Ana SayfaYaşamBeat Kuşağı hakkında bilmediğiniz 8 şey

Beat Kuşağı hakkında bilmediğiniz 8 şey

-

Beat Kuşağı konusu geçtiğinde insanların aklına dört şey geliyor: Yolda ile Jack Kerouac, Uluma ile Allen Ginsberg, Neal Cassady ve Lawrence Ferlinghetti.

San Francisco’daki hippi hareketine bayrağı devreden ikonlar, Jerry Cimino tarafından kurulan San Francisco’nun Beat Müzesi‘ni onurlandırdı. Henry Miller Kütüphanesi’nde konuşma yapan Cimino, efsanevi şairler, yazarlar ve sanatçılar hakkında bilinmesi gerekenleri anlatmıştı.

beat generation 1

Cimino’ya göre, Beat Kuşağı hakkında büyük olasılıkla bilmediğiniz sekiz şey:

1. Yolda‘nın orijinal taslağında ilk satır, ana karakter Jack’in ölü babasından söz ediyor. Satır daha sonra şöyle değiştirildi: “Eşimden ayrıldıktan çok süre geçmeden Dean ile tanıştım ve ayrıldık.” Muhtemelen daha fazla okuru çekmek için yapıldı.

2. Gerçek Beat Müzesi, Monterey’de bulunan Cimino’nun eşinin kütüphanesinden ortaya çıktı.

Jerry Cimino
Jerry Cimino

3. Beat kavramı İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ortaya çıktı. Kerouac, Beat’in “yorgun ve bitkin” anlamını “mutlu eden” diye yeniden şekillendirdi.

4. Amerika hükümeti kovuşturmasından kaçınmak için Uluma‘nın ilk baskısı İngiltere’de Lawrance Ferlinghetti tarafından basıldı. Daha sonra, Uluma nedeniyle tutuklanabileceğini düşündü ve Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’ne Uluma‘nın bir kopyası gönderdi. Uluma’yı çevreleyen müstehcenlik tanıtımı Beat Kuşağı’na büyük bir dikkat çekti.

Allan Ginsberg
Allan Ginsberg

5. Birçok tartışmaya göre şair Charles Bukowski, Beat Kuşağı’na mensup değil. Beat Kuşağı uzmanı sayılan Cimino da bunu doğruluyor: “Bukowski kesinlikle Beat Kuşağı’na ait değil ve böyle tanımlanmaktan da nefret ederdi.” 

Lawrence Ferlinghetti
Lawrence Ferlinghetti

6. Jack Kerouac, altı yaşına kadar İngilizce konuşmuyordu. Massachusettes’in Lowell bölgesinde Fransız Kanadalı bir ailede dünyaya gelen Kerouac’ın ana dili Fransızcaydı.

Jack Kerouac
Jack Kerouac, 1959. Fotoğraf: John Cohen/Getty Images

7. Kerouack sarhoş olduğunda Allen Ginsberg ile seks partneriydi. Cimino, Kerouac’ın bunun hakkında asla yazmadığını söyledi.

Neal Cassady
Neal Cassady, 1955. Fotoğraf: Allen Ginsberg/Corbis

8. Beat figürü Neal Cassady, kısmen Ken Kesey’in Guguk Kuşu eserindeki R.P. McMurphy karakterinden ilham alındı; fakat bu konu hakkındaki kafalardaki sorular ortadaki iddianın etrafını kuşatmış durumda, çünkü kitap onlar tanışmadan önce yayımlandı. Kesey, hikâyenin yarısının doğru olduğunu ortaya koydu. Kitabı yazmadan önce Neal ile tanışmamıştı, fakat McMurphy karakteri, Kerouack’ın Yolda‘sında Dean Moriarty tarafından ilham alındı.

Kaynak: Monterey County Weekly

SON YAZILAR

Enkaz bizi ezdi, üzdü, liyakatsızları yok edecek: Peki yeni düzende her canlı yaşam hakkına sahip olacak mı?

Yaşıyor olmak yüreğimizde koca bir kayaya dönüştürülmüş olsa da hayat, istemesek de bizi akışında sürükleyip götürüyor. Hem de daha yaralar sarılmadan, acılar dinmeden. Uzaktan izleyenler...

Dar Banyolar İçin Kullanışlı Lavabo Alternatifleri

Bazı lavabolar dar banyolar için daha uygundur. Bu alternatifler, daha küçük banyoların işlevselliğini artırmak ve daha fazla depolama alanı sağlamak için öne çıkar. Geleneksel lavabolar...

8 Mart Ama Hangi 8 Mart

"Ah, kimselerin vakti yok / Durup ince şeyleri anlamaya..." demiş Gülten Akın bir şiirinde oysa çok şey de yok elimizde; gözlerdeki gülümseme, birlikte söylenen şarkılar,...

Mezbahalar ve gaz odaları: Türcülüğün ve sağlamcılığın kesişimi

Egemenin öldürmekte hiçbir sakınca görmediği, bedeni rahatlıkla parçalara ayrılabilen, yaşam hakkı elinden alınanların tarihi kapkara ve hala bu şekilde kanla, sömürülmeyle, dışlanmayla, yok sayılıp aşağılanmayla...
Yeşim Özbirinci
Yeşim Özbirincihttp://www.wearethehippies.com
İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Muhabir ve editör olarak çalıştı. Son yıllarda çevre bilimine merak sardı. Gezmeyi ve kamp yapmayı seviyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol