Ana SayfaEkolojiBeşyol Köyü kirazları İzmir halkıyla buluştu

Beşyol Köyü kirazları İzmir halkıyla buluştu

-

Baharın gelmesiyle kızaran kirazlar, İzmir köylerinde festivaller yapılmasına sebep oldu. Bornova’ya bağlı Beşyol Köyü’nün meşhur kirazları sayesinde İzmir halkı ile köy sakinleri bir festivalde buluştu.

Yamanlar Dağı eteğinde olan Beşyol Köyü, Karaçan, Yakaköy ve Sarnıç’a komşuluk ediyor. Ege’nin yemyeşil dağlarının manzarasına ve tertemiz havasına sahip olan köy, çiftçilik açısından gelişmiş. Ege’nin sıcak ikliminin avantajlarından faydalanan köy, hem yazın hem kışın doğal ürünleriyle hem köye hem de İzmir’e sağlık saçıyor.

Havaların sıcaklamasıyla doğa da canlılara sunduklarında bazı değişiklikler yaptı. Kışın yetişen otlar, meyveler, sebzeler dondurularak yaz için biriktirildi. Şimdi sıra yaz doğasının bereketlerinde. Beşyol kirazları da güneş ile kavuşup ağaç dalları arasında kızardı. Olgunlaştıkları an festivalin başrollüğünü bile üstlendi.

İzmir’in hem eğlence hem de kültür-sanat merkezliğini üstlenmesinin birçok sebebi var elbette. Coğrafi konumunun sağladığı kolaylıklar, liman kenti olması, zengin tarihi, taşıdığı uygarlıkların bıraktığı izler… Fakat bunların hepsi dünden kazandıklarıdır. Dünden biriktirdiklerini bugün kullanamayan bir yönetime sahip olsaydı, bunlardan söz edemezdik. İzmir Belediyeleri, İzmir’in, çevre ilçelerinin ve köylerinin sahip olduğu tüm kültürel ve doğal zenginliklerin hakkını veriyor. Bunun yanında eğitimin, kültürün, doğanın, tarihin anayurdu olan İzmir halkı da elindeki imkânları daha iyi bir şehir ortaya koymak için kullanıyor.

Kirazın da anayurdu olan Ege, özellikle İzmir, bunu geleneksel bir festival ile paylaşıma açmayı ihmal etmemiş ve bu yıl 21 Mayıs da 4’üncüsü kutlanan “Kiraz Festivali” ortaya çıkmış. Kiraz Festivali, mimarları çiftçiler olan güzel kiraz bahçelerinde yetişen kirazların İzmir halkı ve çevre ilçeleriyle buluşturulması için çok iyi bir fırsat oluyor. Festival kapsamında düzenlenen etkinliklerle ise hem köy sakinlerinin hem de konuk olan vatandaşların keyifli bir gün geçirmesi sağlanıyor. İzmir içinden ve çevre ilçelerinden Beşyol Köyü’ne giden ücretsiz servisleri sağlayan Bornova Belediyesi, festivalin tüm sorumluluklarını üstlendi. İzmir halkının, Bornova’ya bağlı Beşyol Köyü’nü ziyaret için kullanabileceği servis noktaları, katılımın fazla olabilmesi amacıyla çok çeşitliydi. Ücretsiz şekilde kullanılabilecek servisler, Pazar sabah 10.30’da Çamdibi, Altındağ, Işıkkent , Yeşilova, Pınarbaşı, Kavaklıdere, Cumhuriyet Meydanı, Laka Köyü, Eğdidere Köyü, Evka3, Atatürk Mahallesi noktalarından servis kalktı.

“4. Geleneksel Kiraz Festivali”nin gerçekleştirilme amaçları elbette öncelikle İzmir ve çevre ilçelerinin, köylerinin halklarının buluşması, iletişimlerin güçlendirilmesi ve Belediye’nin köylerin kalkındırılması üzerindeki çalışmalarının güç kazanmasıdır. Ama bunun yanında kiraz festivalinin gelenekselleştirilmesinin amacı, üreticilerin kiraz yetiştiriciliğinin teşvik edilmesidir. “Kiraz Festivali”nde en güzel kirazların seçilmesi için köy halkından seçilen bir jüri ekibi kuruldu. Açılan stantlarda vatandaşlar tarafından da jüri tarafından da tadılan kirazlar arasından ilk üç seçildi ve Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla tarafından ödüllendirildi.

Kiraz Festivali yazın kapıya dayanmasıyla gerçekleşmiş olsa da, etkinlik kapsamında yer alan kadın çalışmalarını destekleyici dernekler, İzmir’de ve çevre ilçelerinde etkinliklerini her koşulda sürdürmekte ve kadınların çeşitli alanlarda çalışma hayatına katılmasını sağlamaktadır. Bu bağlamda Kiraz Festivali’nde birçok derneğin stantlarının ve doğal ürünlerin yer aldığı bir pazar alanı kuruldu. Pazar alanında Ege Bölgesi’nde yetişen otların kurutulmuş ve yemeğe katılmaya hazır hale getirişmiş halleri, doğal zeytinyağı, Beşyol balı, doğal taşlardan yapılmış takılar, el işleri, el yapımı oyuncaklar, magnet ve biblolar yer aldı.

Türk Kadınlar Birliği Derneği Bornova Şubesi, Bornova Üretici Kadın Kooperatifi, Yakaköy Kalkındırma ve Tanıtma Derneği, Ege Yörükleri Derneği, Gezici İletişim Merkezi, Gökdere Kültür ve Dayanışma Derneği, İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği, İzmir Çağdaş Özürlüler Yaşam Derneği de köyde stant açan dernekler oldu.

Bornova Belediye Başkanı ve Kaymakam’ın katıldığı festivalde Ege Yörükleri Derneği Efeleri gösterisi oldu. FestivalSelda Kesgi, Ceyhun Şişmanoğlu ve Nevin Korkmaz’ın verdiği konserlerle renklendi.

SON YAZILAR

Ekoloji örgütlerinden Erzincan İliç için ortak açıklama

"Beklenen" felaket Erzincan İliç’te 13 Şubat 2024 tarihinde yaşandı. Uzmanlara kulak asmayan rantçılar para hırsları ile "öldürmeye", iktidar yargısıyla, bakanıyla, uygulamasıyla cinayetlere ortak olmaya ve...

Akbelen Ormanı TBMM Olağanüstü Genel Kurulu İçin Bilgi Notu

Geleceğini düşünenler Akbelen için mücadele ediyor. Yaşam Savunucuları TBMM'nin Akbelen gündemi ile olağanüstü toplanması için çağrı yapmış ve eklemişti: Koltukları boş görmek istemiyoruz! Direnen yaşam...

5’li çetenin yeni talan alanı: Akbelen

Devlet-şirket el ele politikaları her ne kadar bir kesimi zenginleştirse de halkın kalan büyük çoğunluğunu sahipsiz bırakıyor. Aidiyet ihtiyacı şöyle dursun temel haklarını bile gasp...

Akbelen Ormanı’ndaki Abluka Kaldırılsın, Kesim Kararı Durdurulsun! 

308 Kurum, Akbelen Ormanı'ndaki ablukanın kaldırılması ve kesim kararının durdurulması için ortak açıklama yaptı. İkizköylüler, Muğla, Milas’ta kömür madenciliğine karşı Akbelen Ormanı’nı ve yaşam alanlarını...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol