Okuma süresi: 2 dakika
Bisikletli Kadın İnisiyatifi, bisikletli olan ve bisikletli olmak isteyen kadınlar arasında bir dayanışma ortamı yaratmayı, kadınlara cesaret vermeyi, Türkiye’de gündelik hayatlarında bisiklete binen kadın sayısını artırmayı ve bisiklet dünyasındaki kadınları görünür kılmayı amaçlayan bir kadın girişimidir.

İnsanlara topluluk oluşturma gücü vermek ve dünyayı birbirine yakınlaştırmak misyonuyla hareket eden Facebook’un hayata geçirdiği ve dünyanın 46 ülkesinden 115 topluluk liderini bir araya getiren Facebook Community Leadership Program‘ına (FCLP) Türkiye’den seçilen Bisikletli Kadın İnisiyatifi, aynı zamanda tüm dünyadan programa seçilen tek bisiklet topluluğu olma özelliğini taşıyor. Facebook, geçtiğimiz yıl Şubat ayında Avrupa’da düzenlediği zirvede Facebook uygulama ve hizmet ailesi aracılığıyla topluluklarını oluşturan liderlere destek olmak amacıyla Topluluk Liderliği Programı’nı hayata geçirdiğini duyurmuştu.

BKİ, Facebook Topluluk Liderleri Programından aldığı destekle, Türkiye’nin 7 bölgesinden seçilen şehirlerde düzenledikleri etkinliklerde “Benim Şehrim, Benim Bisikletim” diyen kadınlarla bir araya gelecek ve bisikletli kadınların hikayelerini dinleyerek, nasıl başardıklarını paylaşacaklar. Günlük hayatta kadınların bisiklet kullanmalarının önündeki engelleri kaldırmanın çözüm yollarını arayarak, daha çok kadının bisikletli yaşamla tanışmasını sağlayacaklar.

6-7 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirdiğimiz Benim Bisikletim benim Şehrim – Mersin  buluşması videosunu izleyebilirsiniz. 

Diyarbakır buluşmamızda sizi de aramızda görmek isteriz.
 
Biz, gündelik hayatımızda bisiklet kullanan, bazen işe giderken, bazen çocuğumuzu okula bırakırken bisiklet süren kadınlarız. Fakat sayımız az. Diğer taraftan bizim gibi bisiklet kullanmak isteyen pek çok kadın olduğunu biliyoruz. Sadece biraz desteklenmeye, “mümkün” olduğunu görmeye ihtiyaçları var. Biz de bu amaçla bir araya geldik ve Bisikletli Kadın İnisiyatifi’ni kurduk.

Amacımız: Bisikletli olan ve bisikletli olmak isteyen kadınlar arasında bir dayanışmaortamı yaratmak, kadınlara cesaret vermek ve Türkiye’de gündelik hayatlarında bisiklete binen kadın sayısını arttırmak, bisiklet dünyasındaki kadınları görünür kılmak ve daha çok kadına ulaşmak.

Bisikletli Kadın İnisiyatifi 27 Nisan’da Diyarbakır’da Bisiklet Sürüyor!

Benim Bisikletim Benim Şehrim – Diyarbakır

Sürüş: Saat: 12:00 /  Diyarbakır Orman Parkı

Söyleşi: Saat: 16:00 / Tigris Bisiklet ve Özel Sporcular Kulübü

Etkinlik detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

* Etkinlikler bisiklet kullanan ve kullanmaya başlamak isteyen tüm kadınlara açıktır.

Bisikletli Kadın İnisiyatifi‘nin FCLP desteği ile Türkiye’nin yedi bölgesinde “Benim Bisikletim Benim Şehrim” temasıyla gerçekleştireceği etkinliklerin üçüncüsüne hepinizi bekliyoruz!

#BenimBisikletimBenimSehrim
#BisikletliKadin
#Bisikletlikadininisiyatifi