Ana SayfaYaşamYoga & MeditasyonYoga, bel ağrısına geleneksel tedavilerden daha iyi sonuç veriyor

Yoga, bel ağrısına geleneksel tedavilerden daha iyi sonuç veriyor

-

Bel ağrısı çeken insanların yoga yapması günlük fiziksel aktivitelerinde daha iyi performans göstermelerini sağladı.

Yeni bir araştırmaya göre yoga yapmak bel ağrısı çeken insanlar için doktorların önerdiği geleneksel tedavilerden daha iyi sonuç verdi. Çalışmada haftalık düzenli yoga yaptıkları takdirde bel ağrısı çeken insanların yürüme, yere çökme, giyinme gibi günlük fiziksel aktivitelerinde çok büyük oranda artışlar kaydedildi.

Fotoğraf: Gökhan Yavuz
Hindistan’da Sahilde Yoga / Fotoğraf: Gökhan Yavuz

Çalışmaya katılan hastaların yoga dersleri bittikten 9 ay sonrasında bile standart tedavi görenlerden daha iyi durumda oldukları kaydedildi. Daha önce yapılan küçük çalışmalarda yoganın bel ağrılarına iyi gelebileceği sonuçları elde edilmişti. Bu çalışmalar genelde tek yoga eğitmeni ve kısa vadeli kayıtlar baz alınarak gerçekleştirilmiştir.

Bel ağrısı yetişkin bireylerin hayatlarının bir kısmında yüzde 80 oranında karşılaştıkları bir rahatsızlıktır ve her beş kişiden biri bununla baş edebilmek için doktora başvurmaktadır. Eğer rahatsızlık altı haftadan uzun sürerse kronik olarak tanımlanmakta ve kireçlenmeden sonra uzun süreli sakatlıklarda en yaygın olarak ikinci sırada yer almakta. Var olan tedavi yöntemleri ağrı kesiciler, omurga masajları, akupunktur, eksersiz dersleri ve bilişsel davranış terapilerini içermektedir.

Çalışmanın yürütücüsü Prof. David TorgersonGeçmişte bel ağrısı olanlara sırt üstü uzanılması ve ağrının geçene kadar beklenmesi önerilirdi” diyor; “Günümüzde ise tavsiye edilen şey sırtı aktif tutmak. Yoga ile, egzersiz çalışmaları dahil standart tedavilere göre daha yararlı sonuçlar elde ediyor. Ekonomik olarak da hastalar ve devletler için tedavi masraflarını oldukça azaltacak gibi görünüyor.

Çalışmada 20 yoga uzmanı tarafından toplam 156 hastaya 12 derslik bir yoga programı uygulandı. Kontrol grubu olarak 157 kişilik bir gruba standart tedaviler uygulandı. Daha sonra tüm katılımcılar 24 sorulu bir anket doldurdu. Çalışmadan sonra katılımcıların yüzde 60’ı yoga pratiğine devam etti.

Hindistan'da Sahilde Yoga / Fotoğraf: Burak Bilen
Hindistan’da Sahilde Yoga / Fotoğraf: Burak Bilen

Çalışma, Annals of International Medicine sitesinde yayınlanmıştır.

Başlık Görseli: John Dalton

Kaynak: The Guardian 

SON YAZILAR

17 Mayıs Derneği Esenlik Buluşmaları yoga ve nefes çalışmalarıyla devam ediyor

17 Mayıs Derneği'nin LGBTİ+ aktivistlerini güçlendirmeye yönelik düzenlediği Esenlik buluşmaları yoga ve nefes çalışmalarıyla devam ediyor. 14 Mart ve 16 Mart tarihlerinde gerçekleşecek online çalışmalara...

Şimdi lütfen o tuttuğun nefesi bırakır mısın?

Bir yazı yazmaya başlayacağım ve nasıl başlayacağımı bir türlü bulamıyorum. Silip silip yeniden yazdığım ama bir türlü beni tam olarak tatmin etmeyen cümlelerden geçiyorum. Bunun...

Herkül’ün 12 Görevi ve Astroloji Çalışmaları

Işığın Mücevherlerinden astroloji ve mitoloji takipçilerini sevindirecek bir haberi sizlerle paylaşıyorum. Mitra yayınevinden bu hafta çıkacak olan Herkül'ün 12 görevi ve Astrolojik Yorumları kitabıyla birlikte çalışmalar...

Raja Yoga Niyama III Tapas Meditasyonu

Işığın Mücevherleri olarak Raja Yoga çalışmalarına sizleri de davet ediyoruz. Meditasyon çalışmalarımız beş kural üzerine ilerlemektedir ve şu anda üçüncü çalışmadayız. Raja Yoga’nın üzerine meditasyon yaptığımız...
Burak Bilen
Burak Bilen
Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Hindistan'da aldığım ve deneyimlediğim yoga öğretisini paylaşmaya çalışıyorum. Ekoloji, yemek kültürü ve yoga ile ilgileniyorum.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol