Okuma süresi: 2 dakika

Bel ağrısı çeken insanların yoga yapması günlük fiziksel aktivitelerinde daha iyi performans göstermelerini sağladı.

Yeni bir araştırmaya göre yoga yapmak bel ağrısı çeken insanlar için doktorların önerdiği geleneksel tedavilerden daha iyi sonuç verdi. Çalışmada haftalık düzenli yoga yaptıkları takdirde bel ağrısı çeken insanların yürüme, yere çökme, giyinme gibi günlük fiziksel aktivitelerinde çok büyük oranda artışlar kaydedildi.

Fotoğraf: Gökhan Yavuz
Hindistan’da Sahilde Yoga / Fotoğraf: Gökhan Yavuz

Çalışmaya katılan hastaların yoga dersleri bittikten 9 ay sonrasında bile standart tedavi görenlerden daha iyi durumda oldukları kaydedildi. Daha önce yapılan küçük çalışmalarda yoganın bel ağrılarına iyi gelebileceği sonuçları elde edilmişti. Bu çalışmalar genelde tek yoga eğitmeni ve kısa vadeli kayıtlar baz alınarak gerçekleştirilmiştir.

Bel ağrısı yetişkin bireylerin hayatlarının bir kısmında yüzde 80 oranında karşılaştıkları bir rahatsızlıktır ve her beş kişiden biri bununla baş edebilmek için doktora başvurmaktadır. Eğer rahatsızlık altı haftadan uzun sürerse kronik olarak tanımlanmakta ve kireçlenmeden sonra uzun süreli sakatlıklarda en yaygın olarak ikinci sırada yer almakta. Var olan tedavi yöntemleri ağrı kesiciler, omurga masajları, akupunktur, eksersiz dersleri ve bilişsel davranış terapilerini içermektedir.

Çalışmanın yürütücüsü Prof. David TorgersonGeçmişte bel ağrısı olanlara sırt üstü uzanılması ve ağrının geçene kadar beklenmesi önerilirdi” diyor; “Günümüzde ise tavsiye edilen şey sırtı aktif tutmak. Yoga ile, egzersiz çalışmaları dahil standart tedavilere göre daha yararlı sonuçlar elde ediyor. Ekonomik olarak da hastalar ve devletler için tedavi masraflarını oldukça azaltacak gibi görünüyor.

Çalışmada 20 yoga uzmanı tarafından toplam 156 hastaya 12 derslik bir yoga programı uygulandı. Kontrol grubu olarak 157 kişilik bir gruba standart tedaviler uygulandı. Daha sonra tüm katılımcılar 24 sorulu bir anket doldurdu. Çalışmadan sonra katılımcıların yüzde 60’ı yoga pratiğine devam etti.

Hindistan'da Sahilde Yoga / Fotoğraf: Burak Bilen
Hindistan’da Sahilde Yoga / Fotoğraf: Burak Bilen

Çalışma, Annals of International Medicine sitesinde yayınlanmıştır.

Başlık Görseli: John Dalton

Kaynak: The Guardian