Ana SayfaGüncel"Bazı" kitabevleri Ankara Katliamı'nı lanetledi: "Barış umudumuzu kana buladılar"

“Bazı” kitabevleri Ankara Katliamı’nı lanetledi: “Barış umudumuzu kana buladılar”

-

10 Ekim günü Ankara Gar Meydanı yeni ismiyle Demokrasi Meydanı’nda IŞİD militanları tarafından gerçekleştirildiği söylenen ve en az 105 kişinin yaşamını yitirmesine, yüzlerce kişinin yaralanmasına (vücut bütünlüğünün bozulmasına) neden olan Ankara Katliamı “bazı” kitabevleri tarafından lanetlendi. 

Timsah gözyaşlarına inanmadıklarını belirten kitabevlerinin yaptıkları ortak açıklamada, açığa çıkarılmamış her suçun failinin devlet olduğunu belirtildi.

Yapılan açıklamanın tam metni:

Barışı Vurdunuz, Suçlusunuz!

Ankara Katliamını Lanetliyoruz!

 
Barış umudumuzu kana buladılar!

10 Ekim 2015 günü Türkiye tarihinin en kanlı katliamlarından birine tanık olduk. “Barış ve Demokrasi” talebiyle, şarkıları, türküleri, halaylarıyla Türkiye’nin dört bir yanından yola çıkarak Ankara’da buluşan on binlerce insanımıza vahşice saldırıldı.

100’den fazla insanımız bu alçak saldırıda hayatını kaybetti, kimisi ağır 500’e yakın yaralımız var. Gökyüzüne kansız bakmanın umuduyla toplanmışlardı; kanlı bir saldırıda öldüler, yaralandılar, ölümlere tanıklık ettiler.

Şunu biliyoruz ki; Ankara Garı önünde bombalara hedef olanlar sadece çocuk-genç-yaşlı bedenler değildir. Saldırıya hedef olan barış, demokrasi ve özgürlük umutlarımızdır.

Barış umuduyla dolu olarak Ankara’ya koşan yüreklerimiz şimdi kan ağlıyor. Üzgünüz. Acımız ve öfkemiz çok büyük.

Katliamın sorumlusu iktidardır!

Katliamın asıl sorumlusu, aklımızla alay edercesine yakalayıp adalete teslim ettiklerini söyledikleri canlı bombalar değil, devlettir. Haftalarca önce izni alınmış ve ilan edilmiş bir mitingin güvenliğini sağlamakla yükümlü olan iktidar, hiçbir önlem almayarak o canlı bombaların kitlenin içine rahatça sızmasına zemin hazırlamıştır.

Saldırı öncesinde âdeta sahayı saldırı için boşaltan polis, bombalar patladıktan sonra ambulanslardan önce alana gelmiş, ölülerin ve yaralıların olduğu alana gaz sıkmış, insanları coplamış, tazyikli sularla delilleri karartmıştır. Yüksek sesle hatırlatıyoruz: Açığa çıkarılmamış her suçun faili devlettir. Bu gerçeği, yakın tarihteki failleri açığa çıkmamış katliamlardan biliyoruz.

Timsah gözyaşlarına inanmıyoruz!

Saray ve hükümet, yaptıkları açıklamalarla, olayı aydınlatmak yerine karartmaya çalışıyor. Saldırının aslen yine kendilerine karşı yapıldığını öne sürüyor, neredeyse saldırının mağdurlarını suçluyorlar.

Bu tablo ortada iken, yapılan kınama açıklamalarını, “ulusal yas” ilanını, ciddiye alabilir miyiz? Hayır, timsah gözyaşlarına inanmıyoruz! Gerçek zihniyetinizi, oluşturduğunuz havuzdan beslediğiniz gazete ve televizyon kanallarının yalan ve tahrifat dolu manşetleri yansıtıyor. Gerçek zihniyetinizi, sizi desteklemek için miting yapan çete reislerinin “Oluk oluk kan akacak” sözleri yansıtıyor. Gerçek zihniyetinizi, onlarca ölünün ardından “İstifa edecek misiniz?” sorusuna gülümseyerek karşılık veren bakanlarınız yansıtıyor.

Suçlusunuz!

Suçlusunuz;

“Bölgede lider” olma hevesiyle Türkiye’yi savaşın tam göbeğine soktunuz. Bir araya gelmiş öfkeli gençler diyerek İŞİD’i meşrulaştırdınız, örgütlenme faaliyetlerine, eylemlerine göz yumdunuz, silah ve mühimmat desteği sağladınız. “Makul şüphe”yle onlarca insanı tutuklarken “Elimizde canlı bombaların listesi var ama eyleme geçmeden bir şey yapamayız,” diyerek, tarafınızı açıkça itiraf da ettiniz.

Suçlusunuz;

Ankara katliamının önceki halkaları olan Diyarbakır ve Suruç saldırılarının faillerini ve azmettiricilerini yakalamadınız. Saldırıların planlayıcılarını açığa çıkarmak yerine “gizlilik” kararıyla gözlerden saklamaya çalıştınız, araştırma önergelerine ret oyu verdiniz. Eğer bu saldırıları planlayanlar açığa çıkarılmış olsaydı belki Ankara katliamı yaşanmayacaktı.

Suçlusunuz;

Cezasızlığı bir devlet ilkesi haline getirdiniz. Cezasız kalan her suç başka suçları doğurur. Hakikatlerin ortaya çıkmasını, geçmişle yüzleşmeyi imkânsızlaştırır. Haysiyetli ve vicdanlı bir toplum olma ümidini dahi yok eder. Ve en çok da toplumu sizin ve bizim ölülerimiz diye böldüğünüz, katliamlara alıştırmaya çalıştığınız ve kısmen de olsa başardığınız, arkadaşlarımızın yalnızca yaralanmalarına sevinir hale getirdiğiniz için suçlusunuz. Biz buna izin vermeyeceğiz!

Ankara katliamını kitabevleri lanetledi

Karanlığa geçit vermeyeceğiz!

Milli irade ezberinin 7 Haziran seçimlerinde bozulmasının ardından “fiili bir yönetim değişikliği” dayatan iktidar, borazanlığını yapmayan basın kuruluşları ve çalışanları dahil toplumun her kesimini susturmak amacıyla devletin tüm kurumlarını kullanıyor. Toplantı, yürüyüş, düşünce ve ifade özgürlüğü açıkça tehdit, zor ve baskılarla karşı karşıya.

Biz bu karanlık tabloyu kabul etmiyoruz. Susmuyoruz, yılmıyoruz, itaat etmiyoruz!

Bizler;

Bizler; ülkenin ve tüm dünyanın düşünce, kültür ve edebiyat meyvelerini üretip çoğaltarak topluma sunan yayınevleri olarak artık yeter diyor, ayağa kalkıyoruz! Hiçbir baskı bizi yıldıramayacak, biz yüzyıllardır yapmakta olduğumuz şeyi; düşünmeyi, tartışmayı, eleştirmeyi, sorgulamayı, kitaplar yayınlamayı sürdüreceğiz. Daha büyük bir güçle, coşkuyla, dayanışmayla. Devletin halkına karşı işlediği suçların açığa çıkarılması ve cezasızlığın kökünün kazınması için tüm gücümüzle çalışacağız. Hayatını kaybeden insanlarımızı birer rakam olmaktan çıkararak unutturmamak için bütün imkânlarımızı kullanacağız.

Sesimizi, katliamı protesto eden yüz binlerin sesine katıyoruz!

Açıklamada imzası bulunan kitabevleri: Agora, Alef, Anı, Aram, Aykırı, Ayrıntı, Belge, Berfin, Bulut, Can, Cem, Ceylan, Delidolu, Dipnot, Ege, Encore, Epos, Evrensel, Habitus, Islık, İletişim, İthaki, Kalkedon, Kök, Metis, Nas, Nisan, Nesin, Notos, Pencere, Peri, Say, Sel, Sorun, Sözcükler, Su, Tekin, Verita, Versus, Yordam.*

*İmza toplama süreci devam etmektedir.

Başlık Fotoğrafı: Oğulcan Akkuş

SON YAZILAR

Yeni nesil ne diyor?

Her şey bir konuşmayla başladı. Bir arkadaşım yeni nesil sözcüklerden bahsediyordu. Konu hakkında konuştukça konuştuk. Dedim, bir yazı yazayım ben de, dergide de bulunsun. Çünkü...

“Gerçeği görüyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!

Feminist ve LGBTİ+ örgütlerin biraraya gelmesiyle kurulan Hepimiz için Anayasa Koordinasyonu "Birbirimizin elini bırakmıyoruz! Hiçbirimizi geride bırakmıyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!" başlıklı açıklamasıyla tüm toplumu...

Hataylılar 6 Ekim’de Meclis’te: #HatayıGör

6 Şubat depremlerinde en büyük yıkımı yaşayan Hatay'da depremin üzerinden geçen 8 aya rağmen hiçbir şey değişmedi. Barınma, beslenme, eğitim, sağlık ve ulaşım gibi en...

Akbelen Ormanı TBMM Olağanüstü Genel Kurulu İçin Bilgi Notu

Geleceğini düşünenler Akbelen için mücadele ediyor. Yaşam Savunucuları TBMM'nin Akbelen gündemi ile olağanüstü toplanması için çağrı yapmış ve eklemişti: Koltukları boş görmek istemiyoruz! Direnen yaşam...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol