Okuma süresi: 2 dakika

Çin’in başkenti Pekin’de kötü hava koşulları ve kirlilik uzun zamandır dünya gündeminde yer ediniyordu. Hava kirliliği yüzünden şehir sakinlerinin Güneş’i görememesi üzerine şehre kurulan ekranlardan insanlar Güneş’in doğuşunu izliyordu.

20 Ağustos’ta Pekin’deki fabrika üretimi ve araç kullanımına yasak getirilmesiyle birlikte yaklaşık 5 milyon araç dönüşümlü günlerde araç kullanabildi. Çin’in İkinci Dünya Savaşı’nda resmen mağlup olduğu 3 Eylül gününün 70’inci yıl dönümüne kadar devam eden bu süreçte şehrin alışık olduğu gri tonu yerini özgür gökyüzü mavisine bıraktı.

Tören gününün geçmesinin ardından kalkan yasaklar ile yeniden trafiğe çıkan araçlar Pekin’i eski günlerine çevirdi. Amerika Çevre Koruma Dairesi’nin verilerine göre, hava kirliliği indeksi 160 birime vuran şehirde herkesin kirlilik nedeniyle bazı olumsuz sağlık etkileri yaşayabileceği bildirildi.

İnternette yorum yapan bir vatandaşın açıklamaları ise durumu oldukça net anlatıyor: “Ordu tören hazırlıkları sırasında ortaya çıkan mavilik gitti, Pekin’de her şey olması gerektiği gibi gri tonunda.”

Yasağın uygulandığı süre boyunca ortaya çıkan sonuç oldukça sevindiriciydi. İnsanlar normalde sadece yoğun sis gördüğü noktalardan her şeyi berrak bir şekilde görebildi.

Beijing Gökyüzü 5

Yasak sırasında havadaki parçacıklı madde oranının geçen yıla oranla yüzde 73.2 azaldığı tespit edildi.

Beijing Gökyüzü 9 Beijing Gökyüzü 8

Yasağın uygulandığı dönemde yalnızca araçların trafikten kısmen engellenmesi uygulanmadı. Aynı zamanda Pekin ve çevre bölgelerdeki 40 bin inşaat durduruldu.

Beijing Gökyüzü 7 Beijing Gökyüzü 6

Kaynak: Inhabitat 

Hazırlayan: Burak Avşar