Ana Sayfaİnsan ve ToplumYeşil PolitikaBenim aklım Gezi'de kaldı, ya sizin?

Benim aklım Gezi’de kaldı, ya sizin?

-

28 Mayıs 2013 Türkiye siyaseti açısından oldukça değerli bir günün başlangıcıydı, yarım kaldı. Benim aklım Gezi’de kaldı, ya sizin?

Halk bu günkü saray anlayışının o dönemden inşa edildiğini anlamıştı. Kadınlar bedenlerine, gençler özgürlüklerine, LGBT+ bireyler eşit yaşam haklarına, aleviler cemevlerine, uluslar kimliklerine dillerine ve kültürlerine sahip çıkabilmek için ortaklaştı ve tahakküm politikalarına karşı direnişe geçmeye başladı. Bu direniş kadınlar, gençler, LGBTi+  bireyler, muhafazakârlar, ekolojistler ve engelliler tarafından yani Türkiye tarafından örgütlenmişti. Milyonlar sokaklara dökülmüştü ve bu kadar çeşitli insandan oluşan direnişin başlama sebebi halkların Gezi Parkı’ndaki ağaçların kesilmesine müsaade etmeyişiydi. Çünkü artık binaların insan hayatını düzene sokmayacağını, beton İstanbul ve sisteme kurban edilmeye çalışılmış birçok insan anlamış ve Türkiye halklarının çığlık noktası da doğaya yapılan müdahale olmuştur.

Gezi direnişinin en önemli özelliği de ekoloji mücadelesi ile hak mücadelesinin ortak bir zeminde buluşuyor olmasıydı. Tabii orantısız bir zekanın varlığı da unutulamaz. Orantısız zeka polisin ve mekanikleşmiş şiddet kültürünün kitaplarla, komün yaşamla protesto edilip alışılmış sol sloganların yerini yeni nesil şiddetsiz, nefretsiz, ilgi çekici sloganlara bırakılmasıydı. Mesela bunlardan hiç unutamadıklarımdan bazıları “Mustafa Keserin askerleriyiz, kahrolsun bazı şeyler, ne sağcıyım ne solcu çapulcuyum çapulcu, faşizme karşı bacak omuza, Tomalara göğüs geren işte benim Zeki Müren” sloganlarıydı. Bu sloganlar farklıydı fakat devlet hep öldüren, katleden ve sindirmeye çalışan taraftaydı. Sitemin bu tarafı ise oldukça cani ve acımasızdı ve birçok gencin katledilmesini imza attı.

Emri büyükler, sultanlar verdi 15 – 19 – 20 ve 30’lu yaşlardaki gençler de o emir sonucu katledildi. Ben de Gezi’de doğa, insan ve yaşam için direnen milyonlardan, biber gazından, tomadan, plastik mermiden yaralanan arkadaşlarına müdahale eden onlarca sağlıkçıdan bir tanesiyim ve Gezi bana çok şey öğretti. Bunlardan en önemlisi devletin himayesinde olan ambulansların ildeki yetkili kişi istemese hiçbir şekilde hiçbir vakaya gidemeyeceğini ve yaralıların ölüme terk edileceği oldu. Bu öğretisi ise benim gibi sağlıkçı olan arkadaşlarda da öz sağlık pratiğini gerçekleştirdi. Bu nedenle onlarca sağlıkçı hakkında dava açıldı, birçok sağlıkçı görevden alındı.

