Ana SayfaEkoloji8 Eylül'de iklim için ses ver!

8 Eylül’de iklim için ses ver!

-

“İklim hareketinin sesi yerelden yükselir” sloganıyla, dünyanın dört bir yanında, 8 Eylül’de “İklim İçin Ses Ver!” diyoruz.

12 -14 Eylül’de Kaliforniya Valisi Jerry Brown’ın çağrısıyla Kaliforniya’da düzenlenecek Global Climate Action Summit (Küresel İklim Eylem Zirvesi) öncesi 8 Eylül‘de dünyanın dört bir yanında merkezî olmayan yüzlerce Rise for Climate adlı küresel eylem / etkinlik gerçekleşecek. Bizler de Türkiye’den etkinlik gününde “İklim İçin Ses Ver” diyeceğiz.

Bu eylem gününün amacı, ülkemizi de esir alan ve küresel bir krize dönüşen iklim değişikliğine karşı yerel yönetimleri en kısa sürede harekete geçmeye çağırmak ve yerel yönetimlerin fosilsiz bir gelecek inşa etme sözü vermesini talep etmek.

İklim için yönetimlerce bir değişim gerçekleşeceğine inanıyoruz, ancak; bunun tepeden inme bir şekilde gelmeyeceğini de biliyoruz, bu sebeple 8 Eylül’de tüm dünyada aynı anda halkın sesi olarak yankılanmayı hedefliyoruz.

8 Eylül’de Türkiye’de nerede ne yapılacak?

 • Antalya / Alakır Vadisi – Alakır Nehri Kardeşliği, Alakır’da bir buluşma gerçekleştirecek.
 • Eskişehir / Odunpazarı – Bisiklet etkinliği düzenlenecek.
 • Kadıköy / Kalamış Parkı – Kadıköy İklim Elçileri öncülüğünde parkta bir şenlik düzenlenecek, parktan iklim için ses verilecek.

  Kadıköy İklim Elçileri 8 Eylül için hazırlanıyor.
 • Çanakkale / Kazdağları – Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Çırpılar termik santrali projesine karşı bir etkinlik düzenleyecek.
 • Çanakkale / Güzelyalı plajında etkinlik düzenlenecek.
 • 1 Eylül akşamı Kadıköy / Koşuyolu Parkında Kadıköy İklim Elçileri iklim değişikliği hakkında farkındalık yaratacak bir belgesel film gösterimi gerçekleştirecek.

  1 Eylül akşamı Koşuyolu Parkında “Bu Her Şeyi Değiştirir – Naomi Klein” belgesel gösterimi yapılacak.
 • 3 – 9 Eylül arasında düzenlenen Sarıyer Kumdan Heykel festivalinde iklim krizine karşı ilgiyi çekmek için kumdan heykel yapılacak ve etkinlik gününde Sarıyer Çevre ve Sanat Festivali kapsamında İklim Forumu gerçekleştirilecek.
 • Kırklareli’nde Doğaya Dönüş Derneği de 8 Eylül’de ses vermek için hazırlıklarını sürdürüyor.

8 Eylül’de dünya çapında neler yapılacak?

 • San Francisco ve New York’ta çağrı için kapı kapı dolaşılıyor, broşürler dağıtılıyor. İnsanlara doğrudan temas edilmesi açısından bu yöntem tercih ediliyor ve yine 8 Eylül günü sokak eylemi gerçekleştirme planlanıyor.
 • Kanada’da, Kinder Morgan Boru Hattı’na karşı yerel muhalefeti artırmak için 20’den fazla eylem gerçekleştirilmesi planlanıyor.
 • Kolombiya’da bisiklet etkinliklerini halk festivalleri, halk sanatı gösterileri gerçekleştirilecek.
 • Brezilya’da aktivistler Curitiba Belediye Başkanı ile birlikte kentin fosil yakıt yasağının hayata geçirilmesi için çalışmalara başlayacak. Bu çalışma ile Brezilya’nın ilk sıfır karbon kenti için adım atılacak.
 • Güney Afrika’da bir aktivist iklim için farkındalık yaratmak için sanatın yaratıcılığını kullanmayı seçerek sanat atölyesi çalışması yapıyor.
 • Filipinler, Manilla’da etkinliği örgütleyen bazı aktivistler, fosil yakıtlara gönderme yaparak dinozor kostümleri giydiler ve etkinlikle ilgili detaylara ulaşılabilecek dev QR kodlarıyla sokaklara çıktılar. Etkinlik günü ilk sanal yürüyüşlerini yapacaklar.
 • Avustralya’da ise Sidney limanından geçecek olan bir geminin yelkenlerine  belediye binalarının, üniversitelerin, bankaların, özel kurumların fosilsiz yakıta geçmelerini teşvik edilmesinin amaçlandığı görüntüler yansıtılacak.
 • Bunların dışında Almanya, Fransa, Portekiz, Hindistan ve buraya yazamadığım daha bir sürü yerde 8 Eylül’de çeşitli eylemler ve etkinliklerle iklim için ses verilecek.

8 Eylül etkinliklerine çağrı olarak Kapadokya’da balondan pankart açıldı.

8 Eylül “İklim için Ses Ver” etkinliklerine ve eylemlerine çağrı amaçlı Kapadokya’da balondan pankart açıldı.

8 Eylül etkinliğine çağrı yapmak için Kapadokya, Nevşehir’de 350.org Türkiye aktivistleri “Geleceğimiz için, Gezegenimiz için #İklimiçinSesVer” pankartı açtılar. 350.org Türkiye temsilcisi Efe Baysal, pankart açma eylemi hakkında şöyle diyor:

“İklim krizi kendini sellerle, aşırı sıcaklarla, orman yangınlarıyla, ani hava değişimleriyle her geçen gün daha fazla hissettiriyor. Önümüzde iki yol var; ya umursamayacağız ve gelecek nesillere kabarık bir iklim faturası ve yaşamın gün geçtikçe zorlaştığı bir dünya bırakacağız ya da gökyüzüne yükselen pankartımızda yazdığı gibi geleceğimiz için, gezegenimiz için iklim için ses vereceğiz. Bu sebeple, 8 Eylül’de gerçekleşecek Küresel Etkinlik Günü’nü önemsiyor ve başta yerel yönetimler olmak üzere herkesi iklim hareketinin sesini yükseltmeye davet ediyoruz”

8 Eylül’de Türkiye’den iklimin sesi olmak isteyenler iklimicinsesver.org‘dan  detaylı bilgilere ulaşabilirler. Aynı sitedeki görselleri veya tüm dünyadan çeşitli sanatçılar tarafından yapılmış etkinlik posterlerini sosyal medyada #İklimiçinSesVer hashtagiyle yaygınlaştırabilir, hatta bu linki tıklayarak kendi posterinizi oluşturabilirsiniz.

8 Eylül etkinlik günü için çağrı videosuna İklim İçin Ses Ver! linkinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: 350turkiye.org, iklimicinsesver.org

SON YAZILAR

Ekoloji örgütlerinden Erzincan İliç için ortak açıklama

"Beklenen" felaket Erzincan İliç’te 13 Şubat 2024 tarihinde yaşandı. Uzmanlara kulak asmayan rantçılar para hırsları ile "öldürmeye", iktidar yargısıyla, bakanıyla, uygulamasıyla cinayetlere ortak olmaya ve...

Akbelen Ormanı TBMM Olağanüstü Genel Kurulu İçin Bilgi Notu

Geleceğini düşünenler Akbelen için mücadele ediyor. Yaşam Savunucuları TBMM'nin Akbelen gündemi ile olağanüstü toplanması için çağrı yapmış ve eklemişti: Koltukları boş görmek istemiyoruz! Direnen yaşam...

5’li çetenin yeni talan alanı: Akbelen

Devlet-şirket el ele politikaları her ne kadar bir kesimi zenginleştirse de halkın kalan büyük çoğunluğunu sahipsiz bırakıyor. Aidiyet ihtiyacı şöyle dursun temel haklarını bile gasp...

Akbelen Ormanı’ndaki Abluka Kaldırılsın, Kesim Kararı Durdurulsun! 

308 Kurum, Akbelen Ormanı'ndaki ablukanın kaldırılması ve kesim kararının durdurulması için ortak açıklama yaptı. İkizköylüler, Muğla, Milas’ta kömür madenciliğine karşı Akbelen Ormanı’nı ve yaşam alanlarını...
Gözde İyibozkurt
Gözde İyibozkurt
İstanbul’da yaşamaktadır. Çevre Mühendisliği mesleğinden ‘çevre’ kavramını cımbızla çekip kendine mesken edinmiştir. Sürdürülebilir yaşama meraklı, doğal kalabilen her şeyden umutludur. Edebiyat ve müzik sever, okunacak, dinlenecek, keşfedilecek şeylerin varlığı onu hayata bağlar.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol