Sorgulamaya önce tabağından başla”, “Vegan ol kimsenin canı yanmasın” yazılı pankartlar taşıyan grup basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bugün, burada toplanma amacımız ibadet için yapılan ve hayvanları kapsayan geleneklerin alternatifleri olabileceğini göstermek ve bu durumdan dolayı rahatsızlığımızı dile getirmektir. İslam dini, ‘Kurban’ ifadesi ile paylaşmayı, zor durumda olanlara yardımı amaçlar. Korku içinde titreyen acı ve ıstırap içinde dehşete düşmüş biçare hayvanları öldürmek sevgi ve merhamet dini İslam’ın bir ibadet şekli olamaz. Hayvanlar candır, dosttur; yiyecek, giysi, denek, oyuncak değildirler! Ölüm şenliklerini düzenlemek yerine hayatı paylaşalım diyoruz.”

Her şeye rağmen farkındalık artıyor…

Çevreden bir erkek kişinin “dinine hakaret edildiği” gerekçesiyle grubun üzerine yürümesiyle iyice gerilen eylem, basın açıklamasının ardından son buldu.

Kurbana hayır bayrama evet 2

Vegan Özgürlük Hareketi’nden bir aktivist yaşanan gerginlikle ilgili şunlar söyledi: “Kabullenmenin bir öncesi tepki göstermek, inkar etmek olur hep. Sosyalizmin, feminizmin talepleri hakkında herkesin bir fikir var; fakat veganlığın ne olduğunu bilen yok. Bu tip eylemler veganlığın duyulmasını sağlayacak. Özgürlük deyince sadece insanların özgürlüğü akla gelmemesi için bu eylemler sürecek.”

Yine hareketin içinden Hakan Yaşam da yaşananlara karşın, her geçen gün hayvanlar konusundaki farkındalığın arttığını vurguladı. Yaşam “İnançlarına saldırdığımızı düşünen insanlar olabiliyor. Yıllar içinde böyle düşünenler azaldı ve giderek de azalacak bence. İnsanlar farkındalık kazanıyor bu yüzden Türkiye’de vegan ve vejetaryenlerin sayısı da hızla artıyor” diyerek bir umut ışığı olduğunu gösterdi. 

Kaynak: Bianet
F
otoğraflar: Armağan Gülhaş