Sağlıkçılara yapılan bu saldırının sonucunda anladık ki bu kadar devlet destekli saldırı yapılıyorsa bizler gerçekten doğru noktayız, öz yaşama dair pratiklerimizi de gerçekleştirmeliyiz. Bahsettiklerim Gezi’deki mesleki kazanımlarım olabilir fakat Gezi’de sağlık dışında da kocaman bir bölgesel direniş gerçekleşti. Halklar “Yaşadığımız alandaki bir alanın park mı, kışla mı olacağına biz alan sakinleri karar veririz” diyerek bireyden topluma doğru bir meclisleşme yarattı, sokaka forumları oluşturdu, iç hiyerarşi ve tahakküm olmadan bir yönetim modeli ve katılımcı karar modeli de oluşturmuş oldu.

gezi doktorlari

Aslında Gezi’de halklar sağlık alanından komünal gıda, kişisel bakım ve eğitim alanına kadar devlete çoğulcu, yerel, özgür ve eşit bir yönetim modeli oluşturabileceğini gösterdi. Halkın burada göstermek istediği aslında öz sağlık, öz eğitim yani öz yönetimdi ve Gezi Direnişi öz yönetimle şehir şehir yayıldı. Ülkenin dört bir yanında bir bağ oluşturdu ve bu bağ ekonomik, kültürel ve sosyal anlamda laik Türkiye’nin çıkarını sağlayacakken sermaye ve monarşiye doğru ilerleyen sistem tarafından lağvedilmeye çalışıldı. Şu an savaşa giden her gün tecavüz ve taciz vakalarının, ölümlerin, sömürünün, yaşam hakkı ihlallerinin, ekolojik ve toplumsal kıyımın, yoksulluğun artarak yaşandığı ülkemizde benim aklım hâlâ Gezi’de.

gezi'de pankartlar

Gezi’de katledilen tüm gençleri anıyor ve ölmelerine engel olmadığımız için kendilerinden özür diliyorum. İnanıyorum ki bir gün hayal edilen ekolojik, demokratik, eşitlikçi, barış içinde bir Türkiye’yi kan dökmeden kuracağız.

SON YAZILAR

AKP ve MHP bu sefer de Eskişehir’deki hayvanlara saldırı hazırlığında

AKP ve MHP Türkiye'nin doğasından öyle nefret ediyor ki hiçbir yerde yeşil, orman, hayvan görmek istemiyorlar. Ağacı odun, hayvanı et ya da zevk malzemesi olarak...

Tebrikler Başkan! Çağın %5 Gerisinde Kaldınız

Adalar'da 81 At Katledildi Adalar’da fayton zulmü bitmek bilmiyor. AKP’li belediyecilerin belirli aralıklarla söz verip rant için sonlandırmadığı atlı faytonculuk yıllardır Adalıları, hayvan hakları savunucularını ve...

Yeni yerli milli müşterekler: Millet Bahçeleri

Müşterek kısaca paylaşılan ortak zenginlik anlamına gelmektedir. Bu ortak zenginlik sadece doğal kaynaklar olan su, toprak, havanın yanı sıra insan yaratıcılığının eserleri olan parklar, altyapı,...

8 Eylül’de iklim için ses ver!

"İklim hareketinin sesi yerelden yükselir" sloganıyla, dünyanın dört bir yanında, 8 Eylül'de "İklim İçin Ses Ver!" diyoruz. 12 -14 Eylül'de Kaliforniya Valisi Jerry Brown'ın çağrısıyla Kaliforniya'da...
Sergen Sucu
Sergen Sucu
Diyarbakırlıyım. Savaşın içine doğmuş, barış ve doğa için çırpınan selden bir damlayım. Susuz bir yaşam olmaz. Sağlığın, enerjinin, özgürlüğün yolu da sudan geçer. Suyun metalaştırılmasına karşı ve sağlıklı, temiz, içilebilir, ücretsiz suyun toplumlaşması için Türkiye’deki ve dünyadaki mücadele kanallarında bulundum. 2009 yılından beri Doğal Tıp üzerine çalışıyorum. Doğadan geldik ve yaşamsal ne varsa hepsi doğayla ilişkilenmek zorunda. Bunun için sağlıkta ve evrende öz yönetim modelli bir yaşamı kurmak isteyenlerle doğadan bir güleç parça olarak çalışıyorum.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol